SOYAN SUÇLU DA… SOYDURANIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?

, , Sende yorum yap

Imar Bankasi olayi “hirsiz polis kovalamacasi”na dönüstü. Hirsizlarin götürdügü para da “açik artirma”ya çikarildi… Her gün BDDK kaynagindan kamuoyuna yeni bir rakam veriliyor. Dün sabah “piyasaya açiklanan rakamlara göre”, Imar Bankasi’ndaki mevduat toplami 9 katrilyon lira, bankanin açiga sattigi bono toplami 2 katrilyon lira imis… Halbuki bankaya el konuldugunda BDDK’nin açiklamalarinda bankanin mevduat toplaminin 800 trilyonu geçmedigi belirtiliyordu…
Sayin okuyucularim, sayin halkim… “N’apalim 850 trilyon degil de 11 katrilyon para gitmis ise… Saglik olsun…” diyemeyiz… Bu paralari biz ödeyecegiz… 850 trilyon lirayi ödemek baska, 11 katrilyon lirayi (yaklasik 8 milyar dolari) ödemek baska.
Diyelim ki hirsiz bu paralari götürdü… Iyi de… Toplam mevduatin nerede ise onda biri para götürülürken, bankalari gözetlemekten, denetlemekten sorumlu (1) Hazine, (2) Merkez Bankasi, (3) BDDK denilen özel ve özerk kurulus ne yapiyor?
Bir banka, Türkiye’deki toplam mevduatin onda biri büyüklükte parayi kayda kuyda geçirmeden baska yerlere kaydiriyor, kimsenin haberi olmuyor… Inanilacak durum degil… Bu para çuval ile tasinmaz. Kasalara sigmaz. Mutlaka bir yerden Türk lirasi veya döviz olarak geçer… Nasil olur da bunu kimse göremez…
Ama görmemekte israr eder ise görmez… Gözünü kapar… Çünkü burasi Türkiye abicim…
Bakiniz size iki çarpici olay:
(1) BDDK, bankalarimizin mali tablolarinin gerçek durumu yansitip yansitmadiklarini kontrol etmek için “üçlü denetim” uyguladi. (a) Bagimsiz denetim kuruluslari bankalarin hesaplarini denetledi. (b) BDDK’nin görevlendirdigi bir bagimsiz denetim kurulusu hesaplari ikinci defa denetledi. (c) BDDK da bundan sonra bir denetleme daha yapti. Bu üçlü denetimden sonra üç denetimden geçen bankalara “temiz kagidi” verildi. Imar Bankasi da temiz kagidi alan bankalar arasinda idi. Hatta “sermaye yeterlilik rasyosu en yüksek banka” olarak alkislandi. BDDK 13.6.2002 tarihinde “bankalarin mali tablolarinin gerçek durumu yansitmasi amaciyla yapilan çalismalarin tamamlandigini” kamuoyuna duyurdu.
Imar Bankasi 13.6.2002 tarihine kadar halktan 850 trilyon para toplamisti da, o tarihten faaliyet izninin kaldirilmasi tarihi olan 4.7.2003 tarihine kadar ki dönemde mi mevduati 9 katrilyona çikardi. Açiga 2 katrilyonluk bono satti?
(2) Milliyet Ekonomi’de 30 Agustos günü Melih Okur çok önemli bir olayi açikladi. Imar Bankasi’nin denetiminden sorumlu bagimsiz denetim kurumu, 31 Mart 2003 tarihi itibariyle hazirlanan bilançonun altina “Denetçi olarak biz rakamlara ulasilamiyoruz. Gerçek durum göremiyoruz. Ey yetkililer, gerekenleri yapiniz” diye not koymus. Ama bu not ne BDDK’yi yönetim kurulunda temsil eden üye tarafindan ve ne de BDDK tarafindan dikkate alinmisti.
Sayin okuyucularim… Lütfen siz karar veriniz… Soyanlar kadar soyduranlar da suçlu degil mi? Soyanlari polis yakalayinca, mesele kapanacak mi?
HABER TAKIBI: Dün bu sütunda yayimlanan Formula – 1 konulu yazi ile ilgili olarak Nuri Çolakoglu bir açiklama yapti… Nuri Çolakoglu diyor ki, “Formula – 1 araçlarina sigara reklami veren firma sayisi giderek azaldi. Halen sadece 3 markanin reklami yaris araçlarinda yer aliyor. 2006 yilindan sonra araçlar üzerinde sigara reklami bulunmayacak. Türkiye’de Formula – 1 yarislari basladiginda araçlara hiçbir sekilde sigara reklami alinmayacak.” Nuri Çolakoglu’nun açiklamasini sayin okuyucularima duyururum.

 

Sende yorum yap