YURTDIŞINDAKİ TÜRKLERDEN DESTEK YOK

, , Sende yorum yap

Biz Türkler yillardir, kendi ülkeleri disinda ve özellikle Bati’nin zengin ülkelerinde yasayan Rumlarin, Yahudilerin kendi ülkeleriyle ilgili sorunlar karsisinda gösterdikleri ilgiyi ve çabayi imrenerek izleriz.
Bati’nin zengin ülkelerinde yasayan az sayidaki Rumlar, Yahudiler ülkeleriyle ilgili bir sorun ortaya çiktiginda, ülkelerine destek olmak için sayilarini asan güçte eyleme geçerler. Yasadiklari ülkenin kamuoyunu, hükümetini etkilerler. Yasadiklari ülkelerin hükümetleri onlarin ülkeleriyle ilgili bir karar alirken, gösterecekleri tepkiyi mutlaka dikkate alir.
1960’lardan önce bizim yurtdisinda ve özellikle zengin Bati ülkelerinde yasayan çok az sayida vatandasimiz vardi. Osmanlinin son, Cumhuriyet’in ilk yillarinda Türkiye’den gönüllü veya zorunlu olarak yurtdisina giden, baska ülkelerde yasamak zorunda kalan Ermeni ve Rum asilli Türklerin, Türkiye karsiti söylemleri ve eylemleri etkili oluyordu.
1960’larin basinda Devlet Planlama Teskilati kuruldu. Bati’nin zengin ülkeleri OECD semsiyesi altinda Türkiye’nin kalkinmasina yardimci olmak üzere “yardim konsorsiyumu” kurdu. Bu yardim konsorsiyumunun en etkili üyesi o zamanin “Bati Almanya”si idi. Bati Almanya hükümeti Türkiye’ye yardim çabalarinda devamli olarak olumsuz davranis gösteriyordu.
Almanya’ya isçi göçü basladiginda, Devlet Planlama Teskilati’nda çalisan iktisatçilar, bu isçi hareketini farkli bir cepheden degerlendirdiler. O zamanlar sektör programlari sorumlusu olan Dogan Kayran “Bu isçi hareketi Türkiye için çok büyük bir firsat, Almanya’ya Türkiye’den on bin isçi gitse, bunlarin iki yüzü Almanlarla evlenerek çocuk sahibi olsa, Türkiye’nin kaderi degisir. Alman parlamentosu Türkiye aleyhine bir karar almaya kalktiginda bu iki yüz es ve çocuk sokaga dökülür, bizim sesimizi duyurur. Bundan sonra Almanya’da bizim de sesimiz çikar” diyordu.
Türk sadece Almanya’ya gitmedi!
Dogan Kayran’in on binlik mütevazi rakaminin çok üzerinde Türk Almanya’ya gitti. Sadece Almanya’ya gitmedi, Avrupa’nin diger zengin ülkelerinde de Türklerin sayisi artti. Önce isçi olarak giden Türklerin çogu o ülkelerin vatandasliklarina geçti. O ülkelerde isyeri sahibi oldu. Ülkelerin vatandaslariyla evlendi. Onlardan çocuk sahibi oldu. Simdilerde, sadece resmi kayitlara göre Avrupa’da üç milyonu asan Türk yasiyor. Resmi kayitlara girmeyenleri de bunlara eklersek, Avrupa’daki Türklerin sayisinin dört milyonu astigi söylenebilir.
Türkiye, Avrupa Toplulugu’na katilmak için uzun süredir ciddi bir çaba içinde. Türk hükümetleri, Türkiye’deki sivil toplum kuruluslari, Türk medyasi, Türk halki Avrupa Toplulugu’na üyelik için ellerinden geleni yapmaya çalisiyor.
Buna karsilik, Avrupa’da yasayan üç veya dört milyon Türkten ciddi bir destek bugüne kadar görülmedi. Bugün de böyle bir destek yok. Halbuki, sadece Almanya’da, sadece resmi kayitlara geçmis iki milyon Türk yasiyor. Bunlarin çogu çifte vatandaslik hakkina sahip. Seçme, seçilme hakkini elde etti. Ekonomide, sosyal hayatta etkin duruma geldi. Ikinci kusak Türklerin çogu iyi egitim gördü. Alman hükümeti Türkiye’ye karsi olumsuz tavrini sürdürürken, bizim oradaki iki milyon Türk vatandasimizda hiçbir etkin hareket görülmüyor.
Halbuki, 1960’li yillarin basinda biz Almanya’daki Türk isçilerinin sayisinin on bine ulasmasi halinde, bunlarin Almanya’da Türkiye için olumlu kamuoyu yaratilmasinda büyük etkileri olabilecegini tahmin ediyorduk.
Sadece Almanya’da iki milyon Türk yasamiyor. Avrupa’nin baska zengin ülkelerinde Türkiye’nin Avrupa Toplulugu’na katilmasina olumsuz yaklasan Fransa’da ve Hollanda’da üç yüz binleri asan Türk var. Belçika’da, Isveç’te, Finlandiya’da, Norveç’te diger azinliklarin sayisini asan rakamlarda Türk yasiyor. Ve Türkiye’nin yurtdisindan en fazla destege ihtiyaç duydugu su günlerde bunlarin hiçbirinin (maalesef) sesleri çikmiyor.
Avrupa’daki Türkler*
Ülke Yurttas sayisi
Almanya 2.053.600
Fransa 311.356
Hollanda 308.890
Avusturya 134.229
Belçika 69.183
Isveç 35.844
Ingiltere 79.000
Danimarka 32.232
Italya 10.000
Finlandiya 3.325
Ispanya 1.000
Lüksemburg 210
Isviçre 79.501
Norveç 10.000
Liechtenstein 809
Toplam 3.132.179
(Sadece resmi kayitlarda yer alan TC vatandaslarinin sayisi)*
Kaynak: Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi, Yurtdisi Isçiler Sorunlari Genel Müdürlügü, Migration Newsletter, No.1 2002.

 

Sende yorum yap