NEW YORK’UN RENKLİ LOKANTALARI

, , Sende yorum yap

Balthazar, Pastis, Lucky Strike, Pravda… Bunlar bir Ingiliz isçinin oglu olan McNalIy’nin New York’ta açtigi lokantalar. Modalari hiç geçmiyor, dolup dolup bosaliyorlar
McNally 50 yaslarinda.Bir ingiliz isçinin oglu.1975 yilinda Londra’dan ABD’ye gelmis. Önce lokantalarda garson olarak çalismis. Sonra yine lokantalarda yöneticilik yapmis. 1980’de kardesi Brian ve karisi Lynn Wagenknecht ile birlikte Odeon isminde bir lokanta açmis. Basarili olunca, Fransizlarin bistro denilen lokantalari türündeki Cafe Luxcmburg ve Nell’s isimli iki lokanta daha açmis.
Bistrolara benzeyen lokantalar hemen hemen birbirinin ayni… Yerler mozaik veya parke tas. Duvarlarda bolca ayna var. Servis elemanlari genç ve güler yüzlü. Servis çok hizli. Salonlar gürültülü ve hareketli, canli ve heyecanli… Sohbet için, uzun konusmalar için gidilecek yerler degil. Neselenmek, en önemlisi de çok kaliteli ve lezzetli yemek yemek için gidilecek yerler. Her seyin en iyisi, en lezzetlisi var. Patates kizartmasinin, sebze haslamasinin, ekmegin, tatlinin en iyisi…
McNally 1992 yilinda karisindan ayrilinca, Nell’s ile Cafe Luxemburg’u Simdiler Balthazar, Pastis, Lucky Strike ve Pravda’yla ilgileniyor…
Lucky Strike
Benim ilk göz agrim Lucky Strike… SoHo’daki bu küçük kahve tipi lokanta, hemen hemen 24 saat açik. Kahvalti yapmak için de, çay içmek veya yemek yemek için de, gece yarisindan sonra bir seyler atistirmak veya içmek için de ugranilabilecek bir yer.
McNalI ‘nin en gözde yeri olmali ki bu basarili lokantaciya Lucky Strike’ta kahvesini içerken veya tek basina yemek yerken rastlayabilirsiniz.
Lucky Strike yasli dekoru ile genç kusaga hizmet eden bir lokanta. Ahsap masalarda tertemiz beyaz kolali peçeteler ile ne yerseniz en iyisini yersiniz. Servis elemanlari sizi memnun etmek için çirpinir. Kimse “Haydi artik yediniz bitti. Ne zaman kalkacaksiniz?” diyerek gözünüzün içine bakmaz.(59 Grand St.,SoHo)
Balthazar
Bana göre Balthazar, NewYork’a yolu düsenlerin mutlaka ugramasi gereken bir lokantadir. Lokantanin bitisiginde bir ekmek ve pasta firini var. New York’un en güzel mayali ev ekmegi bu firinda yapilir, lokantada müsterilere sunulur. Bu ekmege yag sürerek yemenin zevkine doyulmaz…
Bana bu lokantanin günde dört bin rezervasyon talebi aldigini söylediler. Balthazar’da servis sabah kahvaltisiyla basliyor. Kesintisiz gece yarisina kadar devam ediyor… Rezervasyonu olsa da insanlar kapida kuyrukta bekliyor. Biri kalkiyor, öbürü oturuyor. Mönüde az çesit var. Kizarmis patatesli etleri ve deniz ürünleri ile salatalan pek tutuluyor. (80 Spring St.,SoHo)
Pastis
Pastis, McNally ‘nin en iyi lokantasi. Pek moda… Ünlüleri görmek isteyen bu lokantaya gidiyor. Geçen gidisimizde yan masada Madonna oturuyordu.
Bu lokanta da basit bir Fransiz bistrosu havasinda. Yerler tas. Demir ahsap masalar… Bolca hareket ve gürültü… Bu arada insan ne yedigini bilmiyor ama ne önemi var! Herkes bagiriyor. Ne yediginizi bilmeseniz de her yediginiz lezzetli. Bu yere Ingilizce “ultra hip” ve “high energy” deniliyor. Türkçesi “fan fin fon” bir lokanta! Pastis’te yer bulmak zordur. Müdür Eddie Pinto’ya benden selam söylerseniz, sizi Vadette Lim isimli sevimli genç kizin hizmet ettigi bir masaya oturtur…(9, Ninth Avenue, Meatpacking District)
Pravda
Pravda hafif yemeklerin de yenilebilecegi bir bar-kahve. Sokak üzerinde bir demir merdivenden binanin alt katina iniliyor. Salonda kocaman bir bar tezgahi, birbirine benzemeyen çok sayida iri iri koltuklar… Sütunlarda Moskova’nin sokak tabelalari… Salonun yanindan metro geçiyor. Metro geçtikçe salon sallaniyor. Pravda’nin müsterileri (herhalde buranin adeti olsa gerek) bagira bagira konusuyor, insanlann çogu ayakta. Müsterileri genç profesyoneller ile Ortadogu ve Dogu ülkelerinin gençleri… Yaslilar saskin saskin etrafa bakiyor. Onlan koltuklara oturtup pahali havyar servisi yapiyorlar. New York’a yolu düsenlerin “girip çikabilecekleri” ve de “Biz de Pravda’ya gittik” diyebilecekleri bir yer.
(281, Lafayette St., SoHo)

.

 

Sende yorum yap