87 yaşındaki Bebekli Hamdi, “Ne verirsen ver beyim”e balık satıyor

, , Sende yorum yap

Bebekli Hamdi, “dogma büyüme” Bebekli. Geçen gün 87 yasina basti. Yasgünü diger günlerden farksizdi. 1947 yilinda, bundan 51 yil önce Kavak’ta yaptirdigi tek kürekli sandalina bindi. Agini atti. Aksam üzeri agini topladi. Tuttugu baliklari rihtimda ayikladi. “Ne verirsen ver beyim” diyerek, ilk talibine baliklari satti.
Bebekli Hamdi’nin hayat hikayesi ve yasami istanbul’un veya Türkiye’nin en lüks semti Bebek’te dogan büyüyen, yasayan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandasinin farkli hayat çizgisini ortaya koymasi bakimindan ilginçtir.
Hamdi Aygen’in babasi “Kaymakam” imis. Hamdi, Kuruçesme’de Mezarlik So-kak’ta dogmus. Benzincinin yanindaki eski “Fecr-i Ati” mektebinde okumus.
Babasi ölünce annesi, dayisi, yengesi ve agabeyi Namik ile Küçük Bebek’te Nu-
man Aga’nin evine tasinmislar.
Robert Kolej’in Amerikali müdürünün yaninda çalisirken müdür, agabeyi Namik’-a otomobil kullanmayi ögretmis. Namik bir süre müdürün otomobilini kullanmis. Sonra müdür onu bir gemiye bindirip Amerika’ya yollamis. Namik gidisinde bir defa kart atmis. Bir daha haber çikmamis.
Hamdi bir süre Ortaköy’-deki teneke fabrikasinda çalismis. Fabrikada 40 kiloluk gaz tenekeleri yaparlar, bu tenekeleri rihtima dizilen gemilere satarlarmis.
Hamdi bir süre sonra Bebek’teki balikçilarla baliga çikmaya baslamis. O zamanlar Bebek’te ismail Bey’in, ibrahim Bey’in, Ali Bey’in, dalyan ve volileri varmis. Hamdi, ismail Bey’in volisinde çalismis.
Dalyan ve voliler kaldirildiktan sonra, Bebek’teki ünlü balikçilar Riza, Romanyali
Ali, Kasim Aga ile ag armaya baslamis. Kolej’in önünde, Asiyan’in önünde, Fener’in etrafinda ag atarlarmis. Uskumru, palamut, tekir, lüfer, sardalya, gümüs ve tekir çikarmis. O kadar çok balik ya-kalarmis ki onlari götürüp balikhanede zor satarmis. “Beyim” diyor, “O zaman balik vardi, para yoktu. Simdi para var, balik yok…”
Hamdi hiç evlenmemis. Dayisina, yengesine ve annesine bakmis. Onlarla yasamis. Onlar ölünce tek basina kalmis. O’nu himaye eden Misirli Zehra Hanim da ölünce ne yapacagini sasirmis.
45 yildir Bebek’te
. Simdiki Bebek Oteli olan binanin bitisigindeki Kaymakam Sefahattin Bey’in evinin önündeki rihtimda yatip kalkmasina izin vermisler. Ne zaman? 1953 yilinda. Hamdi, tami tamamina 45 yildir Bebek’te denizden yarim metre yükseklikteki iki metre genislikteki rihtimda yasiyor. Bir yani, bitisik binanin duvari. Tepesi, binanin balkonu. Önü, ve öbür yani açik. Pencere yok. Soba yok. Sadece yatagi ve üç bes esyasi… iste o kadar. Dile kolay 45 yil. Yaz kis… Iki yil önce Ankara’daki tek yegeni Ali ölünceye kadar karli havalarda ona giderdi. Simdi gidecek yeri kalmadi. Iki yildir kisi rihtimda geçiriyor. Hamdi’yi sevenler ona Fransa’dan uyku tulumu
getirmeyi teklif etti. Reddetti. Hamdi’yi sevenler soguk kis günleri ona sicak bir yer bulmayi teklif etti. O reddetti. Kimseye yük olmak istemiyor.
Hamdi 87 yasinda, her gün tiras olur, giyimine kusamina bakar ve güler. Hep güler… Hep iyimserdir. Hayatindan hiç sikayet etmez.
Bebek Otel’in önündeki balkondan egilip soldaki bitisik evin rihtimina bakiniz. 87 yasindaki Hamdi’nin yatagini göreceksiniz.
Rihtimda 51 yasindaki piril piril kayigi baglidir. Aksam üzeri Hamdi’nin kiyidan biraz ötedeki fenerin etrafinda ag atisini izlersiniz. Sabrederseniz, gün batimina dogru ag toplayisini, rihtimda agdan balik ayiklayisini ve baliklari bir tepsiye dizdikten sonra, kendine çeki düzen verip, elbise degistirip baliklari satmak için sokaga çikisini da zevkle seyredebilirsiniz.
Hamdi diyor ki, “Bebek’teki eski balikçilardan iki kisi kaldik. Bir ben… Bir Romanyali Adem… O da simdilerde hasta. Baliga çikamiyor.”
Uzun ve güç savasi yillar boyu sürdürüp 87 yasinda tek basina ayakta kalmayi basaran ve gene de hayata gülerek bakan bir baskasini ben tanimiyorum.
Herkesin kendine göre bir kahramani var… “Benim kahramanim Bebekli balikçi Hamdi…”

 

Sende yorum yap