PARK ŞAMDAN 35 YIL SONRA KURUÇEŞME’DE

, , Sende yorum yap

Nişantaşı’ndaki Park Şamdan, salonu, mutfağı, servisi ve müşteri kesimiyle İstanbul’un en doğru dürüst, istikrarlı, öğle ve akşam yemekleri için gidilebilecek lokantasıydı.

Bir zamanlar İstanbul’un ünlü lokanta işletmecileri, Mehmet Tuna, Metin Fadıllıoğlu, Celal Çapa ve Ahmet Çapa birlikte iş yapıyorlardı. 1982 yılında Park Şamdan’ı açtılar. Daha sonra birliktelik bozuldu. Lokantayı uzun süre Ahmet Çapa, daha sonra Ersoy Çetin işletti. Nişantaşı Park Şamdan, geçen yıl kapandı. Şimdilerde Ersoy Çetin ile Emre Ergani Park Şamdan’ı Kuruçeşme’deki Les Ottomans otelinde yaşatıyorlar. Nişantaşı’ndaki Park Şamdan’ın klasik mutfak ve servisi Kuruçeşme’ye taşındı. Park Şamdan’ı yaşatan servis kadrosu ve mutfak kadrosu yıllardır değişmedi.

Les Ottomans’daki yemek salonu deniz seviyesinde. Salonun giriş bölümü bar olarak düzenlenmiş. Duvar dibinde boydan boya bar tezgahı uzanıyor. Onun önünde yüksek iskemlelerle oturulan bar masaları ve geride bar koltukları bulunuyor. Bu bölümde salı ve perşembe akşamları canlı müzik var. Salı akşamları saat 22.00’den sonra Zeynep Özyılmazer, perşembe akşamları saat 22.00’den sonra Şehnaz Sam canlı müzik yapıyor. Bar alanının arkasındaki yemek bölümü Boğaz manzaralı. Boğaz ile aynı seviyede. Masa örtüleri, peçeteler beyaz keten ve kolalı. (Benim için önemli.) Yemek salonunun düzeni “fine dining” (lokanta gibi lokanta) düzeninde. Salonun şefi Hıdır Alıcı. Servis elemanları Umut Yıldız, İbrahim Altun, İlhan Gürenç, Tekin Demir, Doğan Kurmaz, Mehmet Aydemir. Bizim masamızla Nazif Çelebi ilgilendi.

Yemekler lezzetli, servis düzgün

Yemek menüsü yenilenmiş. Menünün bir yanında 1981’den bugüne başlığı ile klasik Park Şamdan yemekleri sıralanmış. Öbür yanında, Peru Mutfağı esintili paylaşımlı tabaklar var. Klasik menü, Park Şamdan’ın eski aşçısı Hüseyin Gürsoy’un mutfağından çıkıyor. Giriş yemekleri, eski Park Şamdan yemekleri. Kokoreç, peynirli puf böreği, tel kadayıflı karides, soğanlı, sarımsaklı escargot 40-80 lira dolayında. Salatalar 45-65 lira arasında. Makarnalar ve risotto 45 lira. Ana yemeklerden Şamdan usulü yoğurtlu kebap, külbastı, cızbız köfte, Cafe de Paris soslu bonfile, şinitzel, günün balığı 80 lira dolayında. Paylaşım menüsünde deniz ürünlerine yer verilmiş. Karides ceviche, kızartılmış acı soslu karides, deniz tarağı, ördek dürüm, steak tartar, bonfile taco 60-85 lira arasında. Şamdan’ın klasik tatlıları kaymaklı ekmek kadayıfı, bademli keşkül, damla sakızlı panna cotta, kestane krater 35 lira.

Yemekler lezzetli. Sunum güzel, servis düzgün. Fiyatlar için ise “Yorum yok (!)”… Her ülkede bu gibi lokantaların ana müşterisini yabancı ziyaretçiler oluşturur. Ne yapalım ki, İstanbul’a yabancı ziyaretçi girişi azaldı. Yerli müşterilerin lokanta alışkanlığı değişti. İstanbul’da Park Şamdan kalitesinde mutfağı, servisi olan doğru dürüst lokantalar şimdilerde sadece belli sayıda müşteriye hizmet verebiliyor. Bu tür lokantalara giden Türk müşterilerin sayıları sınırlı. Lokantanın aynı kalitede yemeği ve hizmeti sürdürebilmesinin faturası fiyatlara yansıyor. Her şeye rağmen Park Şamdan gibi bir lokanta İstanbul için önemlidir. Yaşaması önemlidir. İşletmecilerinin ve çalışanların çabalarını takdir etmek gerekir.

 

Sende yorum yap