PİCASSO’NUN SOFRASI

, , Sende yorum yap

Picasso, heykelci, seramikçi, baski sanatçisi ve dekor tasarimcisi olarak yirminci yüzyilin en renkli, en ünlü ismi. Picasso sade resimleriyle, heykelleriyle, seramikleriyle ve tasarimlariyla degil yasami, asklari, dostlari ve sofralari ile de öne çikan, ilgi gören bir isim.
Picasso’nun bir özelligi de, güzel yasamin, güzel kadinlarla ve dostlarla bir olmanin ayrilmaz bir parçasi olan sofra sevgisi. Dostlariyla ve “kadinlariyla” paylastigi sofralar yasamini ve sanatini etkilemis. Sanatçi eserlerinden para kazanarak zenginlestikçe sofrasi da zenginlesmis. Ucuz sosislerin ve sarabin yerini pahali yemekler ve sarap almis. Ama sofradaki renk, haz ve çok boyutluluk degismemis. Yemek ve yaraticilik arasindaki bag yasam boyu sürmüs.
Ermine Herscher isminde bir arastirmaci Picasso’nun “sofra”sini esas alarak hayatini incelemis. 1996 yilinda “A la table de Picasso” adi ile yayimlanan kitabinda, dogumundan ölümüne Picasso’nun yasaminin bilinmeyen renkli yanini anlatmis. Is Bankasi bu kitabi Emine Çaykara ve Seyda Taluk’un tercümesi ile ve “Picasso’nun Sofrasi” adi ile bastirdi.
Ispanya’daki, Paris’teki ve Cote d’Azur’daki renkli yasami “sofralari” esas alinarak anlatiliyor. Çok sayida resim, belge, bilgi yaninda üç farkli mahalde ve dönemde sofralarinda yer alan yemeklerin tatlilarin tarifi veriliyor. Tarifler verilirken Türkiye’de bulunabilecek malzemeler dikkate alinmis.
“Picasso’nun Sofrasi” hem yemek kitabi, hem sanat kitabi, hem de bir biyografi niteliginde… Her yastan her kesimden okuyucunun zevk alacagi, elinden birakamayacagi bir kitap. Baskisi nefis. Böyle bir kitabin yayinini sagladigi için Is Bankasi yöneticilerini tebrik ederim.
Nerede, nasil yiyelim?
Bu pazar günü “Picasso’nun sofrasi ile basladigim yaziyi “Türklerin sofrasi” ile sürdürecegim.
Leyla Akçaglilar ile Ebru Ipekçi bir araya gelmis. “Özel günlerde dostlariyla bir sofrayi paylasmak isteyenlere yardimci olmak arayisinda.” “Nerede Ne Yiyelim?” basligi ile bir kitap hazirlamis. Bu yemek kitabinda Leyla Akçaglilar ile Ebru Ipekçi evlerdeki sofra düzenlemeleriyle ilgili bilgiler, tarifler veriyor. Örnegin “Zekeriya sofrasi” nedir? Fransiz sofrasi veya Rus sofrasi denilince hangi yemekler, nasil hazirlanir? Çocuklara dogum günü kutlamasinda evde neler yapilabilir? Ramazan sofrasi veya raki sofrasi nasil kurulur? Bu güzel kitabi Remzi Kitabevi bastirmis.
Kalbe giden yol
Ergun Baskan bir avukat. Babasinin kurdugu Güzel Sanatlar Matbaasi’ni büyüterek gelistiren basarili bir isadami. Yemek hazirlamaya özel ilgisi var. Birikimini kagida dökmüs. Matbaanin 60’inci yildönümünde Ergun Baskan’in yemek tarifleri “Kalbe Giden Yol” basligini tasiyan 280 sayfalik büyük boy renkli bir yemek kitabina dönüsmüs. Kitapta, salatalar, mezeler, çorbalar, sebze yemekleri, et yemekleri, pilavlar, hamur isleri, tatlilar teker teker anlatiliyor. Yemek tarifleri veriliyor.
Mehmet Gürs’ün “Coocbook”u
Mehmet Gürs, ABD’de mutfak egitimi görmüs bir genç. Ali Deveci ile birlikte Nisantasi’nda Abdi Ipekçi Caddesi’nde Downtown isminde Istanbul’da benzeri olmayan nefis bir lokanta açti. Mutfagi, servisi ve havasi ile bes yil yasatti. Sonra bu lokanta “pat” diye kapandi. Ama kapanmadan önce Mehmet Gürs, lokantada müsterilere sundugu tüm yemeklerin tariflerini ve resimlerini “Downtown Cookbook” adi ile bir kitapta topladi. Bu güzel kitap Downtown’u yasatiyor. Bulabilirseniz içinde ilgi çekici yemek tarifleri var. Hosunuza gidecek.

 

Sende yorum yap