Aktaş Elektrik olayı

, , Sende yorum yap

TEK (Türkiye Elektrik Kurumu) elektrik dagitim hizmetlerini “özellestirmeye” karar verdi. Belli firmalarla anlasmalar yapiliyor. Onlara elektrigi belli fiyat ile satiyor. Özel firmalar daha yüksek fiyatta elektrigi sahyor. Aradaki fark ile da-gitim hizmetlerini sürdürüyor, her ay elektrik faturalarini topluyor ve de kar ediyor.
* * *
TEK, istanbul’un Anadolu yakasinda elektrik dagiüm hizmetlerini 20 milyar lira sermayeli Aktas Elektrik ismini tasiyan bir özel firmaya 30 yil süte ile devretti.
Istanbul’un Anadolu yakasinda simdi elektrik dagiüm hizmetlerini Aktas Elektrik yürütüyor. Elektrigi bu firma bagliyor, fiyatini bu firma belirtiyor, paralan bu firma topluyor.
Aktas Elektrik 27 Mayis 1993 tarihinde halka açildi. Sirketin 20 milyar liralik sermayesinin yüzde 15’ini temsil eden 3 milyon a-det hisse, hiç bir ilan yapilmadigi halde piyasaya çikar çikmaz kapisildi. Çünkü uzmanla: rin 20 bin ika deger biçtikleri hisseleri sirket 6 bin liradan piyasaya sürdü.
Bu hisselerin fiyati Borsa’da 40 bin liraya kadar çikti. Ama artik Borsa’da islem görmüyor. Çünkü Borsa Yönetimi Aktas Elektrik tahtasini sürekli olarak kapatti. * * *
Çünkü, Danistay, TEK’in, özellestirme islemini, Aktas Elektrik ile yaptigi mukaveleyi iptal etti… (Daha dogrusu üç ay önce 29 Nisan 1993 tarihinde iptal etmis de haberimiz yokmus…)
Bu çok ilginç hikayeyi “Özellestirme firti-nasmm estigi su günlerde” size anlatmak istiyorum.
Aslinda “Danistay’a, bu özellestirme isleminin iptali için yapilmis bir basvuru falan da
yok… O halde Danistay nasil oluyor da özellestirme islemini iptal ediyor?
Hersey, daha önce TEK’e ve daha sonra Aktas Elektrik’de çalismis bir soförün özlük haklanyla ilgili olarak Bölge Idare Mahkeme-si’nde açtigi bir dava ile basliyor.
Bu davaya Aktas Elektrik müdahil olarak kahlryor.
Mahkeme görevsizlik karan verince dosya Danistas’a gidiyor. Danistay soförün durumunu incelerken, TEK ile Aktas Elektrik arasindaki anlasmanin bir “imtiyaz” anlasmasi olduguna, Aktas Elektrik’in bir “imtiyaz sirketi” niteligini tasidigi görüsü ile TEK ile Aktas Elektrik arasindaki anlasmayi iptal ediyor.
Aktas Elektrik “ortada bir mülkiyet akki devri sözkonusu olmadigini”, anlasmanin “imtiyaz anlasmasi” degil, “isletme anlasmasi” oldugunu ileri sürerek Danistay kararina i-tiraza hazirlaniyor.
* * *
Danistay’in iptal kararinin tarihi 29 Nisan 1993. Karardan tabii olarak TEK de, Aktas E-lektrik de haberdar… Fakat Danistay’in karan 2 ay açiklanmiyor. Tebligat 23 Haziran 1993 tarihinde yapiliyor. Danistay’in iptal kararindan bir ay sonra 27 Mayis 1993 tarihinde Aktas Elektrik hisse senetlerini halka arz ediyor. Danistay’in iptal kararini bilerek Aktas E-lektrik bunu yaparken, gene bu iptal kararindan haberi olan TEK, halka açilmaya karsi herhangi bir uyanda bulunmuyoKrSPK (Sermaye Ryasasi Kurulu) ise sesini çikarmryor. Halka açilirken sirketlerin SPK’ya sirket a-leyhine açilan davalar hakkinda bilgi verme zorunluluklari mevcut. Sirket yetkilileri, “SPK’ya basvurudan sonra Aktas Elektrik hakkinda açilan tüm davalarin dökümünün ve sirket ile ilgili gazete kupürlerinin SPK’ua
gönderildigini” ifade ediyorlar.
* * *
Aktas olayinin iki yönü var… Birinci yönü, sirketin Danistas’in iptal kararindan sonra halka açilmasi… Halka hisse senedi sahsi yapikken, sirket yönetiminin TEK’in ve belki de SPK’nin iptal kararindan haberdar olmalan-na karsn satism gerçeklestirilmesi ve iptal ka-rarrnin tasarruf sahiplerinden gizlenmesi.
Burada Aktas Elektrik sirketine yapilan suçlama su: “Sirket iptal karan duyulmadan, alelacele, ilan bile yapmadan ucuz fiyala hisse senetlerini sahsa çikardi… Böylece hisse senedi satin alanlari arkasina alarak, iptal uygulanmasini güçlestirmek istedi.”
* * *
Olaym ikinci yönü daha büyük önem tasiyor…
Tansu Çiller büyük bir özellestirme programi üzerinde çalisyor. Eger TEK’in bir büyük sehirin bir bölümünde elektrik dagitimi için giristigi özellestirme islemi bile Danistay tarafindan iptal edilebilecek hukuki bosluklar mevcut ise, bu konuda bir altyapi eksikligi var demektir…
Bir hukuk devleti isek, kanunlara, kararlara uygun seyler yapmak zorundayiz… “Özellestirdik…” demek ile olmuyor… Geri dönüsler, iptaller “kötü bir hava yaratiyor…”
Yakin gelecekte, daha büyük, daha ciddi boyutlarda özellestirme islemleri yapilacak, yerli ve yabanci alicilar Usas örnegini, Aktas örnegini gözardi edemez… Usul hatasi, hukuk hatasi sahanin sorunudur…
Önce satarken hangi usullere hangi kaidelere uymak geregini ögrenelim de, sonra sahsa baslayalim… Her seferinde satIs isleminin bir usul veya hukuk hatasindan iptali “ayip o-
luyor”

 

Sende yorum yap