TBMM’DE ÇAYIN BARDAĞI 75 BİN TL

, , Sende yorum yap

Yemek listesine baktim, çorbalar 500 bin lira. Sulu yemekler 1 milyon lira. Et yemekleri 1 milyon 500 bin lira. Izgara 1 milyon 750 bin lira. Tatlilar 400 bin lira. Dügün çorbasiyla püreli kebap ve asure yedim. Beni ve Milliyet Ekonomi Bölümü Yönetmeni Murat Sabuncu’yu, Meclis lokantasina davet eden Mustafa Özyürek hesabi ödedi. Zemin kattaki lokantada yer bulamadik, bodrumdaki lokantada yemegimizi yedik. Lokantada seçmenlerini agirlayan milletvekilleri kadar, seçilemediklerinden issiz kalan, TBMM’de vakit geçirmeye çalisan eski milletvekilleri de vardi. Yemek yiyenlerin tamamina yakini erkek idi. Üst kat salonda tek bir masada basörtülü az sayida hanimi yemek yerken görmüstüm. Alt kat salonda sadece bir masada sik giyimli basi açik hanimlar yemek yiyordu. Daha sonra onlarin, CHP’den milletvekili seçilen rahmetli Metin Toker’in kizi Gülsün Toker’in davetlileri oldugunu ögrendim.
DPT’den ayrildigimdan bu yana uzun süre Meclis’e gitmemistim. Meclis binasinin yenilenen toplanti salonu disindaki bölümleri, bakimsizliktan “agliyor.” Lokantalari da, salonu, masalari, servisi ile karayollari üzerindeki yolcu lokantalarina benzemis.
Idare Amirligi yasaklamisti
DPT’deki günlerimi hatirladim. 1960’li yillarin basinda ODTÜ bahçesinde bir barakada faaliyete geçen DPT’yi devrim hükümeti TBMM binasinin Senato için insa ettirilen bölümüne tasittirmisti. Biz plancilar, ögle yemegini Kurucu Meclis üyeleriyle birlikte Meclis lokantasinda yiyorduk. Derken, bir gün Idare Amirligi, plancilarin girmesini yasakladi. Kurucu Meclis’in “erkek” üyeleri, yemek yemeye gelen kisa etekli genç hanimlardan sikayetçi olmuslardi.
DPT o zamanlar, müstesarindan odacisina topu topu 85 kisilik bir kurulustu. Kurucu Meclis üyelerinin sikayetçi olduklari DPT uzmani hanimlar ABD’de lisansüstü egitim görmüslerdi. O zaman Meclis lokantasina kisa etekli diye alinmayan bu hanimlardan Tülay Öney, Sevil Korum ve Birgen Keles daha sonra milletvekili oldu. Demek ki, Kurucu Meclis gibi bir devrim Meclisi’nde bulunanlarin bile, kendilerine göre bir “taassub”u varmis!
Yeni Meclis, dikkati çekecek derecede sakin. Kulislere girdik. Koridorlarda duvar diplerine koltuklar dizilmis, içeride sikilan milletvekilleri disariya çay, kahve içmeye, sandviç yemeye çikiyorlar. Kulislerde çayin bardagi 75 bin lira. Köfteli, Rus salatali sandviçler 750 bin lira.
CHP’liler daha rahat
CHP kulisinde, Ali Dinçer’in çayini içtik. Yeni CHP milletvekili Bihlun Tamayligil ile sohbet ettik. Sonra, AKP kulisine geçtik. CHP’lilerin deneyimleri oldugu için, daha rahat hareket ettikleri, AKP’lilerin henüz o rahatliga kavusamadiklari dikkati çekiyor. Ancak, AKP’liler toplantilara daha fazla ilgili. Çok azi kulise çikiyor. Halbuki CHP’li milletvekillerinin yarisi kuliste.
Bir sey dikkatimi çekti. TRT’nin naklen yaptigi yayin, milletvekillerini disipline iten bir etken olmus. Toplanti salonunda yer almamalari, konusmalara ilgi göstermemeleri, konusmalari, tepkileri, seçmenler tarafindan TV ekranindan izlendigi için her konuda dikkatli davranma arayisindalar.
TBMM genel kurulunda, vergi yasalarindaki degisiklik tasarisi üzerinde görüsme vardi. Murat Sabuncu, “Hocam, bakanlarin ve bürokratlarin çogu bu görüsmeler nedeniyle TBMM’dedir. Hem görüsmeleri izleriz, hem onlari görürüz” demisti. TBMM Genel Kurul salonunda görüsmeleri, hükümet adina sadece Sanayi Bakani Ali Coskun izliyordu. Basbakan ve diger bakanlar TBMM’de degildi. Komisyon sirasinda oturanlar disinda, kulislerde de hiçbir bürokrata rastlayamadik. Görüsmeleri, dinleyici balkonundan izledik. Görüsmelerde heyecan yok. Çünkü AKP oy çogunluguna sahip oldugu için, hükümetin teklifi otomatik olarak kabul oyu aliyor. CHP’lilerin öneri ve itirazlari sözde kaliyor.

 

Sende yorum yap