PAMUK ÜRETMİYORUZ İTHAL EDİYORUZ

, , Sende yorum yap

Bir zamanlar üretilen pamugu nerelere satacagimizi, hele hele GAP bölgesinde üretim baslayinca pamuklari ne yapacagimizi dert edinirdik.
Simdilerde ise pamuk açigini nasil kapatacagimizi düsünüyoruz. Çünkü sanayiin yillik pamuk talebi 1 milyon 300 bin ton. Buna karsilik üretim 850 bin ton. Her yil 500 bin ton pamuk ithal ederek 600 milyon dolar para ödemeye mecburuz.
Çiftçiye ödenen fiyatlar yeterli olmadigindan çiftçi pamuk üretmiyor. Çiftçimize ödenen fiyat yükseltilir ise, bu defa da sanayici bizim çiftçimizin pamugunu kullanacak yerde pamugu ithal ediyor. Ithalati sinirlamak için gümrük yükseltildiginde ise sanayicinin maliyeti artiyor. Tekstil ve giyim sanayiin ihracat sansi engelleniyor.
Birlikler fiyat açiklayamiyor
Pamuk tarladan toplanmaya baslayacak. Ama en büyük pamuk alicisi Taris ile Çukobirlik pamuk fiyatini açiklayamiyor.
Taris geçen yil kütlü pamuk fiyatini 800 bin lira olarak açikladi. O fiyattan alim yapti. O günlerde ABD dolari 1 milyon 600 bin lira idi. Üreticiye 50 centten ödeme yapilmisti. Bu yil ABD dolari 1 milyon 400 bin lira. Geçen yilki fiyat korunsa çiftçiye 50 sent karsiligi 700 bin lira ödemek gerekecek. Bu da geçen yilin 800 bin liralik fiyatinin altinda bir fiyat belirlemek anlamina gelecek.
Taris Genel Müdürü Ayhan Özer, fiyat konusundaki sorunlarini Ali Ekber Yildirim’a söyle açiklamis: “Biz geçen yil ABD dolari 1 milyon 600 bin lira kuru ile aldigimiz pamugu 1 milyon 400 bin lira kuru ile satarak zarara ugradik.
Simdilerde pamuk borsada 840 bin liradan islem görüyor. Üretici ise bu yil kütlü pamugun kilosunda üretim maliyetinin 1 milyon 100 bin lira oldugunu beyan ediyor. Bu fiyattan alim yapilmasi demek, borsadaki islem fiyatina göre kilo basina alicinin 300 bin lira zarar etmesi demektir. Bunu alici ödeyemeyecegine göre hükümetin pamuk üreten çiftçiye kilo basina 300 bin lira destekleme primi ödemesi gerekir.”
Ziraat Odalari Birligi Yönetim Kurulu Baskani Semsi Bayraktar ise diyor ki: “ABD gibi ülkelerin pamugunu satmak için açtigi düsük faizli krediler sanayiciyi ithal pamuk kullanmaya itmektedir. ABD hükümeti kendi pamuk üreticisine kilo basina 48.5 cent, Ispanya hükümeti 246.7 cent, Yunanistan hükümeti 202.8 cent prim verirken bizim hükümet 5 cent ile üreticiyi destekliyor.” Semsi Bayraktar, “Döviz kurundaki gerilemenin de dikkate alinarak pamuk üreten çiftçiye kilo basina en az 28 cent destekleme primi verilmesi gerektigini” söylüyor.
Ürün döneminde yagli tohumlar, pamuk, findik… derken tüm ürün fiyatlari hükümetin basini agritacak.
Pamukta durum
Üretim: 850 bin ton
Tüketim: 1 milyon 300 bin ton
Ithalat: 500 bin ton
Ithalat için ödenen döviz: 600 milyon dolar
Ithalatin en çok yapildigi ülkeler: ABD, Yunanistan ve Türk cumhuriyetleri

 

Sende yorum yap