AĞIZ TADIYLA BİR FASULYE YİYEMEDİK.

, , Sende yorum yap

Milliyet TIR’i ile kat ettigimiz Adana-Ankara yolunda istedigimiz gibi fasulye yiyecegimiz bir soför kahvesi, çay içecek bir benzinci bulamadik. Köy kahvelerinin de “ruhu kalmamis”
Milliyet TIR’i Anadolu’yu turlamaya devam ediyor. Geçen hafta ben TIR ile Adana-Ankara yolunu yaptim. Adana’dan yola çiktik, Nigde, Karaman, Aksaray, Kirsehir, Kirikkale ve nihayet Ankara ya ulastik.Milliyet TIR ekibi sadece dert dinleyerek halkimizla bütünlesmiyor. Tabii olarak yol boyu yiyor, içiyor… Yol boyu ne yedik ne içtik onu anlatacagim.Bu yolda ekipte benden baska Ece Temelkuran. Hüseyin Özcan, Mustafa Bakacak ve Yurttas Tümer ile, devamli gezi ekibimiz Fikret Koç, Fikri Saglam, Ayhan Yilmaz, Ethem Çiraci, Irfan Düzenli ve Ibrahim Topaloglu da vardi… Açik anlatimiyla biz bir yerde yemege içmeye gittigimizde böööyyyleeee koskocaman “ekip” olarak gidiyorduk.
Önce ne yiyemedik, ne içemedik ondan söz edeyim de yediklerimize içtiklerimize sonra geçeyim.
Ben karayolu ile seyahat ederken yol boyu soför lokantalarinda fasulye yemeye, benzincilerde çay içmeye, köy kahvelerinde kahve sohbeti yapmaya bayilirim. Geliniz görünüz ki, bizim TIR’in geçtigi Adana-Ankara güzergahinda Allah için fasulye yiyecek tek bir soför kahvesi, dogru dürüst çay içecek bir benzin istasyonu bulamadik. Köy kahvesi denen seyin “ruhu kalmamis”.
Karaman’da Nas Otel’de konakladik. Otel yönetiminin tavsiyesi ile Hatuniye Restoran’da yemek yedik.
Hatuniye Restoran, Karaman’da 700 yil önce insanlari egitmek için insa ettirilen üç medreseden biri. Bu medreseyi Sultan Murat Hüdevandigar’in kizi, Karamanoglu Alaaddin Bey’in karisi Nefise Sultan 1382 yilinda yaptirmis. Kapali avlulu, tek eyvanli, saginda solunda ögrenci hücreleri ve revaklari bulunan bir “anit yapi”. insani büyüleyen koskocaman kapisi ve cephesi tas oymaciliginin ve tas yazi sanatinin “sah eseri”.
Bir mütesebbis grup vakiflardan “onar ve islet” usulü devralmis. 700 yil önce insanlarin kafasini doyurmak için insa edilen binayi, insanlarin midesini doyurmak için lokantaya dönüstürmüs. “El ilaninda” lokanta söyle anlatiliyor: “Nefis yemekleri, canli müzikleriyle sizlere sadeceyemek degil, huzur, eglence, nese katan, tarihin mistik havasini içinize çekeceginiz tek mekan.”
Avlunun ortasinda bir havuz var. Havuzun etrafina masalar siralanmis. Medresenin Ögrenci hücreleri “loca lokanta” haline dönüstürülmüs. Taze küçük bamyasi nefisti. Bol sulu pisirilmisti. Kasiklayarak yedim. Midem bayram etti. Etli pidesi, biçak arasi denilen soganli kusbasi pidesi kitir kitir ve pek lezzetli idi. Servis sefi Osman Aykurt, servis elemanlari Isa Günbilek ve Ünver Ataykiremitte vali kebabi, hatuniye dolma yememizi önerdiler…Firin çesitleri 2 milyon 500 bin lira, izgaralar 3 milyon, zeytinyaglilar 1 milyon 500 bin lira dolayinda. Alkollü içki servisi yok. Yemekten sonra isteyen çay, kahve ile “nargile” tüttürme sansina da sahip.
Aksaray’a 70 km. uzakliktaki Zengen de yol üzerinde bir bardak sicak çay içeriz umudu ile Irfan Cömert’in Dost Petrol istasyonuna ugradik. Yolun karsisindaki barakada lastik tamirciligi yaparak kazandigi para ile petrol istasyonu açan Cömert’in çok tatli üç çocugu var…Kosarak ocagin basina geçtiler. Biz çay beklerken önümüze kahverengi bir sivi getirdiler… “Çayimiz yok abi… Su da pek iyi isinamadi… Size süt tozu ile süttü kahve yaptik” dediler…Misafirperverliklerine ve iyi niyetlerine sapka çikardik.Kirsehir’de Ankara Caddesi üzerinde Leyla Isik Hanim’in islettigi Ahi Sofrasi’nda “Kirsehir mantisi ile kurt pilavi’ni tadamadik ama kitir pide yedik. Adana-Ankara asfaltinin Nevsehir kavsaginda bir gece Agaçli Turistik Tesisleri’nde konakladik. Ihlara Vadisi’ne 35 km. uzaklikta oldugu için yerli ve yabanci turistlerin konakladigi tesisin 92 odasi var. Odalar bakimli, konforlu. Tümü balkonlu ve yesile bakiyor.
Agaçli Tesisleri’nin 400 kisilik kafeteryasinin yaninda 100 kisilik bir restorani var. Restoran, masasi, örtüsü, tabagi, çanagi ve servisi ile pek güzel. Yemekleri lezzetli. Dogru dürüst bir sehir lokantasi çizgisinde.
Nevsehir Belediye Baskani Osman Ertugrul ile Baskan Vekili Ilyas Çavusoglu Milliyet TIR’cilanna “merhaba” demeye gelmisti… Birlikte çay içtik…Bizim TIR turu tamamlandiginda Ankara’da Esenboga yolu üzerindeki Milliyet baski tesislerinin kafeteryasinda içtigimiz dügün çorbasi “sipsicak”, köfte ise pek lezzetli idi… Acaba yol boyu neden böyle bir çorba, böyle bir köfte yeme sansimiz olamamisti ki? Bunun için her konakladigimiz yerde lokanta, pastane aramak zorunda kaldik.

 

Sende yorum yap