YAZ SONU BÜYÜKADA

, , Sende yorum yap

Splendid Palas,Turing Kahve,Milto,Sinek kahve…Yolunuz Büyükada’ya düserse bu adreslere mutlaka ugrayin. Fakat Ada’daki gezinize esek ve fayton turuyla baslayin
Istanbul’da yasiyorsaniz veya yolunuz Istanbul’a düsüyor ise Splendid Palas otelini mutlaka görünüz. Splendid Palas 1911 yilinda Müsir Sakizli Kazim Pasa tarafindan Kaludi Laskaris kalfaya yaptinlmis, dört katli ahsap bir saray Yüksek tavanlan, genis salonlari, kis bahçesi, yaz bahçesi, yüzme havuzu manzaralari, 74 büyük odasi ile günümüzde örnegi az bulunan bir klasik otel. Yapildiginda çatali-kasigi Christople’dan, tabagi-bardagi Çekoslovakya’dan, mobilyasi Paris’ten getirilmis. Büyükada’da kendi elektrigini üreten ve asansörü bulunan ilk bina.
Otel Kazim Pasa’nin ölümü ile kizi Nazire Toköz’e (1940), onun da ölümü ile torunu Belma Hatice ve esi Nihat Hamamcioglu’na (1977) geçmis.Oteli 1957 yilindan bu yana Hamamcioglu ailesi isletiyor. Müdür Ömer Hayyam 33 yildir bu otelde çalisiyor. Münir Hamamcioglu büyük harcamalarla oteli piril piril hale getirmis.Turing Kahve Büyükada’nin çarsisinda dolastik… Manavlarda Yalova’dan gelen sebzelerin tazeligi insani imrendiriyordu. Sebzecilerin arasindaki bir büfede kokoreç satiliyordu. Berlinli misafirim “tadacagim” diye tutturdu. Yol üzerindeki taburelerden birine oturarak çeyrek ekmek içi Günes batarken iskelenin üzerindeki Turing Kahve’de oturduk. Rahmetli Çelik Gülersoy, Büyükada’da iki eser birakti. Çankaya Caddesi’ndeki Kültür Evi ile vapur iskelesinin üzerindeki iskele Kahve… iskeledeki Turing Kahve, her seyi ile “istanbul.” Nefis bir manzara, nefis bir servis… Mustafa Kemal Ürgüplüoglu günes batarken buz gibi içkilerimizi masaya dizdi. Diskten klasik Bati müzigi çaliyordu… Günesin batisi, klasik müzik ve o sirada deniz anlatilamayacak güzellikte idi. iskele Kahve’de salata, sandviç, börek 3 milyon lira; çay, kahve 2 milyon lira…
Milto Lokantasi
Eskiden Büyukada’ya Besim hoca ile gider, Galip Jabban’a misafir olurduk. Besim hoca bize iskeledeki Gaziantepli Ökkes’in dükkaninda kebap ziyafeti çekerdi. Galip Jabban öldü. Ökkes adayi terk etti. Besim Hoca bizi unuttu! Ali Gömeç’in tavsiyesi ile bu defa yol üzerindeki Milto Lokantasi’na gittik.Milto’yu 1935 yilinda Vasil isimli bir Istanbul Rumu kurmus. Yunanistan’a gidince lokantayi ortagi Emin Sadakan’a devretmis. Emin Sadakan’dan sonra ogullari Turgut ve Tamer yönetimi devralmis. Simdi üçüncü kusak Serkan yetisiyor.
Sef Ali Gündogdu ile servis sorumlusu okuyucum Baki Ovacik masamizla ilgilendi. Ayvaz Aydin masamizi donatti. Çingene palamudu yedik. Buz gibi Sarafin beyaz sarap içtik, Bogaz midyeleri kötü diyerek uzun zamandir midye yiyemiyorduk… Bu midye Büyükada midyesi, temizdir diyerek midye de yedik… Balikçorbalarini övdüler. Tatli niyetine balik çorbasi tattim. Gerçekten sicacik ve pek güzeldi (Çingene palamudu 10 milyon, balik çorbasi 6 milyon lira idi).
Sinek Kahve
Büyükadali Nazan Ölçer, adaya gidip de Sinek Kahve’ye ugramamak olmaz diyerek bizi uyarmisti. Sinek Kahve saat kulesinin hemen arkasindaki Düz Sokak’in basinda, iki katli bir bina. Istanbul’da böyle tatli, böyle özgün bir yer oldugu görmeyene anlatilamaz.Nilay ve Ali Arman ile Nilgün ve Osman Misirli bes yil önce açmislar Sinek Kahve’yi. Gittigimizde eski tekstilcilerden Ali Arman müzik yapiyordu. Açik mutfak tezgahinin arkasinda Nilgün Misirli ile kizi Asli Kermen makarna pisiriyordu. Asli Kermen, Almanya’da edebiyat okumus. Yazlan burada annesine yardim ediyor.Sinek Kahve’de salatalar 7 milyon 500 bin lira, makarna 10 milyon lira, manti 6 milyon lira, kahve-çay 3 milyon 500 bin lira ile 5 milyon lira… Ama bu anlattiklarim baska yerlerde oldugu gibi tabaga, bardaga doldurularak getirilmiyor. Bir farkli ikram sekilleri var ki… Pek güzel.Üst katinda kocaman bir masa ve etrafinda 16 sandalye var. Dostlari bu masa etrafinda toplayip bir yemek yemeyi hayal ederek Sinekli Kahve’den ayrildik…(Sinek Kahve sahipleri “Büyükada” baslikli küçük bir brosür bastirmislar. Fotograflari ile, içindeki yazilarla çok güzel bir brosür. Sinek Kahve’ye gittiginizde bir tane edininiz.)

 

Sende yorum yap