OTEL LOKANTALARINDA LEZZET YARIŞI

, , Sende yorum yap

Istanbul’a ünlü mutfak sefleri geliyor; hersef yeni bir tat, yeni bir lezzet getiriyor ve yerli asçilara dünya mutfagini ögretiyor
Eskiden otel lokantalari “makbul”sayilmazdi… Çünkü otel lokantalarinda sadece otel müsterileri için yemek çikardi. Günümüzde otel lokantalari sehrin en iyi lokantalari olarak ilgi görmeye basladi.Bunun iki nedeni var. Birincisi, dünyanin ünlü otel zincirleri bir sehirde birbirleriyle rekabet ederken mutfaklarini öne çikariyor. Ikincisi, bu rekabet içinde ünlü sefleri mutfaklarina sokuyorlar. Maliyete önem vermiyorlar.
Tüm dünyada ünlü oteller lokantalari için en iyi mutfak seflerini getiriyor. Lokantalari zararina çalistiriyor. Mutfak zararini otel geliri içinde eritiyor.
Ayni gelismeye simdilerde Istanbul’da sahit olmaya basladik. Four Seasons Hotel, Çiragan, Swisotel isim yapmis mutfak seflerini Istanbul’a getirmeye basladi.
Bu sefler sadece lezzet sunmuyor, mutfaklarinda Mengenli gençlerimizi de yetistiriyor. Bu gençler bir süre sonra yanlarinda yetistikleri seflerin yardimcisi olarak kolaylikla iyi yerlerde is buluyor. Ustalarindan ögrendikleri nefasette yemekler yapiyor.
Istanbul’da bu hareketi Swissotel’e gelen Van Nounen baslatti. Sultanahmet’teki eski cezaevi otele dönüsünce Four Seasons Hotel’in lokantasina gelen Italyan sef Carlo Bernardini bunu müessese haline getirdi. Bu iki sef çok sayida Türk genci yetistirdi. Simdi onlar “Biz ünlü sef Van Nounen’in yardimcisi idik… Biz Carlo’nun yardimcisi idik…” diyerek seflerinin ismini kullanarak ama daha önemlisi, seflerinden ögrendikleri yemekleri yaparak en iyi lokantalarda çalisiyorlar.
Sultanahmet’teki Four Seasons Hotel’e Carlo Bernardini’den sonra New York Four Seasons’dan gelen Irlandali Ciaran Hickey, yaraticiligi ile lokantanin ününü artirdi.
Dört yillik hizmet süresini dolduran Ciaran geçen hafta Istanbul’dan ayrildi. Yeni sef bir Sicilyali: Giancarlo Gattardo. Giancarlo, Milano’da ünlü lokanta II Teatro’da çalismis.
Four Seasons Hotel’in binasini da severim, çalisanlarini da… Tepe yöneticisinden kapicisina kadar otelin ve lokantanin deneyimli, saygili, degismeyen bir kadrosu var. Marcos Bekhit’in yönetiminde tepe kadro, Marcus Iseli, Levent Gürcay ve Nihat Yücel’den olusuyor.
Four Seasons lokantasi yaz aylarinda avlusunda hizmet veriyor. Otelin bir büyük, bir küçük terasi var. Küçük teras Marmara’yi, büyük teras Sultanahmet’i görüyor. Çevrede Ayasofya ve diger camiler ile aksam manzarasi nefis oluyor.Davetin sahibi arkadasimiza esi sürpriz yas günü daveti düzenlemisti. Tesadüfe bakiniz ki o davet de Ciaran’in son, Giancarlo’nun ilk isi imis. Ve iki sef marifetlerini birlikte sergiledi.Soguk büfe Japon mutfagi ile Italyan soguk etleri birlikteliginde hazirlanmisti. Bir baska kösede istege göre Italyan usulü makarna yapiliyordu.Ana yemek pamuk gibi pisirilmis, üzerleri degisik otlar ve baharatla kapli kuzu pirzolasi ile baliklardan olusuyordu.Yemeklerin lezzeti nefis, servis mükemmeldi.Bütün bunlarin iyi yani, bu lezzetlerden az sayida kisinin yararlanmamasi… Ciaran çok sayida genci yetistirdi. Onlar simdilerde baska baska yerlerde müsterilerine marifetlerini gösteriyorlar. Giancarlo’nun da yaninda yetisecek olan gençler ögrendiklerini degisik lokantalarda baskalarina sunacak…

 

Sende yorum yap