ABD “Türkiye’yi boşuyor”

, , Sende yorum yap

Amerikali isadami anlatiyor: “Türkiye büyük bir firsati kaçirdi. ABD, Türkiye üzerine oynadi. Bakti ki Türkiye bu isi kivirama-yacak. Türkiye’yi bosadi. Simdi Rusya Cumhuriyeti üzerine oynuyor… ” Ben söylenenleri iyice anlayamadim. Amerikali isadami açikladi:
“Avrupa ile Çin arasindaki topraklar üzerinde irili ufakli devletler var. Bunlarin çogu Müslüman ülkeler. Arap ülkeleri, Iran, Türk asilli Asya Cumhuriyetleri ve Türk asilli olmayan Asya Cumhuriyetleri.
Bir “mümessil”e ihtiyaç var
ABD’nin bazi ülkelerin tamamini kapsayan politikalari var. Fakat bu politikalari uygularken dünyanin bu bölgesinde ‘güvenilecek ve de güçlü bir mümessili’ olmasi gerekir ki, bu mümessil bölgeye göz kulak olsun. Turgut Özal’in yönetim biçimi, ABD yönetimini etkilemisti. ABD dönetimi Özal ile iliskiyi gelistirdi. Özal’a siyasi yatirim yapti. Özal ölünce, Tansu Çiller diyalogu sürdürebilecek’ bir lider olarak görüldü.
Özal, ABD Yönetimine, ABD’nin ve Bati’nin, Orta Dogu’daki müslüman ülkelerle ve Asya Bagimsiz Cumhuriyetleriyle iliskilerinde köprü rolü oynayabilecegi güvencesini vermisti. Tansu Çiller ayni politikalari benimseme vaadinde bulundu.
Türkiye ABD’nin ‘mümessili olarak’ bölgedeki dengeyi koruyacakti. ABD’nin bölgeye yatirimlarinda, ticari iliskilerinde, mali iliskilerinde Türkiye ‘üs’ olarak kulanilacakti.
Fakat beklenmedik gelismeler oldu. Türkiye (1) Arap ülkeleriyle, Iran ile iliskilerini düzeltecek yerde bozdu. (2) Asya Bagimsiz Cumhuriyetleri’nin hemen tamami ile iliskiler gevsetildi. (3) ABD Yönetimi, Türkiye’deki politik istikrarsizlik nedeniyle, Türkiye’ye biçilen ciddi misyonu omuzlayacak lider/muhatap bulmanin mümkün olamayacagini gördü. (4) Siyasi çalkantilar, politik istikrarsizlik, ekonomideki sorunlar, Güney Dogu Anadolu’daki terörün çözümsüzlügü nedeniyle Türkiye’nin ciddi sorumluluklar altina giremeyecegi, uluslararasi iliskilerde öncülük yapamayacagi ortaya çikti.
Rusya öne çikti ABD Türkiye’den ümidini kesince, Türkiye’yi bosadi. Türkiye için düsünülen misyonu/liderlik sorumlulugunu Rusya Cumhuriyeti’ne verdi. Simdi ABD Rusya Cumhuriyeti’ne siyasi yati-rim yapiyor. IMF, uluslararasi finans kuruluslari Rusya’yi güçlendirmeye, siyasi
ve ekonomik istikrara kavusturmaya yardimci oluyor. Arap ülkelerinde, Iran’da ve Asya Bagimsiz Cumhuriyetlerinde düze-ni Rusya koruyacak. Bu ülkelerle ekonomik ve mali iliskilerde Rusya Cumhuriyeti köprü görevini üstlenecek. Türkiye büyük bir firsat kaçirdi. Kaçan firsatin yaninda kaçan baska seyler de var’… ABD Yönetimi Türkiye’ye vere-cegi misyon nedeniyle ABD Kongresi’nde ve politik çevrelerinde Türkiye aleyhine çikislara da set çekiyordu. Türkiye’yi ‘bosayinca’, Türkiye aleyhine olusacak gelismeleri bastirmak için .. özel bir gayret harcama ihtiyaci da ortadan kalkti.
Uzun zamandir Ermeni meselesi kül-lenmisti. Dikkat ediniz, eski hikaye pisirilip, kotarilip, tekrar gündeme sürüldü… Türkiye’ye askeri ve ekonomik yardim konularinda bugüne kadar en- geller ortaya çikmiyordu. Simdi Türkiye’nin parasi ile satin alacagi silahlar için bile izin verilmiyor.
Unutulan hikayeler gündeme geliyor
Yunan lobisinin etkisi ile, ABD Yö-netimi Kibris Rum Kesimi’nin Avrupa Birligi’ne tam üyeligini destekleyecek politikalar içine girdi. Yakinda Kibns Türk Yönetimi üzerindeki baskilar artirilacak.
Türkiye-Yunanistan gerginliginde bundan sonra ABD Yönetimi açik biçimde Yunan tarafinda yer alirsa bu gelisme sürpriz sayilmamalidir. Türk sânayi ürünlerinin ABD’ye girisi konusunda yeni engellemeler ortaya çikabilir. Petrol boru hatti konusunda ABD Yönetimi destegini zaten çekti.
Önemli olan su: Türkiye’de birakiniz kamuoyunu, Hükümet sorumlulari, politikacilar bile bu gelismeleri izlemiyor. Olani biteni degerlendiremiyor. ABD’nin destegini kaybeden Türkiye saskinlik içinde dolayli biçimde ABD’ye kur yapmak arayisina girip, israil ile faturasi belli olmayan anlasmalar yapiyor.”
Ben politikadan anlamam. Ama ben Türkiye’de olana bitene ilgi duyan bir vatandasim.. “Baba indi, Hoca bindi, Hoca indi, Baci bindi…” konusunu isleyen “Binbir Gece Masallan” ile Türk halki evinde uyutulurken, kapinin önünde neler olup bitiyormus, bizim için baskalari neler düsünüyor, fakat daha sonra bizde is olmadigini görüp nasil baska kapilara gidiyormus!.. Ben bilmiyordum… Allah’tan arada sirada bir yabanciya rastliyoruz. Yabancilar anlatiyor da, kapimizin önünde olan: biteni ögreniyoruz.

 

Sende yorum yap