ZİRAATÇILAR VETERİNERLER MOTOSİKLETE BİNECEK

, , Sende yorum yap

Koçero Deniz’in motosiklet hikayelerini sinif arkadasi olan karimdan yillarca dinledim… 1960’li yillarda Koçero Deniz, koskocaman ama külüstür bir Harley Davidson ile Mülkiye’nin koridorlarinda “fink atar”, kapinin önündeki merdivenlerden “patir kütür” inermis.
Deniz Gökçe’yi yillar sonra Istanbul’da Bogaziçi Üniversitesi’nde kürsü basi Demir Demilgil’in cenaze töreninde tanidim. Tanistiktan sonra o meshur motosiklet hikayesinin aslini sordum. Anlatti. Harp sonrasi Türkiye’ye Amerikan yardimlarini aktaran AID isimli kurulus, ziraatçilarin köylere giderek çiftçiyi egitmelerini tesvik etmeleri için Tarim Bakanligi’na 50 Harley Davidson motosiklet bagislamis.
Tarim Bakanligi da bu motosikletleri bölge müdürlüklerine dagitmis. Ziraatçilar, veterinerler motosiklet ile köy köy dolasarak, çiftçiye yol gösterecek… Geliniz görünüz ki… Bir, iki, üç… Derken tamami tamamina 123 ziraatçi ve veteriner motosiklet kazalarinda telef olmus… Bunun üzerine Tarim Bakanligi motosikletleri toplayip bir depoya kaldirmis… 1964’te Devlet Malzeme Ofisi motosiklet hurdalarini satisa çikarmis. O yillarda Mülkiye’de ögrenci olan “Fare Okan” (Okan Özmutlu. Oyak Renault fabrika müdürlügü yapti. Vefat etti) ile “Koçero Deniz” (sakalli hocamiz Deniz Gökçe) bu hurdalari toparlayip, yürür hale getirmis. Kimsenin motosikleti yok iken bu motosikletler ile Mülkiye’de “hava atmis”…
Bunlari neden anlatiyorum? Geçen gün Dünya gazetesinde Izmir kaynakli bir haber vardi. Ahmet Usman imzali haber söyle idi: “Tarim ve Köyisleri Bakanligi tarimsal üretimin daha bilinçli yapilmasi ve kayit altina alinmasi amaciyla önümüzdeki günler (ziraatçinin zir’i ile veterinerin ve’sinden üretilen) “Zirve” adiyla yeni bir proje baslatacak. Ilk etapta bin köyü kapsayacak olan proje çerçevesinde her köye sözlesmeli olarak ziraat mühendisi ve veteriner atanacak. Mühendis ve veterinerlerin kullanacagi 1.800 (bin sekiz yüz) adet motosiklet satin alinacak. Ziraatçilar ve veterinerler motosiklete binerek köyleri sik sik ziyaret edecek.”
Bu haberi okuyunca “eyvah!..” dedim, gene çok “telefat verecegiz!”
Sayin okuyucularim… Fikir dogru, yol yanlis… Fikir “ziraatçiyi, veterineri masa basindan kaldirarak tarlaya göndermek”… Ama yol “motosiklet” ile gidilecek yol degil… Bu is öyle motosiklet ile “Hello… How are you?” selami ile çözülecek is degil… Ziraatçi, veteriner, çiftçi ile birlikte yasayacak… Ona yol gösterecek… Ziraatçi, veteriner bunun için egitiliyor. Masa basinda oturmak için degil.
Halbuki ziraatçi ve veterinerlerin çogu bakanlikta, bölge teskilatlarinda masa basinda oturuyor… Anadolu’nun her kösesinde ve özellikle Dogu’da yillardir ziraatçi ve veteriner yüzü görmemis çiftçi var…
Ziraatçi ve veteriner sayisi yeterli. Devlet kadro vermis. Maas ödüyor… Ama bu uzman kisileri arazide degil sehirde tutuyor… Araziye çikaracak yerde, arada sirada gezinsinler diyerek motosiklete bindirmeyi düsünüyor…
Elli yil önce 50 motosiklet ile yasanan tecrübe unutulmus… Simdi 1.800 motosiklet ile yeni bir maceranin kapisi açiliyor… Acaba ziraatçilarin ve veterinerlerin araziye çikarilmasi bir bahane mi? Acaba bütün bu hikayenin ardinda birilerinin devlete 1.800 adet piril piril motosiklet satma niyetleri mi yatiyor?

 

Sende yorum yap