TÜSİAD’DAN KARA HÜKÜMETTEN PEMBE TABLO

, , Sende yorum yap

Dün, TÜSIAD Istanbul’da kara tablolar çizerken, Ankara’da hükümet pembe bir tablo ile kamuoyunun önüne çikmaya çalisiyordu. TÜSIAD tarafindan hazirlatilan “Enflasyon ve Büyüme Dinamikleri” raporunun açiklandigi toplantida kürsüye çikan TÜSIAD Baskani, hükümete bayagi “firça” atti. Halbuki TÜSIAD yönetimi seçimlerden bu yana AKP yönetimi ve Abdullah Gül hükümeti ile balayi yasar görünümünde idi. N’oldu da, TÜSIAD birden AKP’yi ve hükümeti karsisina alarak söylemler içine girdi?
Baskan’in konusmasindan anlasildigina göre, TÜSIAD, (1) Hükümetin ABD yerine Irak yanlisi politikalarindan mutlu degil. (2) Kibris’ta BM’nin çözüm formülünün kabul edilmemesinden rahatsiz. (3) Hükümetin çok basli görünümünü ve hükümet üyelerinin birbiriyle çelisen tutum ve beyanlarini begenmiyor. (4) Hükümetin tek parti iktidari olmanin verdigi güçle belli sorunlara çözüm getirecek yerde, popülist uygulamalarla istikrar programini uygulanamaz hale getirdigi görüsünü tasiyor. (5) Mali disiplinden ödün verildigini söylüyor. Ilginç olan, TÜSIAD’in bu “firça”sina Basbakan’in hemen tepki göstermesi ve telefon ile Baskan’i aramasidir.
Istanbul’daki tablo böyle “kara” iken, Ankara’da Basbakan Yardimcisi Abdüllatif Sener, 2003 için 4 milyar dolarlik bir özellestirme hedefini içeren “pembe” tabloyu, kamuoyuna açikliyordu. Sener’e göre, geçmis hükümetlerin 17 yilda 8 milyar dolarlik özellestirmelerine karsi, AKP hükümeti 1 yilda 4 milyar dolar özellestirme geliri saglayabilecektir.
Özellestirme konusunda, kamuoyunda görüs birligi var. Ancak, Türkiye’nin özellestirmede geciktigi de gerçek. Günümüzde ne dis piyasalar, ne iç piyasa, büyük rakamlardaki özellestirme çabalarina yesil isik yakacak sartlara sahip degil. Sener’in açikladigi 2003 özellestirme programinda, Petkim, THY, SEKA, Türkiye Zirai Donatim Kurumu gibi önemli kuruluslar var. Bunlar disindaki küçük birimleri satmak mümkün olsa bile, degeri büyük kuruluslari gerek blok olarak, gerekse halka arz yoluyla satmanin güçlügü ortadadir. Ama bu demek degildir ki, hükümet bir sey yapmasin, özellestirmeye baslamasin. Burada önemli olan, hayali özellestirme gelirlerine dayali olarak harcama kapilarini açmamak ve de özellestirme gelirlerine tamah ederek elde kalan son mallari haraç mezat satmaya kalkmamaktir.
Programdaki sürprizler
Sener’in açikladigi programda, bugüne kadar gündeme gelmeyen kuruluslarin adi geçmektedir. Sener, IMKB, Istanbul Altin Borsasi ve Milli Piyango Idaresi’nin de özellestirileceginden söz etmistir. Sener’e göre, otoyollar ve Bogaz köprüleri de özellestirme programina alinacak ve “isletme hakki devri” yoluyla özellestirilecektir. Sener, Halk Bankasi ile enerji üretim tesisleri ve enerji dagitim tesislerinin de özellestirilecegini açiklamistir. Özellestirme neden yapilir? (1) Ya kamu, elindeki tüm üretim tesislerini, ne pahasina olursa olsun, elden çikarip, bunlardan kurtulmak istemektedir. (2) Ya kamu, para bulma arayisinda, müflis bir tüccar gibi varini, yogunu, ne pahasina olur ise olsun, satmaktadir. (3) Ya da kamu, iyi isletilemeyen tesislerin daha verimli ve ekonomiye daha yararli biçimde isletilmesine imkan saglamak için bunlari özel sektöre devretmekte, bunun karsiliginda da tesislerin gerçek degerini tahsil etmektedir.
Sener’in açiklamasindan, AKP’nin özellestirme politikasinda, bu üç farkli yaklasimdan hangisinin benimsendigini anlamak mümkün olamamaktadir. Ümit edilir ki, 1 yil içinde, 4 milyar dolarlik bir özellestirme geliri elde etmek arayisinda, hükümet müflis bir tüccar gibi satabildigini ne pahasina olur ise olsun satmak arayisina girmesin.

 

Sende yorum yap