TÜSİAD’CILARA GÖRE, TEK SORUN İŞ GÜVENCESİ KANUNU

, , Sende yorum yap

1971 yilinda kurulan TÜSIAD’a, geçen yil kabul edilen 45 yeni üye ile birlikte, üye sayisi 469’a yükselmis. TÜSIAD’a üye olanlar giris için 10 bin dolar, aidat olarak da her yil 7 bin dolar ödeme yapiyor.
TÜSIAD’in Istanbul merkezinde 39, Brüksel temsilciliginde 4, Washington temsilciliginde 4, Ankara temsilciliginde 4 olmak üzere toplam 51 çalisani var. 2002 yili geliri 4.1 milyon dolar. Gideri 4.4 milyon dolar. TÜSIAD 2002 yilinda 23 arastirmanin yapilmasini ve yayimlanmasini saglamis.
Bütçeden telif ve arastirma gideri olarak yapilan harcama sadece 305 bin dolar. TÜSIAD’in daha önceki yayinlari gibi 2002 yili yayinlari da, gerek ele alinan konular, gerekse içerigi bakimindan çok degerli çalismalar.
Dün yapilan genel kurul toplantisina katilanlara “TÜSIAD’in 2002 Yili Görüsleri” basligini tasiyan 48 sayfalik bir özet yayin dagitildi. Yayinin basinda yer alan açiklamaya göre, bu çalisma, seçim öncesi seçime katilan siyasi partilere, seçimden sonra ise AKP hükümetine sunulan politika önerilerinin özetini içeriyor. Çalismada, daha iyi bir Türkiye için öneriler yer aliyor. Avrupa Birligi’nden Kibris konusuna, siyasi reformlardan hukuk devletine, egitim, saglik konularinda yapilacaklardan yatirim ortaminin iyilestirilmesine kadar degisik konularda neler yapilabilecegi anlatiliyor.
Üyeler yeterince konusamadi
Genel kurul toplantisina katilanlara da TÜSIAD’in son yayinlarindan birer örnek dagitildi. Dikkati çeken, bütün bu degerli çalismalarin ülkenin temel sorunlarina iliskin çalismalar olmasi. TÜSIAD, Türk Sanayicileri ve Isadamlari Dernegi. Türkiye’nin en büyük sanayicileri bu dernegin üyesi. Ülkenin temel sorunlarina gösterilen ilgi, iç ve dis politika, kamu yönetimi, kamu dengeleri konularindaki çalismalar yaninda TÜSIAD’in Türkiye’nin büyük sanayi sektöründe olan biteni kamuoyuna duyuracak çalismalar, arastirmalar ve yayinlar yapmasi da beklenir.
Acaba büyük sanayi, ne durumda? Yatirim, üretim, istihdam ve ihracat konusunda ne gelismeler oluyor? Sanayicilerin durumu nedir? Sorunlari mi var, yoksa durumdan memnunlar mi? Bu konularda durum tespiti yapabilecek ve gerçegi yansitabilecek tek kurulus, TÜSIAD. Ama bakiyoruz, TÜSIAD bu konulara fazla ilgi göstermiyor. Üyeleri ile ilgili gelismeleri ve sorunlari, sergileyecek yayinlari ihmal ediyor. Dün genel kurul toplantisinin açilis konusmalarinda, TÜSIAD üyesi büyük isadamlarinin durumlarindan, sorunlarindan hiç söz edilmedi. Yönetim kurulu seçiminden sonra konusacak üyelerin, büyük sanayicinin durumundan, sorunlarindan söz edecegi bekleniyordu. Yedi TÜSIAD üyesi konustu. Nihat Gökyigit, dogal varliklarin korunmasindan, Isak Alaton, devletin ormanlara karsiligini ödemeden el koymasindan söz etti. Daha sonra konusan, Sakip Sabanci, Mehmet Suhubi, Haydar Akin, Osman Kavala ve Bedirhan Çelik, TÜSIAD üyesi büyük sanayicilerin tek derdi olarak, Is Güvencesi Kanunu ile, çalisanlara taninan yeni haklarin ne kadar kötü sonuçlar doguracagini anlatti.
Ögrenemedim, bilgi sahibi olamadim
Toplantiyi izleyenlerden biri olarak ben, büyük sanayicinin yatirim niyetini, üretim durumunu, istihdam konusuna yaklasimini, isçi çikarip çikarmadigini, kredi sorunu yasayip yasamadigini, ihracat konusunda neler yaptigini duyacagimi, ögrenecegimi tahmin ediyordum. Bu konularda hiçbir sey duymadim, ögrenemedim, bilgi sahibi olamadim.
TÜSIAD’in arastirmalari ve yayinlari ile ve bu tip toplantilari ile, büyük sanayide olan biteni, kamuoyuna yansitmanin ana görevi ve sorumlulugu olduguna inaniyorum. Kriz sanayii nasil etkiledi? Kapanan kuruluslar açildi mi? Kaç kisi isini kaybetti? Üretim geriliyor mu, artiyor mu? Toplanti sonu, bu konudaki rahatsizligimi, yanimda oturan Zafer Mutlu’ya ifade ettigimde, ondan duyduklarim, bu tür bilgilerin ne kadar önem tasidigini gösteriyordu.
Zafer Mutlu, dayisi Nihat Dogan’in cenaze törenine katilmak için, 17 yil aradan sonra Sivas’a gittigini söyledi. “Çarsi 17 yil önceki gibiydi. Yeni açilan üç dükkan dikkatimi çekti, onlar da Telsim, Turkcell ve Aria dükkanlari. Sivas’ta 78 sanayi tesisi varmis. Kriz sonu 22’si fiilen çalisabiliyormus. Bunlar da topu topu bin iki yüz asgari ücretli isçiye is imkani saglayabiliyormus” diye anlatti. Bu anlatim, kisa süreli bir gözlemin bile, ne kadar önem tasidigini gösteriyor. TÜSIAD’in Türkiye genelinde ve özellikle büyük sanayi kesiminde gerçek durumu ortaya koymasi çok önemli. Çünkü bu bilinmiyor ve bilinmeyen durum üzerine politikalar olusturuluyor, tartismalar yapiliyor.

 

Sende yorum yap