PAKET TURLAR DEVRE TATİLLER YÖNETMELİĞE BAĞLANDI

, , Sende yorum yap

Seyahat acenteleri tarafindan düzenlenen yurtiçi ve yurtdisi turlar ile, “devre tatil”ler için iki yönetmelik yayimlandi.
Tüketicinin Korunmasi Hakkindaki Kanun’a dayali olarak Sanayi ve Ticaret Bakanligi tarafindan hazirlanarak Resmi Gazete’de yayimlanan yönetmelikler paket turlardan yararlananlar ile devre tatil sahipleri için önemli “güven”celer getirdi.
Paket turlar
Paket tur ile seyahat edecekler için seyahat acenteleri mutlaka yazili bir sözlesme yapacak ve de sözlesmenin bir suretini seyahat edeceklere verecek. Bu sözlesmede seyahat edecek kimsenin yararlanacagi hizmetlerin bütünü açik olarak belirtilecek.
Bu sözlesmelerde, seyahate çikanlarin bu yönetmelikle güven altina alinan haklari kullanmalarini önleyecek maddeler ile seyahat acentelerinin sorumluluklarini sinirlayacak maddeler yer alamayacak.
Seyahat acenteleri, seyahate çikacaklari bilgilendirmek amaciyla yayimladiklari reklamlarda, bastirdiklari brosürlerde paket tur ile ilgili bilgi verirken, fiyatlara verginin dahil olup olmadigini, seyahatte kullanilacak aracin tipini, özelligini, konaklanacak yerlerin özelliklerini açiklayacak.
Paket turlarda, ödemenin nasil yapilacagi, taksitli ödemelerde alinacak faizin orani ve tutari, ödemedeki gecikme durumunda borcun nasil alinacagi önceden duyurulacak.
Seyahat sözlesmesinde belirtilen sartlar ve fiyat sonradan degistirilemeyecek. Paket turlarin düzenlenmesi için gerekli sayiya ulasilamamasi halinde, turun yapilamayacagi sözlesmede belirtilmemis ise, seyahat acentesi, sözlesmenin yerine getirilmemesi durumunda müsterinin ugrayacagi zarari ödemek zorunda olacaktir.
Açik anlatimiyla, bu yönetmelik seyahat acentelerine büyük yükümlülükler ve sorumluluklar getirmekte, acente ile seyahat edeceklere önemli güvenceler saglamaktadir.
Devre – Tatil Yönetmeligi
Sanayi ve Ticaret Bakanligi tarafindan yürütülecek “Devre – Tatil Yönetmeligi” de devre mülk uygulamasindaki belirsizliklere son verilmektedir. Binalarin, yilin belirli bir döneminde kullanim hakkinin devrine ya da devri taahhüdüne iliskin sözlesmelere uygulanacak usul ve esaslar yönetmelikle açikliga kavusturulmaktadir.
Yönetmeligin en önemli maddesi müsteriye taninan cayma hakkidir. Müsteriye “sözlesmenin imzalanmasindan itibaren on gün içinde hiçbir sebep göstermeksizin cayma hakki” verilmektedir.
Devre – tatil satanlar, müsterilerine bir tanitim brosürü verecekler ve bu brosürde, devre – tatil konusu binalarin ve tesislerin kullanimi, bakimi ve onarimi için müsterinin yapacagi ödemeler, taraflarin sorumluluklari açik olarak belirtilecektir. Taraflar aksini kararlastirmadikça (mücbir sebepler disinda) brosürde yer alan sartlarda degisiklik yapilamayacaktir.
Devre – tatil sistemi içinde olanlar veya bu sistemden hak satin alacaklar bu yönetmeligi okumali, haklarinin ve sorumluluklarinin ne oldugunu bilmelidir.

 

Sende yorum yap