SİPARİŞ 1.700.000 TL TESLİMAT 1.390.000 TL

, , Sende yorum yap

Genç adam, “Baskalarina bir sey söyleyemem ama… Sizden bunu hiç beklemezdim…” diyerek üzerime yürüyünce “korkmadim” diyemem…
Cumartesi aksami Bodrum’da arkadasimin otomobilini park ettigi yerden çikarmasini bekliyordum. O sirada otoparktan çikmakta olan devasa boyutta piril piril bir arazi araci dikkatimi çekti. Direksiyonda sarisin genç ve güzel bir hanim, arka koltukta sevimli ufak bir çocuk oturuyordu. Arazi arazi “zink” diye önümde durdu. Hanimin yaninda oturan genç adam araçtan indi. Bana dogru yürüdü. Ve de, “Baskalarina bir sey söyleyemem ama… Sizden bunu hiç beklemezdim” dedi… Ne yapacagimi sasirdim. O anda “Acaba direksiyondaki hanima baktigim için mi bozuldu… Yoksa lüks arazi araçlari ile berbere giden hanimlari yazdigim için mi bana kizgin?” diyerek panige ugradim. Ne söyleyecegimi bilemezken genç adam devam etti. “Gözünüz aydin olsun… Dün dükkani kapadim. Simdi bes yüz kisi issiz… Bundan sonra ben Bodrum’da para yiyecegim. Ama o bes yüz isçi aç kalacak, ekonomi zarar edecek…”
1 milyon dolar zarar
O sirada direksiyondaki hanim arazi aracini yana çekmis, pencereyi açmis bizi izliyor. Karim ve arkadaslarim “Ne oluyor, ne bitiyor?” diyerek merakla genç adami dinliyor. Ben agzimi açarak bir çift laf edemiyorum. O anlatiyor… “Ucuz döviz iyidir… Ucuz döviz iyidir…” diyerek yazip duruyorsunuz… “Bakmayin ihracatçilarin agladigina, ihracat artiyor” diyerek yaziyorsunuz.. “Aliniz, görünüz sonucu… Bundan sonra benden ihracat yok…”
O arada kendimi toparlayarak “- Ben ucuz döviz iyidir diye yazmadim” diyecek oldum. Genç adam beni dinlemiyor. Anlatiyor. “Yilda 4 milyon dolarlik giyim esyasi ihraç ediyordum. Merter’de bes yüz kisiye is ve as imkani sagliyordum. Ama dolar 1 milyon 700 bin liradan aldigim siparisleri, dolar 1 milyon 390 bin liradan teslim etmekten sadece anam aglamadi, ben de bugüne kadar 1 milyon dolar zarar ettim.
Artik faiz geliri var
Bugün dolar gerçek fiyatina ulasir, yarin gerçek fiyatina olusur diyerek zarari sirtladim. Ama artik zarari tasiyacak halim kalmadi. Cuma günü tezgahi kapadim. Karimi, çocugumu aldim Bodrum’a geldim. Bundan sonra is yok… Faiz geliri var. Kalan parami Hazine bonosuna yatirdim.
Para yemege geldim. Ne bes yüz isçi ile ugrasmak var, ne mal üretecegim ve satacagim diye çirpinmak var, ne döviz kuru riski var… Soruyorum size iyi mi oldu? Ben devlet parasi ile Amerika’da okudum. Ülkeme dönerek bir seyler yapayim dedim.
Ugrastim didindim. Bes yüz kisiye is ve as saglayacak, ülkeye yilda 4 milyon dolar ihracat geliri getirecek bir tezgah kurdum. Sizler ‘Ucuz döviz, ucuz döviz’ diyerek tutturdunuz. Buyurunuz… Ucuz döviziniz hayirli olsun… Issiz kalan bes yüz isçinin de, kaybolan 4 milyon dolar ihracat gelirinin de, benim kapanan tezgahimin da günahi sizindir…”
Sasirdim kaldim… Bir seyler söyleyecektim. Genç adam o kizgin haliyle arazi aracina bindi. Esi gaza basti. Hizla uzaklastilar. Ama ben o gece uyuyamadim.

 

Sende yorum yap