BİR YAZ GÜNÜ SEFASI

, , Sende yorum yap

Laila bünyesindeki Copa Bar’in yeri güzel,servisi güzel. Içki yaninda hafif yiyecekler veriyorlar.Park Samdan’da ise yemeklerin kalitesi ve lezzeti yine iyi. Müsteriler kapinin önünde ya da barda sira bekliyorlar.
Yaz bitmeden Laila’ya gitmek bize de nasip oldu. Dostum Tanju bey, Nisantasi’ndaki Park Samdan’in müdavimidir. “Park Samdan, Laila’da yazliga tasinmis. Oraya gidelim” dedi. Karim da “Laila’ya erken gidelim, hem aydinlikta etrafi görürüz hem de deniz kenarinda biraz otururuz” diyerek beni erkenden Laila’ya sürükledi.
Merdivenlerden tökezlenmemeye dikkat ede ede ilerledik. Erken gittigimizden her yer bostu. Deniz kenarina dogru yürüdük. Tam ortada Laila Bar’in dört köse bar tezgahi var. Onun önünden denize dogru uzanan alana rahat koltuklar siralanmis.Copa Bar Laila’nin deniz cephesinin bir kösesini Karaköy Balikçisi, öbür kösesini Yilmaz Erdogan’in ortakligi ile ünlenen Yazi Kebap tutmus. Ortada Laila’nin bari var. Laila’nin bari ile Yazi Kebap arasindaki dapdaracik mekanin kapisinda ise Copa Bar yaziyor.Copa’nin denizin hemen üzerinde yuvarlak yüksek bar masalan ilgimizi çekti. Kari-koca uzun bacakli iki tabure çekerek yuvarlak masanin etrafina tünedik.
Birsoy Yildirim isminde güler yüzlü bir servis elemani ne içecegimizi sordu. Ben buzlu bir viski istedim. Karim limonlu sodayi tercih etti. Bize servis yapan Sezai Soysal ve Hamdi Daylan ile sohbete basladik. Önce, “Copa da ne ola ki?” diyerek sual eyledim. Bana anlattiklarina göre “Copa” Ispanyol dilinde “kadeh” demekmis. Bu barin sahipleri Sabi Totah ile Lorris Mizrahi’nin herhalde Ispanya ile baglari var ki, bara ispanyolca isim koymuslar, iyi ki Laila’ya gittik… Sorduk… Cevap verecek adam bulduk da… “Copa”nin ne demek oldugunu ögrendik. Ya ögrenemese idik! “Sopa” mi, “kova” mi diye kafamiz karisip duracakti.
Copa Bar’in yeri güzel, servisi güzel… Barda Selma Çelik isminde bir barmaid var O da güzel… Içki yaninda pazi dolma, çöp sis, sigara böregi, köfte, patlicanli börek gibi hafif yiyecekler veriyorlar. Bunlarin tabagi 15 milyon lira. Bir süre sonra Tanju bey ile Burçin hanim da geldi. Barda günesi batirdik. Yazi Kebap’in hemen arkasindaki sette bulunan Park Samdan bölümüne geçtik.
Park Samdan
Park Samdan 20 yillik bir müessese. Bizim ölçülerimizde klasiklesti. 20 yildir mutfagi, yemek çesitleri, servisi, dekoru degismedi. 20 yildir genelde ayni müsteriler gider. Uzun yillar Ahmet Çapa müsterileri karsilardi. Üç yildir Ersoy Çetin bu isi devraldi.Laila’daki yazlikta Ersoy Çetin yok. Bodrum’daki yeni isletmeyi yerlestirmeye çalisiyormus. Ama Park Samdan’in servis kadrosu tam takim isbasinda. Mutfakta Hüseyin Gürsoy. servisin basinda Hidir Alici, yardimdan Halil Seçkin, Zihni Aydin, Ercan Çaliskan, Behzat Öztürk ve genç barmaid Sermin Basaran … Müsterileri kapida karsilayan Sadettin Karabilen’i, bu yil yazliga getirememisler.

 

Sende yorum yap