YAYLALARDA HAYVAN YOK VİLLA VAR

, , Sende yorum yap

Koyulhisar, Kelkit Çayi havzasinda, Resadiye ile Susehri arasinda, yüksek tepelerin yamacina kurulmus sirin bir kasaba. Deprem geçirmis. Heyelan geçirmis. Yemyesil bir yerlesim bölgesi. Belediye Baskani Niyazi Ergin ile esi Gülten Ergin, “Imkani olan Istanbul’a göç etti. Koyulhisar emekliler sehri haline geldi” diyor.
Niyazi Ergin, bölge için yaylalarin önemini anlatiyor. Büyük sehirlere göç eden, yurtdisinda çalisan yöre halki yazin yaylalara geliyor. Eskiden insanlar yazin hayvanlari otlatmak için yaylalara çikarken simdilerde tatil yapmak ve eglenmek için çikar olmus. Eskiden hayvanlarini otlaga çikaranlarin oturduklari yayla evlerinin ve hayvanlarini barindirdiklari ahirlarin yerini simdilerde beton villalar almis. Yaylalarda hayvan yok. Villa var… Her yaylada yilin belli aylarinda bir “senlik” düzenleniyor. Bu senligin tarihi önceden bilindiginde senlik zamani yurtdisindan, yurtiçinden yöre halki yaylaya akin ediyor. Koyulhisar Belediye Baskani Niyazi Ergin her yil agustos ayinin ikinci pazar günü Duman Baba Yaylasi’ndaki senlikte on bin kisinin bir araya geldigini söylüyor.
Niyazi Ergin ve esi Gülten Ergin ile Egri Çimen Yaylasi’na çiktik. Ormanlarin içindeki bu yaylada 450 dolayinda yazlik ev veya villa yapilmis. Her biri ikiser katli, nefis tatil evi. Yaylada elektrik, su, kanalizasyon, uydu istasyonu, lokanta var… Ama evlerin çogu bos. Çünkü bu evleri yaptiranlarin çogu yurtdisinda veya Istanbul, Ankara gibi büyük sehirlerde yasiyor. “Yaylada bizim de evimiz olsun” diyerek bir bina yapmislar. Tokat’in ilçe ve köylerinde iki yüze yakin yayla var. Yaylalara giderken nefis göllerle karsilasiliyor. Sadece Resadiye’de 7 göl var. Zinav, Göllüköy, Gödülüs, Kurt, Gindirali, Mehmet Bey ve Sülük gölleri… Resadiye’nin kuzeybatisindaki Zinav Gölü, Yolüstü (Megdün) köyü sinirlari içinde. Belediye Baskani Mehmet Kaya Yolüstü Kültür ve Kalkindirma Dernegi ile yapi, su ürünleri, tarim ve hayvancilik kooperatiflerinin kurulusunu saglamis. Köyün altyapisini tamamlamaya içme suyu getirmeye çalisiyor. 36 yatakli hastane yaptirmis.
Zinav Gölü’nü tanitmak ve göle turist çekmek için çaba gösteriyor. Burasi kesfedilmemis bir cennet diyor. Arayislari gölü, Milli Park’lardan yerel yönetime devralmak. Belediye Baskani, “Gayretlerimiz bosa gitmiyor. Yolüstü köyü artik göç vermiyor. Tersine gelenler köyde kaliyor…” diyor.

 

Sende yorum yap