VERGİYİ ‘TÜKETİCİ’ ÖDÜYOR

, , Sende yorum yap

Katma Deger Vergisi, Özel Tüketim Vergisi gibi tüketicinin ödedigi vergilerin toplami yilin ilk 5 ayinda 20 katrilyon lirayi asti. Toplam vergilerin yüzde 66’si dolayli vergilerden olusuyor.
Tüketicinin ödedigi vergiler bir yil önceye göre yüzde 48 oraninda artti.
Eger tüketicinin geliri ve buna bagli olarak harcamalari artmis olsa… “Ne iyi!” diyecegiz… “Çok harcayan, çok vergi veriyor” diyecegiz… Geliniz görünüz ki, tüketicinin geliri artmiyor. Buna karsilik tüketicinin vergisi artiyor… Vergi yükü giderek daha büyük ölçüde tüketicinin sirtina biniyor… Iste yanlis olan da bu…
Bu yazinin altindaki tabloda yilin ilk 5 ayinda devletin normal gelirlerini nereden topladigi gösteriliyor.
Saglikli bir vergi sisteminde sahislarin ve sirketlerin beyanname vererek “dogrudan” ödedikleri vergiler vergi gelirinin esasini teskil eder. Bizde yilin ilk 5 ayinda toplanan 37 katrilyon vergi geliri içinde beyanname ile ödenen Gelir Vergisi’nin payi sadece 0.4 katrilyon lira. (Stopaj / kaynakta tevkifat yoluyla ödenen Gelir Vergisi 5.5 katrilyon lira.) Sirketlerin Kurumlar Vergisi’nin payi sadece 0.6 katrilyon lira. (Sirketler KVK’ya göre geçici vergi olarak 2.7 katrilyon lira vergi ödedi.)
Eskiden “Gümrük Vergisi” önemli bir vergi kaynagi idi. Gümrüklerden vergi kalktigi için günümüzde önemini yitirdi. Yilin ilk 5 ayinda Gümrük Vergisi tahsilati sadece 0.3 katrilyon lira.
Petrol ve dogalgazdan alinan Özel Tüketim Vergisi ise devlet için çok önemli bir kaynak oldu. Yilin ilk 5 ayinda bu kaynaktan gelen para 5.3 katrilyon lira.
Devlet için bir baska önemli vergi kaynagi, çoluk çocugun içtigi kolali içkilerden, halkin kullandigi sigaradan ve içkiden alinan vergiler. Yilin ilk 5 ayinda bu kaynaktan da Hazine’ye 1.8 katrilyon gelir geldi.
Motorlu tasitlardan çok vergi alindigi sanilir. Yilin ilk 5 ayinda motorlu tasitlardan alinan vergi 0.5 katrilyon lira, ek vergi 0.2 katrilyon lira. Ek vergiye ragmen motorlu tasitlardan alinan vergi 0.7 katrilyonu asmiyor.
Simdi bu tabloya bakarak “kolay çözüm formülü” arayanlar “vergiyi artiralim” diyebilir. Ne var ki, verginin artirilmasi ekonominin harekete geçmesine ve büyümesine baglidir. Üretim olacak, tüketim olacak ki, vergi artsin… Hiçbir sey yapilamaz mi? Yapilabilir. Gelir ve Kurumlar Vergisi’nde beyanname yayginlastirilabilir. Faize vergi konulabilir… Ama iste o kadar…
Devletin gelir kaynagi (vergiyi kim ödüyor?) ocak – mayis (trilyon TL)
Toplam vergi geliri 37.058
(1) Gelir Vergisi 6.180
(a) Beyannameli 442
(b) Stopajli 5.504
(c) Diger 234
(d) Tahvil bono faizi 0.000
(2) Sirketlerin vergisi 3.387
(a) Beyannameli 622
(b) Geçici vergi 2.765
(3) Servetten alinan vergiler 799
(4) KDV ve Tüketim Vergisi 17.725
(a) Dahilde alinan KDV 5.553
(b) Özel Tüketim 7.716
(c) Ithalde alinan KDV 4.456
(5) Mal ve hizmetlerden
alinan diger vergiler 2.298
(6) Diger gelirler ve fonlar 6.669

 

Sende yorum yap