GÖNÜL PAKSOY’UN “DOSTLAR SOFRASI”

, , Sende yorum yap

Taki ve giysi tasarimlariyla taninan Gönül Paksoy, ailesini ve dostlarini her yilbasindan sonra iki pazar üst üste atölyesinde sofra basina topluyor
Gönül Paksoy her yilbasindan sonraki hafta boyunca dostlarini, müsterilerini, sevdiklerini, sevenlerini Atiye Sokak’taki atölyesinde zengin bir “Adana sofrasi” basinda agirlar. Her yil farkli Adana yemekleri ve tatlilari hazirlar, kendine özgü masa düzenlemesiyle ikram eder. Masa düzenlemeleri de görülmeye deger.
Gönül Paksoy’un anne tarafi Kölemenoglu sülalesinden. Baba tarafi Musul’dan. Aile önce Darende’de sonra Kadirli de yasamis.
Kimya egitimi görmüs. Çukurova Üniversitesi’nde ögretim üyeligi yaparken üniversiteden ayrilip sanatla ilgilenmeye baslamis. Ben Gönül Paksoy’u, Istanbul’da Atiye Sokak 6 numarali magazasinda eski Türk takilan, giysileri ve süs esyalan satarken tanidim. Dükkanindaki esyalara ve dükkanin düzenine hayrandim. Gönül Paksoy’un sohbetine doyamazdim.
Derken yepyeni bir alana atildi. Eski Türk kumaslan ve eskiye benzer biçimde dokuttugu ipek kumaslarla giysiler tasarlayip üretti. Atiye Sokak 1 numarada bir giysi salonu açti.
Paksoy’lar alti kardes. Diger kardeslerin hayati ve ugrasilan da Gönül Paksoy’unki gibi renkli. Her kardesin bir “ana” isi, bir “keyif” isi var.Alti kardesin üçü Ceyhan’da yasiyor, üçü Istanbul’da, Istanbul’da yasayan erkek kardeslerden Dogan ve Sahin Paksoy, Güzel Sanatlar Akademisi mezunu, ikisi de resim yapiyor. Dogan Paksoy’un resim galerileri var. Sahin Paksoy’un esi Sema Paksoy, Atiye Sokak 9 numarada taki yapiyor. Hemen yaninda Sahin Paksoy galeri açiyor.Adana ‘daki küçük kizkardesi Gül Paksoy ise Gönül Paksoy’un oradaki atölyesini yönetiyor.Sinileri farkli yiyecek ve tatlilarla dolduruyorBiraz da atölyesini anlatayim. Gönül Paksoy ham ipegi, ham keteni ve ham pamukluyu, bir kimyager olarak tabii boyalarla boyuyor. Kumasin dogal yapisina uygun çizimlerle giysiler ortaya çikariyor. Bunlar renk renk insanin içini açan, daha çok kendini genç hisseden ve çalisan hanimlara dönük giysiler. Erkeklerin gönlü kalmasin diyerek onlar için de renkli kravat ve yelekler dikiyor.Yilbasi sofralarinda tabii boyalarla renklendirilmis ham ipek örtüleri cömertçe kullaniyor. O örtülerin üzerine aileden kalma koca koca sahanlari, sinileri diziyor.Sahanlann, sinilerin içini ise her yil farkli yiyecek ve tatlilarla dolduruyor. Gönül Paksoy’un yilbasi yemegi klasigi dös dolmasi. Dös dolmasi koyunun kaburga bölümünden hazirlaniyor. Bu yilin özel yemekleri sayop denilen pek bilinmeyen avokado seklinde kabak türü bir sebzenin yemegi, erik domates yemegi, beyaz minik patlican dolmasi, kabak çiçegi dolmasi, salgam dolmasi… Geçen yillardan bu yila sarkanlar lakerdali, zencefilli etli börek, kalamar dolmasi, meyveli yogurtlu karides, zeytinyagli rezenye kökü, kisnisli patlican, zeytinyagli patlican kabugu, zeytinyaginda pismis nar eksili kuru sogan, kuru kabak içinde hamsi ve zencefilli levrek baligi…
Yemeklerin üzerine de hurmali Adana’nin tas baklavasi, kireç suyunda sertlestirilmis Adana kabagi ile seftalili asma kabagi tatlisi ikram ediliyor. Bu kadar zengin yemek ve tatli çesitlerini masalann üzerine dizmek mesele… Misafirlere ayri ayri tattirmak mesele. Gönül Paksoy, kardesi Gül Paksoy ve yengesi Hatice Paksoy ev sahibeligini aksatmamak için çirpiniyor…Gönül Paksoy çalisan ve tek basina yasayan bir genç hanim .”Ben yemek yapmaktan farkli yemekleri hazirlamaktan hoslaniyorum ama tek basina yemek yemenin hem zevki yok hem de yemek hazirlamak zaman aliyor. Dostlari bir sofra basinda toplayip onlara ikramda bulunmanin zevki baska oluyor” diyor.
Yemeklerini begenenlerin israri üzerine Gönül Paksoy özel yemeklerinin tariflerini bir kitapta topladi. “Yemek için Tasarimlar” ismini tasiyan, ingilizce ve Türkçe bastirilan 130 sayfalik büyük boy kitap 100 milyon liraya satiliyor. D
Telefon: (0212) 261 90 81

 

Sende yorum yap