İSTER GÜZEL BİR YEMEK,İSTER HAVUZ VE PLAJ

, , Sende yorum yap

Karya Kraliçesi Ada (Queen Ada), M.Ö. 350 yillarinda ölen Kraliçe Ikinci Artemisia’dan sonra tahta geçen kardesi Idrius’un karisi idi.Idrius’tan sonra dört yil Karya Imparatorlugu’nu idare etti. Daha sonra kardesi Pixodaros tarafindan Halikarnassos’ u (Bodrum’u) terk etmeye zorlandi.
Halkimiz Bodrum plajlarinda bir gecelik seviyeli beraberlik arayisindaki cümle mankenin ismini bilir de, Kraliçe Ada’dan çok kimsenin haberi yoktur.Çok kimse Bodrum’un milattan 3 bin yil önceleri Bati Anadolu’da hüküm süren Karya uygarliginin önemli sehri Halikarnassos oldugunun farkinda degildir.
Kraliçe Ada çok önemli bir kadin hükümdardir… Günümüzde Bodrum Kalesi’nde bir mumyasi, Bodrum’un iki otelinde, Türkbükü’ndeki Ada Otel ile Torba’daki The Queen Ada Oteli’nde ismi yasiyor.Torba sahilindeki The Queen Ada, Umut Ülkümen isminde ODTÜ mezunu genç bir mühendisin oteli. Umut Ülkümen bir sehir ve bir de yali oteli yapmak üzere yola çikmis. Daha sonra sehir otelini Oguz Gürsel ailesine birakmis. Gürsel ailesi burayi Marmara Oteli olarak lüks bir otele dönüstürmüs. Umut Ülkümen ise Torba’daki Yali Otel’i 22 yatakli butik bir otele dönüstürmüs. Otelin dekorasyonuna mimar Berna Bora’nin katkisi olmus.
The Queen Ada Oteli, Umut Ülkümen’in bebegi… Her zaman isinin basinda. Otel projesi ile, yapim kalitesi ile, dekoru ile, düzeni ile, bakimi ile, servisi ile az rastlanir mükemmellikte… Simdilerde Mehtap Uyguner otelin, lokantanin ve plajin yönetiminin sorumlulugunu tasiyor. Ülkümen dogaya, tarima merakli. Agaç yetistiriyor, sebze yetistiriyor. Ve de simdi saraplik üzüm yetistirmek için büyük bir bagin pesinde…Türkiye’nin her kösesinden dogal, hormonsuz, organik tarim ürünlerini buluyor. Getirtiyor. Geçen hafta The Queen Ada’nin lokantasinda Ümit Ülkümen’in bahçesinde yetistirdigi organik.Domatesleri, otlan yerken, “Size bazi peynir çesitlerini tattirayim” dedi. Bir sise 1998 Woodbridge-Twin Oaks Merlot kirmizi sarap açtirdi. Bir peynir tabagi üzerinde masaya top top Fransiz peynirleri getirildi. Peynirlere de saraba da bayildik.Daha sonra ögrendik ki top top peynirler Fransiz tipi ama Türk isi… Umut Ülkümen nasil Zeytinyagci Ismet Önder’i bulmus ise peynirleri yapan Tomris Erol’u da öyle bulmus.Tomris Erol’un hikayesi ilginç. Tomris bey Saint Joseph mezunu. Marsilya’da mimari okumus. Uzun yillar Fransa’da yasamis. Türkiye’ye dönerken Fransa’dan sütleri ile peynir yapilan ünlü tür keçilerden getirmis. Salihli Kemalpasa arasindaki Kamberler köyüne yerlesmis. Denizden 700 metre yükseklikteki yesilliklerde otlayan keçilerin sütü ile Fransiz tipi 8-10 çesit nefis peynir yapiyor. Tomris Erol’un Fransiz türü peynirleri yaninda tattigimiz, Umut Ülkümen’in Konya’da bulup getirttigi Konya’nin küflü küp tulumu da Fransiz peynirlerinin lezzet ve kalitesinde idi.Sarap ve peynir keyfinden sonra Umut Ülkümen’in özel kavindan çikardigi ve “W&J Graham&Co. 1980 Port” etiketini tasiyan bir siseden 20 yil dinlendirilmis Portekiz Port’unun (tatli sarabinin) zevkini çikardik.
The Queen Ada’nin lokantasi gerek mutfagi ile, gerek servisi ile Bodrum’un en iyi lokantalarin basinda geliyor. Restoran sefi Metin Özkiliç Asçibasi Serdar Köse. Servis elemanlari Ergün Demir, Mesut Özkan, Mustafa Kom, Nurettin Korkmaz deneyimli, saygili ve sempatik kisiler. Her zaman taze balik çesitleri bulunuyor… Et yemeklerini pek lezzetli yapiyorlar. Salatalari organik yesilliklerle hazirliyorlar. Sarap kavlarinda yerli yabanci kaliteli saraplar var… Bütün bunlardan sonra f iyatlari da benzer lokantalara göre makul ölçüde.Otel müsterileri disinda lokantaya gelenler de The Queen Ada’nin havuzundan ve plajindan yararlanabiliyor. Bu nedenle biz Bodrum’dayken hem güzel yemekler yemek hem de plaj imkanlarindan yararlanmak için The Queen Ada’ya gidiyoruz.The Queen Ada’nin otel tesisleri ile deniz arasinda yesil, agaçlikli bir bahçesi, bahçesinde kocaman hurma agaçlari var. Hurma agaçlarinin altindaki bara tüneyerek kahve, çay, bira, cin-tonik içmek pek keyifli oluyor. Barda Ahmet Bozaci ile Aydin Koca misafirleri mutlu etmek için çabaliyor.
Tel: (0252) 367 1998

 

Sende yorum yap