‘PROFESYONEL ASKER’ OLMADAN OLMAYACAK

, , Sende yorum yap

Bugün Irak’ta bulunan Amerikan askerleri profesyonel asker. Gönüllü olarak askerlik hizmetine talip oldular. Hizmete baslamadan önce “Ordu bizi istedigi ülkede görevlendirebilir, çatismaya sokabilir, ölüm riskini kabul ediyoruz, alacagimiz ücret karsiligi profesyonel olarak askerlik yapmayi kabul ediyoruz” diyerek imza verdiler…
O nedenle “Bizim Irak’ta ne isimiz var? Biz ülkemiz disinda, neden ölüme gidelim?” diyemiyorlar.
Halbuki Vietnam’da savasanlar “celp” ile askere alinanlar idi… Bu nedenle onlarin Vietnam’da savasa gönderilmesi, yaralanmasi, ölümü kamuoyunda büyük yankilara neden oluyordu.
Günümüzde çok sey degisti… Eskiden asker sadece kendi sinirlari içinde savasirdi. Askerlik yürek ve bilek isi idi… Günümüzde ülkeler su veya bu nedeniyle sinirlari disina, uzak ülkelere asker göndermek zorunda kaliyor… Askerlik artik bir meslek haline geldi.
Baska ülkeler nasil polis teskilatina, itfaiye teskilatina profesyonel eleman aliyor ise, askere de “profesyonel”ler alinmaya baslandi.
Eskiden iki haftalik “yat – kalk, silah doldur, bosalt, süngü tak…” egitimi yeterli idi… Günümüzde askerlik bir meslek oldu. Dil bilgisi, bilgisayar kullanimi, araç kullanimi, teknik bilgi gerektiriyor. Celp ile askere alinanlarin, egitimleri yetersiz olanlarin, bunlari kisa sürede ögrenmesi imkansiz. Her askerin 15 ayda gerekli sekilde yetistirilmesine imkan yok. Yetistirilenlerin hemen terhis edilmesi ise büyük bir kaynak kaybi.
Bu demek degil ki, yurt savunmasi tümüyle profesyonel askerlerin sirtina yüklenecek. Tabii ki, yurt savunmasi için zorunlu askerlik uygulamasi sürecek.
Ama profesyonel askerlik, orduda uzmanlasmanin, çagdas savunma ve savas tekniklerini bilen, çagdas araç ve gereçleri kullanabilen asker kadrolarinin olusmasina imkan verecek.
Subaylarimiz çok iyi egitim görüyor. Egitim en alt rütbeden en üst rütbeye kadar devam ediyor. Güçlü profesyonel subay kadromuz olustu. Ama bu subaylarin emrindeki askerlerin tamami kisa süreli egitim gören geçici kadrolar… Savas alaninda subaylar artik askerin önünde kosmuyor… Savas alaninda araç ve gereçleri kullananlar, savasanlar savasin kaderini belirliyor. Burada iman gücü ve cesaret önemli ama savasin kaderini belirleyen ileri teknikteki araç ve gereçleri kullanma becerisi. Bu nedenle profesyonel askere ihtiyaç var.
Eger profesyonel askerimiz olsa idi, Birlesmis Milletler semsiyesi altinda baska ülkelere asker gönderirken belli endiseler gündeme gelmezdi. On bes ay süreli zorunlu hizmet için askere alinmis gençlerimizin baska ülkelerin profesyonel askerleriyle ayni alanda nasil görev yapacaklari tartisilmazdi.
Pozisyon belirleme: Ben, Irak’a asker gönderilmesine, hele hele 15 aylik celp askerinin gönderilmesine karsiyim. Ünlü spekülatör Soros’un “Türkiye’nin ekonomik sorunlarini çözmede en önemli ihraç gücü askeridir” söylemini hakli çikaracak davranislara çok üzülüyorum. Istanbul, “Asker gönderelim, ihracatimiz artar, borsa patlar” diyerek, Ankara ise, “Asker gönderelim… Baskan Bush bizi affeder… Kredi muslugunu açar…” diyerek bir “çilginlik” yasiyor… Ve de daha TBMM karari belli olmadan Irak’a gönderilecek askerler belli, kumandan belli!)

 

Sende yorum yap