Mobil Bankacılık

, , Sende yorum yap

Mobil Bankacılık

Eskiden ödemelerimizi nakit olarak yapardık. Banka işlemleri için bankalara giderdik.

Bankalar gene var. Bankaların 11 bin şubesi var ama, artık banka şubelerine giderek işlem yapanların sayıları azaldı.

Önce kredi ve banka kartına alıştık. Şimdilerde halkımız 58 milyon adet kredi kartı ve 117 milyon adet banka kartı ile ödeme yapabiliyor, hesaplarından para çekebiliyor, borçlanabiliyor.

Sokaklarda 48 bin Bankamatik – Para çekme-ödeme kulübesi var.

Derken, internet üzerinden her türkü bankacılık işlemi yapmaya başladık. İnternetten de akıllı telefona geçtik. Akıllı telefonla yapılan işlemler mobil işlem diye adlandırılıyor.

Şimdilerde para işlemlerinde halkımız yüzde 5 bankamatikleri kullanıyor. Bankacılık işlemlerinde internet bankacılığının ağırlığı yüzde 19, mobil bankacılığının ağırlığı yüzde 12, demek ki bankada işi olanların yüzde 64’ü hâla banka şubelerine gitmeye devam ediyor.

Aktif mobil bankacılık kullanıcıları bir önceki yıla göre yüzde 100 büyüyerek 12 milyon kişiye ulaştı. Bu rakam 17 milyonluk toplam internet bankacılık müşterisinin yüzde 70’ine denk düşüyor.

İnternet ve mobil teknolojisi sadece bankacılık işlemleri için kullanılmıyor.

Alışverişte de bu iki sistemden yararlanılıyor. Bu sistemleri kullanarak alış veriş edeceklerin yüzde 61’inin aramayı mobil sistem (akıllı telefon) üzerinden yaptıklarını ama alış veriş ödemede internet sistemini tercih ettikleri, ödemede mobil sisteminin yapısının yüzde 16 olduğu belirtiliyor.

Mobil araçları sadece ödeme için kullananların oranı yüzde 11. Sadece ürün araştırması için kullananlar ise yüzde 37. Araştırmayı, hem de ödemeyi mobilden yapanlar ise yüzde 52.

Bankacılık işlemleri dışında mobil kullanımında alış verişte, ilk sırayı kıyafet alış verişi alıyor. Sonra elektronik eşya alımı ve daha sonra da yemek siparişleri geliyor.

Kredi ve banka kartları hem doğrudan alışveriş hem de internet ve mobil alışveriş için kullanılıyor. 2016 Yılında yurt içinde kart kullanımında işlem sayısı 256 milyon oldu.

 

Sende yorum yap