TARIM UNUTULUYOR

, , Sende yorum yap

Bu ülkede çalisan nüfusun yüzde 33’ü tarim üretimi yapiyor. Gayri safi yurtiçi hasilanin yüzde 14’ü tarimda yaratilan katma degerden olusuyor… Ama bizler tarimda olan biten ile pek ilgilenmiyoruz… Hele hele Büyük Türk Büyükleri tarimi hepten unuttu…
Ben bugün sayin okuyucularima bazi tarim haberleri verecegim… Bakalim ilgilerini çekebilecek miyim?
Kapadokya’dan “yatak limon ihracati” basladi. Mersin’de yetistirilen limonlar Nevsehir’in Ortahisar kasabasinda yeraltindaki magaralarda saklanir. Bu magaralara her yil yaklasik 35 bin ton limon depo edilir. Kis aylarinda 10 derece sicaklikta 5 ay bekletilen limonlar hem sulanir, hem olgunlasir. Depoya yaklasik 70 gram agirliginda giren limon depodan yaklasik 100 ile 110 gram agirliginda çikar. Bu depolardan yilda yaklasik 4 – 5 milyon sandik “yataklik limon” ihraç edilir. Yaklasik 3 milyon dolar gelir saglanir. Ortahisar Belediye Baskani Yücel Yazici’nin verdigi bilgiye göre bu yil olumsuz hava kosullari nedeniyle magaralarda sadece 1.5 milyon sandik limon saklanabildi. Depolardaki limonlardan yilin ilk parti ihracati Rusya, Ermenistan, Bulgaristan ve Romanya’ya yapildi.
Antalya’dan geçen yil 187 milyon dal kesme çiçek ihraç edildi. Antalya Ticaret Borsasi Baskani Nurettin Utku’nun verdigi bilgiye göre Türkiye’den ihraç edilen kesme çiçeklerin yüzde 95’i Antalya’da yetistiriliyor. Geçen yil kesme çiçek ihracatindan 18.5 milyon dolar gelir saglandi. 1985 yilinda 70 dekar arazide baslayan kesme çiçek üretimi, simdilerde 2 bin 800 dekar arazide sürdürülüyor. Bes yil içinde ihracat gelirinin 60 milyon dolara yükseltilebilecegine inaniliyor.
Salçalik domates fiyatlari üreticiyi üzdü. Türkiye’nin en önemli domates üretim merkezi olan Bursa’nin Karacabey Ilçesi Ziraat Odasi Baskani Nuri Karaca, büyük bölümü ihracat agirlikli üretim yapan salça fabrikalarinin, salçalik domates alim fiyatlarini 100 bin lira olarak açiklamalarinin üreticileri üzdügünü söylüyor. Domates üreticileri bu yil salçalik domateste en az 130 bin liralik fiyat bekleyisinde idi.
Dogu Karadeniz’de yas çay alim kampanyasi basladi. Dogu Karadeniz’de yaklasik 767 bin dekar arazide 204 bin üretici çay yetistiriyor. Bu çayin en büyük alicisi olan Çaykur’dan yapilan açiklamaya göre, Çaykur yaklasik 3 bin alim merkezinde yaklasik 5 ay sürecek çay alim kampanyasini baslatti. Çaykur yaninda çok sayida özel sektör isletmesi de çay alimi yapiyor.
Kahramanmarasli üretici kirmizibiberin “itibarini” koruma savasi veriyor. Birkaç yil önce kirmizibiberde “aflatoksin” adi verilen bir tür küfün görülmesi ile kirmizibiberin “itibari” sarsilmisti. Yurtdisina satilan biberler geri gönderilmis, ihracat kapilari kapanmisti. Kahramanmaras Biberciler Odasi eski Baskani biber üreticisi Fahri Kalayci, hijyenik sartlarda üretime ve ambalajlamaya özen göstererek kirmizibibere tekrar “itibar” kazandirmaya çalistiklarini söylüyor. Kahramanmaras ve çevresinde yilda 10 bin ton kirmizibiber üretiliyor, bu üretimin çogu ihraç ediliyor. Ve de bu iste 15 bin kisi çalisiyor.
Sanayici süt alimini yavaslatti. Süt üreticisi zor durumda. Setbir Genel Sekreteri Prof. Dr. Erkan Benli’nin açiklamasina göre, “Sanayici sütünü satamiyor. Çünkü islenmis süte talep azaldi… Bu nedenle de üreticiden süt alimini azaltti.” Torbali’da süt üreticiligi yapan Izmir Ili Damizlik Holstein Süt Sigiri Yetistiricileri Birligi Yönetim Kurulu üyesi Adnan Erkin, “Sanayiciler alimi kestigi için, bir ay önce kilosu 370 bin lira olan süt fiyatinin simdilerde Ödemis ve çevresinde 320 bin liraya kadar düstügünü” söylüyor. Birlik Baskani Halil Tokoglu, “sanayicilerin sadece alim miktarini düsürmekle kalmadiklarini, bazi alim merkezlerini de kapattiklarini” belirtiyor.
Bu tür haberlere medya pek ilgi göstermiyor. Ama siz sayin okuyucularimin ilgisini çekiyor ise, tarimda olan biteni sizlere duyurmak hosuma gider. Yazmaya devam ederim.

 

Sende yorum yap