SAVAŞ FATURAMIZI KİMSE PAYLAŞMAZ

, , Sende yorum yap

Türkiye’nin Irak savasi nedeniyle karsilasacagi kayiplari ödemek için, ABD 10 milyar dolar verecekmis… Hayir, 25 milyar dolar vermeye hazirlaniyormus… Kerkük petrollerini de Türkiye’ye birakacaklarmis… Irak harbi baslar baslamaz, kredi degerlendirme kuruluslari, Türkiye’nin kredi notunu yükseltecekmis… Türkiye, kolaylikla ve ucuz dis kredi imkanina kavusacakmis… Dis çevreler bizimkilere “Bu Irak savasi sizin için bir sans. Bu sayede Türkiye ABD’nin tam destegini alacak, Türkiye köseyi dönecek”… diyorlarmis.
Sayin okuyucularim, çocuk kandirir gibi, bizi kandirmaya çalisiyorlar. Irak savasi çikmadan biz faturayi ödemeye basladik. Bundan sonra savas çiksin, çikmasin faturanin tamamini biz ödeyecegiz. Bize ne ABD’den para gelir, ne de Kerkük’ten petrol gelir. ABD Baskani elini ABD Hazinesi’ne daldirip, daldirip, ona buna para dagitma imkanina sahip degil. Birakiniz parayi, ABD tarafindan Türkiye’ye kullanilmis, hurdaya çikarilmis bir askeri gemi verilirken bile, Kongre’nin karari gerekiyor. Kongre karari olmadan, ABD bir baska ülkeye para veremiyor. Bugüne kadar ABD’nin kendisiyle isbirligi yaptigi için, ekonomisi kayba ugramis ülkelere yardim yaptigi görülmedi.
Kimse Kerkük gibi önemli bir petrol kaynagini, Türkiye’ye peskes çekemez. Türkiye dünya dengelerini altüst etme pahasina, Kerkük petrollerine sahip olamaz.
Sayin okuyucularim, harbe bulasmis bir ülkenin kredi notunun yükselecegini söylemek, en büyük kandirmacadir. Harp söylentisi bile sermayeyi ürkütür. Sermaye risk sevmez. Böyle ülkelere ne kredi ne de yabanci yatirimci gelir. Gelecek bir sey yok ama, gidecek çok sey var. Gitmeye basladi bile. IMF destekli istikrar programi delindi. Bu istikrar programi o kadar hassasti ki, memura, isçiye, emekliye, çiftçiye ne kadar para verilecegi, kurusu kurusuna programda gösteriliyordu. Bir süredir olasi Irak operasyonu ile ilgili olarak, sivil ve askeri alanlarda harcamalar yapiliyor. Bu harcamalar büyüyecek. Eskiden program disi harcamada yeri gögü yikan IMF yönetiminden ne bir ses çikiyor, ne bir nefes.
Irak savasi olsun, olmasin, Türkiye’nin bu ise bulasmasinin çok büyük faturasi var. Bu faturanin disaridan para gelse bile, para ile ödenmesi mümkün degil. Savas nedeniyle yataklari bos kalan turizm yatirimcisinin, isletmecisinin zararini, ABD hükümeti mi karsilayacak? Pazarini kaybeden ihracatçilari, ABD hükümeti teker teker bularak, ceplerine para mi koyacak? Büyük sigorta ödemeleri yapmak zorunda kalacak uçak, gemi sirketlerinin faturasindaki risk primini ABD mi ödeyecek?
Birakiniz savasi, savas söylentisi baslayali beri, Dogu ve Güneydogu Anadolu’da yatirim, üretim durdu. Insanlar mutsuz, endise içinde.
Irak savasi konusunda anlasildigi kadar, Türkiye’nin yapacagi bir sey yok. Türkiye mahkum. ABD’nin politikasi çerçevesinde kendisine biçilen rolü oynayacak. Bu noktada, bunu bir kader olarak kabullenmekten baska yapacak sey yok. Bunu kabullenince de, faturanin tamaminin bu halk tarafindan ödenecegini bilmemiz gerek. Bunu bilelim de, ileride “Hani bize para vereceklerdi, hani bize Kerkük’ü vereceklerdi?” diyerek dövünmeyelim.
Faturanin tamamini biz ödeyecegiz. Savas faturasini, kimse bizimle paylasmaz.

 

Sende yorum yap