6 ay vadeli mevduata yüzde 101 faiz

, , Sende yorum yap

Orta yasin üzerinde, “kelli-felli”, iyi giyinmis, usul adap bilen bir kisi “Siz Ali Riza beysiniz… Yazilarinizi okuyorum” diyerek giris yaptiktan sonra kendini tanitti… Ve hemen soruyu yapistirdi: “Yazilarinizda hiç deginmediginiz bir konu var: “Konsoli-dasyon!.” Acaba bu Hükümet ne zaman konsolidasyona gider?” Ben cevaplamaya çalistim: “Efendim ne bu hükümet ne baska hükümet konsolidasyona gidemez. Bu sistemin çöküsü olur…” O ise israr ediyordu: “îç borçlar çok büyüdü. Konsolidasyona gidilmeden bu borçtan kurtulma sansi yok. Siz bana açik açik söyleyin sonbahara kadar konsolidasyon olur mu, olmaz mi? Bu benim için çok önemli…”
Ben okuyucuma yardimci olamadim. Ama bayramin ilk günü tanidigim okuyucumdan ekonominin bilmedigim, bilemedigim yanlarini ögrendim.
Hiçbir sey faiz kadar kazandirmiyormus
Okuyucum isadami. Ve de Bogaziçi Üniversitesi “Robert Kolej” iken mühendislik derecesi almis daha sonra istanbul’da bina yapip satan bir kisi.
Son zamanlarda genelde Kadiköy’de bina yapip satarmis. “Bu isten çok para kazandim” diyor. Simdi “dükkani” kapatmis. Varini yogunu “nakif’e çevirmis. “Faizden çok para kazaniyorum. Hiç bir sey faiz kadar kazandiramaz” diyor.
Kadiköy yakasindaki “yap-sat” isini anlatti. Son yaptigi daireler 220 metrekare imis. Herbirini 750 bin dolara (yaklasik 100 milyar Törkis lira eder) satmis. Bu tip daireleri “Anadolu Aslani-Anadolu Kaplani” yeni sanayicilerimiz “nakit para-trink ödeme” hem de “dolar-mark” ödeme ile satin alirlarmis.
Ama simdi isin tadi kaçmis. Kadiköy’de “arazi ranti” artmis. Arsa sahipleri, böyle lüks daire yapacak arsalari yüzde 25 ile verirken simdi yüzde 20 ile is yapanlar ortaya çikmis. (Bunun anlami su: Müteahhit 10 daire yapacak 8’i arsa sahibinin 2’si müteahhidin. Ve de müteahhit kâr edecek…
Ben inanamadim… Ama bana anlatilan bu…)
Okuyucum “Arsa sahibiyle, Belediye ile, isçi ile ugrasacagima, herse-yi sattim savdim, tüm varligimi paraya çevirdim…” diyor. Ben saf ve bakir bir Anadolu çocugu olarak, “Do-
lara ve marka mi yatirdiniz?” diye soracak oldum… “Ben enayi miyim? Su anda Türk Lirasi’nin verdigi kazanci hiç bir is veremez” dedi. Ve anlatti…
Sag olsun “kamu bankalari”
Dolara ve marka para baglamak su anda “enayilik” imis. Çünkü dolar ve mark fiyatindaki artis enflasyonun altinda kaliyormus.. Su anda Çakilli olan” parasini “pazarlikla” kamu bankalarina yatmrmis. Kendisi adini verdigi iki kamu bankasi ile is yaparmis.
Cüzdanini çikardi, içinden ufak bir karti aldi. Kart üzerinde ufak ufak notlar vardi. Ve sonra sunlari anlatti.. “Gazetelere bakarsaniz bu kamu bankalarinin 3 aylik mevduata yüzde 76, alti aylik mevduata yüzde 82 faiz verdigini sanirsiniz. Bu saf ve bakir Anadolu halki için geçerli faiz oranlaridir. Halbuki siz bir banka subesinde tercihan müdür veya mü-dire hanim ile iyi iliski kuracaksiniz.
Hükümet paraya sikistiginda Ankara’dan subelere talimat gelir: Acele para bulun… Faizi gevsetin.., derler. O zaman sizi subeden ararlar. Önce ‘tezgah üstü’ faizi yükseltirler, sonra ‘tezgah alti’ faizi.
Bayram öncesi Hükümet maas ödemede sikisti. Kamu bankalari gazetede yüzde 76 olan tezgah üstü 3 ay vadeli faizi yüzde 81’e çikardi. Buna tezgah alti 5 puan ekledi. Üç ayliga 86 faiz verildi. Alti aylik ise gazeteye göre yüzde 82 iken, tezgah üstü yüzde 96’ya çikti. Buna 5 puan da tezgah alti eklendi. Etti mi 101… Ben parami iki kamu bankasina dagittim. Alti ay için yüzde 101’den bagladim. Alti ay bagladim çünkü 3 aylik baglasam vade “yaz” mevsiminde dolacak. Yaz ayi para ve döviz bol olur. Faiz düser. Halbuki sonbaharda hükümet gene sikisir. Faiz bu seviyelerde kalir.”
Ben anlatilanlara inanamadim. “Herhalde sizin paraniz çok da özel islem yapiyorlar” diyecek oldum… “Yok yok” dedi.
“Eger 250 milyonun üzerinde paraniz var ise müdire hanima telefon edeyim. Bayram sonu size de.
yüzde 101 faiz versinler.”
Okuyucuma tesekkür edip ayrilirken o beni sorgulamaya devam ediyordu: “Bu iki kamu bankasi alti ayda batmaz… Hükümet alti ay içinde konsolidasyona gitmez… Degil mi?”

 

Sende yorum yap