ÜÇ KOCALI HÜRMÜZ

, , Sende yorum yap

Türkiye, üç kocali Hürmüz’e döndü. Birinci kocamiz IMF. Ikinci kocamiz AB. Üçüncü kocamiz ABD. Bundan sonra hayatimiz bu üç kocayi gücendirmemek için taviz vermekle geçecek.
IMF’yi gücendirirsek, program destegini kesecek, döviz vermeyecek. Onun için IMF ne isterse yapalim. Hangi kanunlari istiyorsa degistirelim. Çiftçiye, hayvanciya para vermeyecekseniz diyorsa, vermeyelim. AB’yi gücendirirsek, iki yil sonra bizi gene tam üye olarak kabul etmezler. Onun için, ne isterlerse yapalim. Önce hemen su Kibris’i verelim. Sonra Ege Denizi’ndeki iddialarimizdan vazgeçelim. Hapishaneden kimlerin çikarilmasini istiyorlarsa, listesini versinler çikaralim.
ABD’yi gücendirirsek, bu garip dünyada “dayi”siz kaliriz. Tek basimiza ne yapariz? Onun için, Irak’la savasacaksak savasalim. Israil’le daha fazla yakinlasacaksak yakinlasalim.
Sayin okuyucularim, bu yazilanlar ilk anda insana saka gibi geliyor ama, durumumuz gerçekten “vahim”. Ekonomik bakimdan sosyal politikalar bakimindan, iç politika bakimindan, dis politika bakimindan, üç büyük gücün tamamen etki alanina girmis durumdayiz. Bu üç büyük gücün etki alanindan kisa sürede kurtulacagimizi sanmak, hayal olur. Bu nedenle gerçekleri görerek, neler yapabilecegimizi bir an önce tartismamiz lazim.
Üç büyük güçle pazarlik
Yapilacak olan, bu üç büyük güç ile bir an önce masaya oturarak, kisa ve orta dönemde ikili iliskilerin sinirlarini belirlemektir.
Örnegin, AB ile önümüzdeki dönemde iliskilerimizin hangi kanalda seyredecegini bilemiyoruz. AB kriterleri nedir? Bundan sonra Türkiye’den beklenenlerin listesinde neler var? Liste ortaya çiksin ki, biz önce ne yükümlülügün altina girdigimizi bilelim. Sonra da, her yükümlülük yerine getirildiginde, listede onun üzerini çizelim.
Eger böyle bir liste olmazsa, her gün listeye yeni bir yükümlülük eklenebilecek, yükümlülüklerin siniri genisletilecek, Türkiye hep boynu egik, yükümlülüklerini yerine getirmemis, hakki olmayanin pesinde kosan, bir ülke görünümüne itilecek.
ABD ile, iyi iliskiler içinde olmak çok iyi bir sey. Ama, acaba ABD yönetimi bu iliskiler karsiliginda Türkiye’den ne gibi bekleyisler içinde? Önümüzde bir Irak savasi var. Bu Irak savasinda bizden istenenler ne? Bizim ise istenenlerden yerine getirebileceklerimiz hangileri?
Bir kocamiz da IMF
IMF yeni AKP iktidari ile müzakerelere hazirlaniyor. Bundan önceki hükümetten her istedikleri yerine getirildi. Böyle bir aliskanlik içindeki IMF’nin Türkiye’nin önüne, yeni sartlar çikarmasi dogaldir. 2003 yilinda IMF’nin bizden bekleyislerinin tam listesini bilelim ki, ve de bu bekleyislerinin ne zaman sona erecegini bilelim ki, biz de ona göre evimizin içini düzeltelim.
Sayin okuyucularim, Merkez Bankamiz içeride bagimsiz, sadece IMF programlarinda istenenler yapiliyor. Maliye’nin istedigi gibi bütçe hazirlama imkani yok. Çünkü, faiz disi fazla hedefi ve faiz ödemeleri elini kolunu bagliyor. Hazine’nin tek hedefi iç borcu döndürme. Bu nedenle bankalarin tümü imkanlarini emiyor. Yatirima, üretime imkan birakmiyor. Çiftçinin durumu kötü ama, IMF’ye söz verdik. Hayvanciligi, tarimi desteklemeyecegiz. Esnaf siftah yapamiyor ama, siki para politikasi uyguluyoruz. Piyasayi hemen açmamiza imkan yok. Memurun, emeklinin durumu iyi degil ama, bu bütçeyle ek imkan saglama sansi kalmadi. Komsularla dis ticareti gelistirecegiz ama, ABD dis politikasi bizi onlarla düsman olmaya zorluyor. Ithalatta döviz giris çikislarinda, belli düzeltmelere ihtiyaç var ama, AB mevzuatina uyum zorunlulugu nedeniyle bunu yapamayiz.
Gerçekçi bir durum tespiti yapip, ona göre ne yapabilecegimizi belirleyelim. Yoksa tam anlamiyla köseye sikisacagiz. Hiçbir sey yapamayacagiz.

p>

 

Sende yorum yap