YENİ MAHSUL SIZMA ZEYTİNYAĞI PİYASAYA ÇIKTI

, , Sende yorum yap

Halkimiz “natürel sizma zeytinyagi”ni yeni ögrendi. Natürel sizma zeytinyagi, hasarsiz ve saglam zeytin tanelerinden, kimyasal islem uygulanmaksizin elde edilen ve serbest asit degeri en çok yüzde 1 olan yagdir. Tat ve koku maddeleri, vitaminler, antioksidanlar ve fenotik maddelerce zengindir.
Doymamis yapiya sahip diger bitkisel yaglarin aksine zeytinyagi kan plazmasindaki kötü huylu kolesterol düzeyini düsürür. Iyi huylu kolesterol miktarini artirir. Vücutta tamamen sindirilir. Safra kanallarinin açik kalmasini saglar. Kemik gelisimine katkisi nedeniyle özellikle gelisme çaginda olanlar ve yaslilar için önemlidir.
Biz eskiden sadece rafine zeytinyagi ile rivyera zeytinyagi bilirdik. Rafine zeytinyagi, aritma sonunda asit ve diger degerleri belli seviyeye getirilmis zeytinyagidir. Rivyera ise degisik oranlarda diger nebati yaglarla karistirilir.
Sizma ile yeni tanistik
Bizde eskiden zeytinyagi üretme tesislerinin özelligine dayali olarak ve de farklilasmanin getirecegi külfetten korkuldugu için, zeytinyaglari piyasaya sadece rafine zeytinyagi ve rivyera zeytinyagi olarak çikarilirdi.
Türk halki, sizma zeytinyagiyla yakin zamanlarda tanisti. Ben de Ayvalik’ta yasayan ve sizma zeytinyagini 28 yil önce Türk tüketicisine tanitan kisiyi yakin zamanda tanidim. Bu kisinin adi Ismet Önder. Ismet Önder Çanakkale’nin Biga yöresinden. Iktisat fakültesi 1964 yili mezunu. Vakiflar Zeytinyagi Isletmeleri’nde uzun yillar müdürlük yapmis. Emekli olduktan sonra Vakiflar Zeytinyagi Isletmeleri’nde yapamadigi bir isi yapmaya, “natürel sizma zeytinyagi” üretmeye soyunmus.
Ismet Önder’in zeytinligi yok. Ayvalik yöresinde zeytin üreticilerinden seçme yaglik zeytin topluyor. Ve bu zeytinlerle natürel sizma zeytinyagi ürettiriyor. Ismet Önder’in natürel sizma zeytinyaglari sadece Ayvalik’ta satiliyordu. Ben kaç yildir “Derman” zeytinyagi markasi ile kutulanan bu yaglari ta Ayvalik’tan getirtiyordum. Simdilerde bu yaglar Istanbul ve Ankara’da pazarlanmaya baslandi. Bu yilin ilk ürünleri su günlerde satisa çikti.
Ayvalik’ta zeytinlik sahibi bir dostum daha var: Salih Madra. Madralar Ayvalik’ta 4.500 zeytin agacina sahip. Bu agaçlardan 3.800 – 3.900 çuval zeytin aliyor, bu zeytinlerden her yil 40 ton dolayinda yag elde ediyorlar.
Üretim düsüyor
Ismet Önder de, Salih Madra da var yili olan bu yilda, zeytin ürününün beklenen kalitede ve miktarda olmamasindan yakiniyor. Bu yil zeytinlerin büyük bölümü böcekten, yagmurdan, dondan etkilenmis. Miktar düsüklügü kapasite düsüklügüne, kalite düsüklügü ise, natürel sizma zeytinyagi üretimini sinirliyor.
Salih Madra diyor ki: “Bizim agaçlarimizdan aldigimiz zeytinin yüzde 75 – 80’i ile natürel sizma zeytinyagi elde ederdik. Bu yil bu oran yüzde 50’ye kadar geriledi.”
Ismet Önder, “Bu var yilinda 85 milyon agaçtan 1 – 1.2 milyon ton zeytin toplanacagini, bunun yüzde 35 – 40’inin sofraliga ayrildiktan sonra yüzde 60 – 65’inin yaglik olarak islenecegini, 120 – 140 bin ton zeytinyagi elde edilecegini” söylüyor.
Önder, “120-140 bin ton zeytinyaginin sadece 40-50 bin tonunun natürel sizma yag kalitesinde olabilecegini” belirtiyor. Kilosu 500 – 600 bin liradan satilan yaglik zeytinin, su günlerde Ayvalik’ta kilosu 800 bin liraya yükselmis. 5.5 – 6.0 kilo zeytinden 1 kilo yag elde ediliyor. Bu durumda zeytinyaginin kilosunun tüketiciye bu yil 7 – 8 milyon lira olarak yansiyacagi tahmin ediliyor.
Ayvalik’in yeni mahsul zeytinyaginin rengi, kokusu, tadi pek nefis. Altin sarisi agir kivamli bir yag. Tazeligi geçmeden köy veya ev ekmegi diye adlandirilan mayali ekmegi bandira bandira yemesi pek zevkli oluyor. Sayin okuyucularima tavsiye ederim.

 

Sende yorum yap