Almanya’dan “uçak / yemek / içmek” 199 marka turist getiriyoruz

, , Sende yorum yap

Türk seyahat acentalari Almanya’dan 199 marka Türkiye’ye turist getiriyor. 199 mark, yaklasik 15 milyon Törkis Lira eder. Buna ne dahil? Almanya’dan uçak ile Türkiye’ye gelis ücreti, Türkiye’de üç gece otelde konaklama ve kahvalti ücreti dahil.
Bu 199 marklik fiyatin kime zarari var bilinmez ama, Türkiye’nin turist girisine faydasi var. Çünkü eskiden sadece yaz aylarinda turist çeken Türkiye’ye kis aylarinda da turist gelmeye basladi. Eskiden istanbul’a ugramadan Antalya’ya kosan turistler simdi istanbul’da kalmaya basladi.
199 mark çok çok ucuz
Türkiye Seyahat Acentalari Birligi TÜRSAB’in yayin organinda kis ayinda Türkiye’ye turist getiren seyahat acentalari yetkilileri gelismeleri açikliyor:
– Ten Tur’dan George Vukotiç diyor ki: “Dört yildir kis turizmine yönelik çalisiyoruz. Hem Antalya’ya hem istanbul’a charter uçaklari ile turist tasiyoruz. Fransa, Belçika, Almanya, ingiltere ve italya’dan her gün uçak kaldiriyoruz. Yil boyu getirdigimiz 500-600 bin kisinin yüzde 20’si kis aylarinda geliyor. Kendi uçaklarimiz ve otellerimizin bos kalmamasi için istanbul’a 299, Antalya’ya 400 marka bilet satiyoruz. Buna uçak, üç gece konaklama, kahvalti ve yarim gün tur dahil.”
– Öger Tur yöneticisi Sinan Var-dar diyor ki: “Biz bu kis aylarinda istanbul’a 40 bin, Antalya’ya 100 bin turist getirecegiz. Üç yildizli otelde konaklama dahil turistleri 299 marka getiriyoruz. Geçtigimiz yillarda istanbul’u 499 marka pa-zarliyorduk. Rakipler 199 marka tur satmaya baslayinca, biz de fiyatlari 299 marka indirdik.
Kaybeden kim?
Almanya-tstanbul uçak biletinin maliyeti (en, en, en ucuz maliyeti) 176 mark. Bu durumda 199 marka iki veya üç gecelik bir paket tur na sil satilabilir?
Dilek Koçer’e göre kimi tur operatörleri ve bazi tesis sahipleri uçaklarin bos, tesislerin kapali kalmasi yerine ucuz fiyatlarla isin devaminin her bakimdan yararli oldugunu savunuyor.
Kis döneminde oteli kapali tutmaktansa ucuz fiyata da olsa müsteri çekmek isteyen Antalyali otelciler Antalya’da 5 yildizli otellerde odayi 10 marka sa-tiyor.
Ucuz turiste karsi olanlar ise, tesislerin kisin açik kalma kaprisi sonucu hizla yiprandigini, yipranma karsiligi gelen paranin tesislerin yenilenmesine imkan vermedigini ve böylece Türkiye’nin genç ve yeni tesis konusundaki rekabet gücünün yok oldugunu söylüyor.
Kis aylarinda fiyatlarin anormal çizgiye çekilmesinin yaz fiyatlarini da etkileyecegini, Türkiye’nin zaten düsük olan fiyatlarini düsürecegini söyleyenler var. Bir baska tehlike “ucuz turistin pahali turisti kovmasi”.
Ünal Öger diyor ki “199 mark fiyatla 400 bin kisi yerine keske 600 marka 200 bin kisi getirebilsek… Geçen yil fiyatlar konusunda çok direttik. Maalesef ticari kaybimiz oldu. Biz de fiyati 299 marka çektik.”
Çark nasil dönüyor?
Emin Pozan’in anlatimiyla “kis aylarinda kepenkleri indirmektense, ucuz fiyatla turist getiren seyahat acentalarinin çogu kendi uçaklari, kendi konaklama tesisi olan turizm sirketleri. Öncelikle kendi uçaklarinin ve tesislerinin bos kalmamasini sagliyorlar.”
Turizm sirketlerinin otel yatirimina, ve özellikle istanbul’da otel yatirimina yönelmeleri ilginç. Öger Tur adina konusan Sinan Vardar diyor ki “Biz her yil kapasitemizi ikiye katliyoruz. Turizmden gelen parayi yatirima yöneltiyoruz. Grup olarak onuncu otelimizi devreye sokmaya hazirlaniyoruz. 880 yatakli yarini kalmis bir oteli satin aldik, istanbul’da iki tane üç yildizli otel yapacagiz.
Galata projesi
Galata Kulesi çevresindeki eski binalari alip konaklama tesisine dönüstürecegiz. Kis turizmi için otel var. Fakat bu oteller civarinda kis turistini oyalayacak eglence merkezleri, yürüyüs parkurlari, yeme-içme tesisleri yok.”
“Gelen turistlerin yansi alisveris yapiyor. Acentalar tur fiyati ile maliyet arasindaki açigi alisveristen dengeliyor.”
turizm arastirmacisi Fehmi Köfteoglu diyor ki, “Ne olursa olsun, kis turizmi konusunda önemli gelisme var. 1996 yilinin tümünde Türkiye’ye gelen turist sayisindaki artis yüzde 11 oraninda iken, 1996 yilinin ilk üç ayinda gelen kis turistlerinin sayisi yüzde 17 oraninda artti. Bu çok önemli bir gelisme.”

 

Sende yorum yap