7.609 çekici, 4.113 kamyon, 210 tanker yurt dışına mal taşıyor

, , Sende yorum yap

Bizim kisaca TIR diye adlandirdigimiz, popolarindaki plakalarin yaninda TIR levhasi tasiyan kocaman karayolu araçlari var ya… Iste onlarin gerçek adi “Uluslararasi Karayolu Tasima Araçlari. Uluslararasi tasiamcilik
yapan firmalarin belli özellikleri var. Bu firmalarin kullanacagi araçlarin belli özellikleri var. Ve de bu firmalarin özel yetki belgesi var.
TIR firmalari ve araçlari çogaliyor
Halen uluslararasi tasimacilik yapmaya yetkili 641 firma var. Bunlar 7.609 çekici, 4.113 kamyon, 210 tanker, 9.249 yan römork ve 139 romörke sahip. Araçlari toplayinca 21.320 sayisi ortaya çikiyor. Bu büyüklükte bir filonun tasima kapasitesi 271 bin ton.
Bu konudaki yatirim büyüklügünü göstermek için size bir kaç rakam vereyim: 641 firmanin sahip oldugu çekici, yan römork, kamyon, römork ve tanker olmak üzere bu toplam 21.320 tasitin herbirinin ortalama 50 bin dolara satin alindigini varsayalim. l milyar dolarlik bir yatirim ile karsi karsiyayiz.
Uluslararasi karayolu tasimacilari filolarini zenginlestirmek için yatirimi sürü-rüyor. 1995 yilinda 2.650 çekici satilmis. 1996 yilinda 4 bin çekici satin almak için tesvik belgesi çikarilmis.
Çekicilerden en fazla Volvo ve Scania markalar tercih ediliyor. Sonra sirasiyla Fiat, Man, Daf, Mercedes, Iveco, Renault, Marck, Liaz, Fatih, BMC, Inter, Ma-girus ve Dodge geliyor. Filodaki çekicilerin yas ortalamasi 1,0 yil dolayinda. Fakat filonun yüzde 10 dolayindaki kismi çok modern araçlardan olusuyor. Avrupa çevre kosullarina uygun 2 bin “Yesil Kamyon” ve “Yesil Römork” var. Bu bilgileri Uluslararasi Nakliyeciler Derne-gi’nin UND’nin Sesi’nde yayinlanan arastirmasindan aktariyorum.
Turgut Abi’nin Firintas’i
Biraz da kendimden birseyler aktarayim. Yil 1965. Turgut Abi Devlet Planlama Teskilati Müstesari. Hayali, Türkiye’den Avrupa’ya yas meyva ve sebze satmak. Narenciye, domates, hiyar, elma, armut, üzüm, seftali… Dünya Bankasi “Yas Meyva ve Sebze Üretimini Gelistirme Projesi” hazirladi… iyi de üretilen mallan Avrupa’ya nasil yollayacagiz? Birakiniz soguk hava donanimlisini (fri-gorafik), huduttan çikip, geri dönecek dogru dürüst kamyon bile yok. Turgut Abi, “Frintas” isminde bir sirket kurdurdu. Avrupa’dan piril piril 70 tane frigo-rafik donanimli römork ve çekiciler geldi. Bunlara soförler bulundu. Soförler
daha önce böyle kamyon kullanmamis. Lisan bilmiyor. Avrupa yoluna hiç çikmamis… Kamyonlara önce yas üzüm yükledik. Ilk sevkiyati yaptik. Soförler soguk havanin derecesini yükseltmis. Almanya’ya gidinceye kadar üzümler dondu. Ikinci sevkiyatta adamlari uyardik. Dereceyi düsük tuttular. Gidinceye kadar üzümler olgunlasmis. Seker derecesi artmis. Alman gümrükçüleri üzümleri içeri sokmadi. Üçüncü sevkiyatta tatil trafigi nedeniyle kamyonlari yan yola verdiler. Bizim soförler harita okumasini bilemediklerinden yan yolda kayboldu.
Bir süre sonra soförler Avrupa’yi ögrendi. Fisti… Ama çok “pisti”… Yol boyu tamirhanelerle anlastilar. Bir kamyondan bir parça çikariliyor, öbürüne takiliyor. Her seferde kamyon parasi kadar havadan tamir ücreti ödeniyor. Turgut Abim pes etmisti… Askerler geldi. Frintas tahkikati basladi. Kamyonlar Ankara’da bir tarlaya yigildi. O tarlada yillar boyu kaldi. Eridi gitti.
Frintas yolu açti
Frintas için çok sey söylendi. Ama simdi “Frintas’a giden paralari helal edesim geliyor. Çünkü Frintas Türk tasimacisina uluslararasi karayolu tasimaciligi denilen seyi ögretti. Hatasi ile, sevabi ile örnek oldu. 1974 petrol krizinden sonra Dogu-Bati ticaretinde önemli bir avantaj yakalayan Türk tasimacilari filo kurmaya basladi. Irak-Iran savasiyla artan trafik filonun büyümesine yol açti. Türkiye’deki ihracat patlamasi, uluslararasi karayolu tasimaciliginda ciddi firmalarin ortaya çikmasina ve firmalarin büyümesine imkan verdi. Dogu Bloku’nun dagilmasi, Uluslararasi Nakliyeciler Dernegi’nin RO-RO Projesiyle Avrupa baglantisini kisaltmasi, Birlesik Devletler Toplulugu’na yönelik ticaretin gelismesi filonun büyümesini sagladi.
Frintas’in 70 frigorafik tasiti tasiyacak mal bulamiyordu. Bugün ikibinbesyüzü askin frigorafik tasit yas meyva ve sebze, canli su ürünleri ve bozulabilir diger ürünleri tasiyor.
l milyar döviz geliri
Uluslararasi karayolu tasimaciligi simdi Türkiye’nin çok önemli döviz kaynaklarindan biri. 1986 yilinda Uluslararasi Nakliyeciler Dernegi üyelerinin döviz geliri 489 milyon dolar idi. 1995 yilinda bu rakam 1.1 milyar dolara ulasti. Son on yilda demek üyelerinin toplam döviz geliri 6.7 milyar dolar.
Bugün Türkiye’de mevcut 641 yetki belgeli uluslararasi karayolu tasiyicisi firmanin 511’i Uluslararasi Nakliyeciler Dernegi’nin üyesi.
Türkiye’nin kaç adet “Uluslararsi
Karayolu Tasima Araci” var?
Tasit türü Türkiye toplami Tasima kapasitesi (Ton)
Çekici………………………………………..7.609………………………………..-
Yan Römork…………………………………….9.249………………………………..216.794
Kamyon………………………………………..4.113…………………………………50.104
Römork………………………………………….139………………………………….1.413
Tanker………………………………………….210………………’…………………2.852
Toplam……………………………………….21.320………………………………..271.163

 

Sende yorum yap