“En güzel kırmızı en güzel beyaz”

, , Sende yorum yap

Rakinin egemenligini ilan ettigi Asmalimescit’te sarap kültürünü tekrar yerlestirmeye çalisan Yakup Aslan, Yakup 2’nin karsisinda yeni bir yer açti: Asmali Sarap Evi. Burada servis saygili ve özenli, mutfak temiz,yiyecekler lezzetli.
Asmalimescit’te Yakup 2’nin karsisinda bir sarap evi açildi, ismi Asmali Sarap Evi. Asmali Sarap Evi’ni Yakup 2’nin sahibi ve çalisanlari açti. Asmalimescit, Istanbul’un çok önemli bir semti. 1900’lü yillann basinda Istanbul’a gelen Beyaz Ruslarin açtigi lokantalarda ve eglence yerlerinde çalismaya gelen Avrupali artistler Asmalimescittte yasamis. Yine burada Beyaz Ruslar çok sayida lokanta ve eglence yeri açip isletmis. Asmalimescit’in hikayesini merak edenler, Fikret Adil’in, “Asmalimescit 74” isimli kitabini okumalidir, ilk baskisi 1933 yilinda Semih Lütfi Suhulet Kütüphanesi tarafindan yaptirilan bu kitabi iletisim Yayinlan tekrar yayimladi.Antikaci dükkani da kapandiktan sonra, bos duran eski Çardas Restaurant binasini yasatmak için yola çikti. Binayi Asmali Sarap Evi olarak yeniden düzenledi.Asmali Sarap Evi binasinin altindaki Nil Pasaji ile Asmalimescit Sokagi arkadaki Gönül Sokak’a baglaniyor. Gönül Sokak’ta, Nil Pasaji’nin hemen karsisinda ise ünlü Suriye Pasaji var. Asmali Sarap Evi iki katli bir bina. Güzel havalarda, özellikle yaz aylannda, yanindaki Nil Pasaji ile Nil Pasaji’nin Gönül Sokak’a bakan bölümündeki kaldinmlarda da açik havada yemek yeme imkani olacak.Yönetim sorumlulugunu Aslan Aslan üstlenmis. Yakup Aslan ve Cavit Saatçi ona yardimci oluyor. Sanli Aslan da müessese müdürlügünü yapiyor.Giris ahsap bir sarap kavi seklinde simdi tekrar sarap kültürünü yerlestirme arayisinda. Tabii ki bu zor ve zaman alacak bir is. Bu nedenle simdilik Asmali Sarap Evi’nde de raki isteyen müsterilerinin taleplerini yerine getiriyorlar. Ama Asmali Sarap Evi’nin mutfagi bir sarap lokantasinda bulunmasi gereken yiyeceklere agirlik veriyor. Burada yerli saraplarin yaninda Fransiz ve Italyan saraplari da var.
Asmali’nin mutfak sorumlusu Veli usta. Ercan usta ona yardim ediyor. Mutfakta sarap mönüsü olarak ördek, domuz pirzolasi ve her çesit yerli yabanci peynir var. Bir sarap lokantasi olarak sufle ve Fransiz türü tatlilar da yapiyorlar. Ama kuzu pirzolasiyla, cizbiz köftesiyle, balik çesitleriyle Türk mutfagi ve Yakup’un ünlü meze çesitleri de ihmal edilmemis.Açik havada kaldirimlarda yemek yeme imkani olacak düzenlenmis. Uzun ahsap bar tezgahinin arkasinda sarap siseleri dizili. Kocaman sarap fiçilan duruyor.Asmali Sarap Evi için Trakya’daki Melen Saraphanesi, Gamay ve Sensao üzümlerinden özel saraplar hazirlamis. Asmali markasi ile siselenen kirmizi ve beyaz saraplar sadece lokantaya gelenlere ikram edilmiyor, isteyenler sisesi 15 milyon liradan bu saraplari satin alabiliyor.
Fransiz ve italyan saraplari da sunuluyor Aslanlar Beyaz Ruslann sarap kültürünü yerlestirdikleri ama Beyaz Ruslar gittikten sonra sarap kültürü yok olan ve rakinin egemenligini ilan ettigi Asmalimescifte Asmalimescit’te Beyaz Ruslarin açip islettigi lokantalarin en ünlülerinden biri de Çardas Restaurant Idi. Simdilerde Asmalimescit’te kendi adina lokanta isleten Refik Aslan, 1930’lann basinda Çardas Restaurantta çalismaya baslamisti. Zamanla Beyaz Ruslar yaslandi, öldü. Çardas Restaurant kapandi. Binasi antikaci dükkani oldu. Refik Aslan kendi dükkanini açti. Kardesi Yakup Aslan da eski Çardas Restaurant’in tam karsisindaki binanin altinda Yakup 2’yi açip isletmeye basladi.Refik ve Yakup 2 simdilerde Asmalimescit’in en canli, en hareketli lokantalari.Yakup Aslan ile Yakup 2’de çalisanlarAsmali Sarap Evi’nin ikinci katindaki genis salonu yüksek tavani, havalandirmasi, yalin dekoru ile uzun süre yemek masasi basinda kalmaktan hoslanan, yemek sohbetine doyamayanlar için tercih edilecek bir mekan olmus.Yakup 2’nin özelligi müsterilere gösterilen ilgi, saygili ve hizli servisle her türlü mezenin lezzetli ve saglikli olmasidir. Yakup 2’nin bu özellikleri Asmali Sarap Evi’ne de tasinmis. Orada da servis saygili ve özenli, mutfak temiz ve her türlü yiyecek lezzetli.Asmali Sarap Evi’nde içki dahil bir kisi 20-25 milyon lira dolayinda Ödeme yapiyor.
Asmali Sarap Evi
Asmalimescit Sokak, No: 42, Beyoglu
Tel: (0212) 292 49 50

 

Sende yorum yap