Nezih Demirkent’in DÜNYA’sı

, , Sende yorum yap

(37 yaşında – 20 yıl Nezih Demirkent yönetti. 17 yıldır kızı Didem Demirkent yönetiyor)

DÜNYA’nın kurucusu Nezih Demirkent’i 11 Şubat 2001 tarihinde kaybetmiştik. Nezih Demirkent (1930-2001). İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Gazeteciliğe 1950 yılında Son Saat Gazetesi’nde başladı. Değişik gazetelerde çalıştıktan sonra 1970 yılında Hürriyet Gazetesi’ne genel müdür olarak geçti. Hürriyet Gazetesi’nden 1981 yılında ayrıldı ve Dünya Gazetesi’ni satın alarak imtiyaz sahibi oldu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde 1982’den itibaren 10 yıl ve Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası’nda bir dönem başkanlık, Türkiye Gazete Sahipleri Birliği Başkanlığı sorumluluğunu taşıdı.

Nezih Demirkent DÜNYA’yı “ekonomi gazetesi” olarak yeniden yapılandırdı. Yeni şekli ile DÜNYA’nın ilk sayısı 2 Mart 1981’de yayınlandı.

Ölümüne kadar 20 yıl Nezih Demirkent’in yönettiği DÜNYA’yı, 17 yıldır kızı Didem Demirkent yaşatıyor, yönetiyor.

“DÜNYA 37 yıldır “Sadece gazetecilik ve yayıncılık yapıyor. Ekonomik bakımdan  bağımsız ve siyasi bakımdan tarafsız”.

Nezih Demirkent’in DÜNYA’sı, Türk ekonomisinde ve dünya ekonomisinde olan biteni okuyucularına duyuran bir ekonomi gazetesidir. Bir önemli özelliği Türk ekonomisini sadece “İstanbul ekonomisi” olarak değil, gerçek bütünlüğü ile “ülke ekonomisi” olarak değerlendirmesidir.

Nezih Demirkent, Anadolu ekonomisini medyaya taşıyan, Anadolu ekonomisine kamu oyunun ilgisini uyandıran gazetecidir. DÜNYA’nın ülkenin başlıca şehirlerinde kurulan büroları yanında, Nezih Demirkent’in DÜNYA çalışanları (özellikle Osman S. Arolat ile) başlattığı ve sürdürdüğü Anadolu gezileri, sohbetleri, Anadolu’daki girişimcilerin ve ekonomik gelişmelerin duyurulmasının yolunu açtı.

DÜNYA, bu farklılığı ile ülkenin tek ekonomi gazetesi olarak öne çıktı. Günümüzde Didem Demirkent, Nezih Demirkent’in yayın ilkelerini koruyarak gazetenin değişen ve gelişen şartlara uyumunda başarılı bir yönetim gösteriyor. Başta Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ olmak üzere tüm DÜNYA çalışanları Nezih Demirkent’in yayın ilkeleri doğrultusunda haber ve yayın yapıyor.

Önemli olan DÜNYA’da Nezih Demirkent’in başlattığı Diden Demirkent’in sürdürdüğü yayın yapısının, günlük bir ekonomi gazetesi olarak DÜNYA’nın okuyucuların ilgisini çekmesi, beğenisini görmesi. Çünkü DÜNYA’yı yaşatacak olan okuyucularıdır.

DÜNYA ailesi olarak, 11 Şubat’ta ölümünün 17’inci yılında Nezih Demirket’i, 3 Şubat’ta ölümünün 12’inci yılında eşi, İ.Ü.Edebiyat Fakültesi Ortaçağ Tarihi Ana Bilim dalı başkanı Prof.Dr.Işın Demirkent’i saygı ile anıyoruz.

 

Sende yorum yap