TÜRK HAVA YOLLARI

, , Sende yorum yap

NEW YORK
ABD’de uçaga binmeden bir yerden öbür yere gitmek çok zaman aliyor. Bu yüzden uçaga binenlerin sayisi terör korkusuyla azalsa da, azalan sayilar bile bize göre çok. New York’un Kennedy Havaalani’nda yaz dönemi bir ayda 3.5 milyon insan uçaktan iniyor, uçaga biniyor. Bu sayi Chicago’da 6.3 milyon. Los Angeles’da 5.4 milyon… Terör korkusuyla iç hatlardaki uçuslarda güvenlik kontrolü ciddiye aliniyor. Tüm yolcular ayakkabilari bile çikartilarak araniyor. Bavullari açiliyor. Uçaga binmek bir dert…
Yiyecek içecek yok
ABD içinde üç buçuk saatlik bir uçus için American Airlines uçagina bindik… Uçaga binmek için havaalaninda bir buçuk saat beklemisiz… Inince en az yarim saat bavul bekleyecegiz… Uçus sirasinda yiyecek herhangi bir sey verip vermeyeceklerini sorduk. “Sirket zorla iflastan kurtuldu… Yiyecek içecege para yok!..” cevabini aldik.
ABD uçak sirketleri 11 Eylül terör olaylarindan sonra büyük sarsinti geçirdi. United havayollari iflas masasinda. Northwest havayollari çalisanlarin ücretini ödeyemiyor… Avrupa’nin anli sanli havayollarinda durum daha mi iyi? Ingiliz havayollarinin borcu 7 milyar dolari asti. Belçika’nin Sabena, Portekiz’in TAB havayollari batti. Yunanistan’in Olimpic havayolu sirketi büyük devlet yardimlarina ragmen batmak üzere.
Basina yansiyan haberlere göre, on yil önce Avrupa’dan baska kitalara düzenli uçus yapan sirket sayisi 7 iken simdi 5’e düsmüs. Avrupa havayollari sermayelerinin yüzde 45’ini asmayan bölümünü Avrupa disindan gelecek yatirimciya satmak arayisinda.
Bu çerçevede biz Türk Hava Yollari’nin kiymetini bilelim. THY, Avrupa’ya, ABD’ye, Afrika’ya, Asya’ya düzenli uçus yapiyor. Bazi yillar zarar ediyor, bazi yillar kâr ediyor ama devletten destek almiyor. Ve de en önemlisi benzeri havayollarinin sahip oldugu ayni uçaklar ve uyguladiklari bilet ücreti ile dünya pazarinda rekabet ediyor. Bu bakimdan THY bizim dis dünyada rekabet sansini koruyan en büyük ticari isletmemiz.
THY’de yönetim degisikligi oldu. Yeni yönetim kendi kadrolarini olusturmak için alt kademelerde degisikliklere gitti. Uçak yolcularinin akli karisti… Acaba THY’nin teknik hizmetlerinin kalitesi bozuldu mu? Bir yolcu olarak beni rahatsiz eden bu konuda THY’nin ilgili birimlerinden yazi ile bilgi rica ettim. Bugüne kadar bilgi alamadim. Istanbul’dan ABD’ye uçarken uçagin kaptanlari ve kabin sorumlulariyla sohbet imkanim oldu. Onlara da, “uçaklarin bakimi, teknik hizmetler ve bakim ve teknik hizmetlere güven konusundaki endiselerimi” aktardim.
ABD’ye uçan Airbus 340 tipi uçaklar 271 yolcu tasiyor. 12 bin km uçus mesafeleri var. Istanbul – New York 8.575 km. Uçaklar hava durumuna göre 10 – 11 saat durmadan uçarak New York’a ulasiyor. Uçagimizin kaptani Ismail Kartaler, yardimcisi Erdinç Elmas ordu kökenli, ikinci pilot Sarp Kayalar Eskisehir Anadolu Üniversitesi Havacilik Okulu çikisli idi.
Kaptanlar memnun
Kaptanlar bana, THY’de teknik servisinin mükemmel oldugunu, bir güvensizlik durumunda kendilerinin uçmayi kabul edemeyeceklerini anlattilar. Belli uçus saatinden sonra her uçak büyük bakima aliniyormus. Uçus ekibi uçustan bir saat önce uçagin içine girer, kaptanlar uçagin uçus aletlerini kontrol eder, uçus planini bilgisayara yüklerler, ikinci pilot uçagin dis kontrolünü yaparmis.
Uçus öncesi pilotlarin güvenlik kontrolü için nelere bakacaklarini gösteren bir liste varmis. Kaptan bu listede yazili yüzü askin kontrol konusunu teker teker okur, yardimcisi kontrolü yaparmis. Kaptanlar o kadar bilgi verdi, teknik servis konusunda o kadar iyi konustu ki, içim biraz rahatlar gibi oldu. On bir saatlik uzun yolculukta kabin sorumlulari Tülin Yükselelim yönetimindeki Gülizar Bakis, Esin Toplu, Erim Kerezoglu ve Aysun Yilmaz da yolculugun iyi geçmesi için ellerinden geleni yapti.

p>

 

Sende yorum yap