NEW YORK’UN EN ESKİ KAHVESİ

, , Sende yorum yap

Eger yolunuz New York’a düserse, kentin ünlü kahvesi Fanelli’s’e mutlaka ugrayin. Memnun kalacaksiniz!
Bugün sayin okuyucularima New York’un en eski kahvesi Fanelli’s’ten söz edecegim. Bu kahve SoHo’da Prince ve Mercer sokaklarinin kesistigi kösenin bir basinda… Karsi kösede ise ünlü Mercer Oteli ve lokantasi var.
New York’a yolu düsenler mutlaka bu bölgeye gider, sokaklarda dolanir. Ama Fanelli’s kahvenin ne oldugunu bilmeyebilir.
Efendim, Fanelli’s kahvenin kurulusu 1847 yilina gidiyor. New York’taki en eski dört yiyecek-içecek yerinden biri. Öbürleri 1794’ten bu yana faaliyetini sürdüren Bridge Cafe (279 Water St.), 1871’den bu yana hizmet veren Pete’s Tavern (129 E. 18 St.) ve 1862 yilindan bu yana müsteri agirlayan McSorley’s Old Ale House (15 E. 7 St.).Daha önceleri de yazmistim ama hatirlatayim… New York sehri Hudson ve East River isimli iki nehrin Atlantik Okyanusu na ulastigi yerde, iki nehrin arasinda kalan, uzun bir dile benzeyen yarimadanin üzerinde kurulmus. Uzun dilin göbeginde Central Park adi verilen büyük dikdörtgen bir park var. Parkin önüne Yukari Manhattan diyorlar. Burasi lüks yerlesim bölgesi. Lüks magazalar burada. Dilin en ucu ise Asagi Manhattan… Orasi da Wall Street denilen borsa ve is merkezinin bulundugu bölge. 11 Eylül’de uçaklarin çarptigi ikiz Kuleler de orada idi.
Asagi Manhattan bölgesini kesen iki büyük cadde var: Houston ve Canal caddeleri. Houston Caddesi’nin güneyine SoHo (South of Houston), kuzeyine NoHo (North of Houston) adi veriliyor. Canal Caddesi’nin alt yanindaki caddelerin üçgen sekilde kesismesi ile olusan bölge ise TriBECA (Triangle below Canal) diye adlandiriliyor.
New York sehri Hollandalilarin hakimiyetinde iken ve de New Amsterdam adi ile anilirken bu bölge ormanlarla kapli imis. Hollandalilar 1640 civarinda ormanlari keserek çiftlikler kurmus. Çiftliklerde çalismak üzere buralara esirler tasimis. Bir süre çalistiktan sonra azatedilen esirler çiftliklerin çevresinde yerlesmeye ve yasamaya baslamis. Böylece buralar yerlesim bölgesi olmus. Bu bölgenin en eski sokaklari Prince ve Mercer 1797 yilinda açilmis. Prince Sokagi’nin adinin nereden geldigi bilinmiyor ama Mercer Sokagi, 1777 Princeton Savasi’nda ölen General Hugh Mercer’in adini tasiyor.
Bu iki sokagin kesistigi kösedeki 94 numarali ahsap binayi Herman Gerkan satin alip yiktirmis. Ve 1847 yilinda bugün içinde Fanelli’s kahvenin faaliyetini sürdürdügü bes katki tugla binayi yaptirtmis. Bu binanin altinda bir dükkan açarak çevredeki esirlere yiyecek ve kahve satmaya baslamis.Daha sonraki yillarda SoHo devamli degisim geçirmis. 1850-1860 sanayilesme döneminde lüks oteller ve magazalar bu bölgeye tasinmis. New York’un ve de dünyanin en lüks genelevi burada açilmis. Bir süre sonra genelev ve lüks magazalar ile oteller Yukari Manhattan’a göç etmis. Bu defa SoHo tekstil sanayiinin merkezi olmus. Yüksek tavanli, çok katli, demir fasath fabrika ve depo binalari yapilmis.II. Dünya Savasi’ndan sonra o koskocaman fabrika ve depo binalan da terk edilmis. Bölge bombos kalmis. Bu defa sanatçilar bu terk edilen yüksek tabanli eski fabrika binalarini ve depolan kiralayarak buralarda yasamaya baslamis. Derken efendim, zenginler bu eski binalarla ilgilenince fiyatlar o kadar yükselmis ki, sanatçilar bölgeden kaçmak zorunda kalmis.Simdilerde SoHo, New York’un en “moda” bölgesi. En pahali binalar bu bölgede. Lokantalarin, magazalarin en iyileri bu bölgede. Sokaklar 24 saat civil civil…150 Fanelli’s kurulusundan bu yana çok el degistirmis, ismini veren Michael Fanelli bu müesseseyi 1922 yilinda satin almis. 1982 yilinda bugünkü isletmecisine devretmis. Fanelli’s Kahve iki bölümden olusuyor. Ön bölümde bar tezgahi var. Arka bölüm kahve ve hafif yiyeceklerin yenildigi bölüm. Günün her saatinde açik. Kapisindan girince içinde hayat var.

 

Sende yorum yap