ÖZELLEŞTİRME GELİRİ 2.1 MİLYAR DOLAR YERİNE 67 MİLYON DOLAR

, , Sende yorum yap

Hükümet bu yil 2.1 milyar dolarlik özellestirme geliri saglayacagini varsayarak hesabini bagladi. Halbuki bugüne kadar sadece 67 milyon dolarlik gelir elde edebildi. Bu rakamin 10 milyon dolarlik bölümü blok satistan, 57 milyon dolarlik bölümü ise tesis ve varlik satisindan kaynaklandi. Geçen yil toplam 536 milyon dolarlik özellestirme geliri saglanabilmisti.
2003 yilinda özellestirme hedeflerinin gerçeklestirilememesinin anlami 2.1 milyar dolarlik gelir açigi demektir. Hükümet bu parayi baska yerlerden ve yollardan bulmak zorunda demektir.
Devlet mallarini satarim, satacagim demek kolay da… Satmak ve de karsiliginda para almak çok zor. Iste örnekleri: Et Balik Kurumu ve Süt Endüstrisi Kurumu tesisleri “üç kurusa – bes kurusa” ve “alelacele satildi…” Alanlar “arazileri için aldi.” Bu kurumlarin yaptigi isi yapan olmadigindan et ve süt hayvanciligi ölmek üzere… Kardemir “isçilere bedavadan hediye edildi.” Hazine’ye bes kurus girmedi. Ama isçiler gene de Hazine’nin etegini birakmiyor. Hazine para almadi. Devamli para ödüyor. Petkim ihaleye çikarildi. Olmadi. Bir daha ihale yapilacak… Tekel, Tüpras, THY ve kamu bankalari sirada.
Petkim için yeni belirlenen ihale tarihi 18 Kasim, Tüpras ihalesi için teklif verme süresi 2 Ekim’e ertelendi. Tekel için teklif verme süresi 26 Eylül’dü, ancak o da ertelendi.
Özellestirme islemi tamamlanan kuruluslar, SEKA’nin Balikesir, Çaycuma ve Afyon tesisleri, Türkiye Denizcilik Isletmeleri’nin Çesme ve Kusadasi limanlari, TEKSAN Takim Tezgahlari ile TZDK’nin Sakarya Isletmeleri.
Özellestirme islemleri onay bekleyen 97 milyon dolarlik ihale var. Bunlar arasinda Eti Gümüs’ün 40 milyon dolara 3 S Maden AS’ye, Sümer Holding Malatya isletmesinin 6.4 milyon dolara Tekstilciler Ortak Girisimi’ne, Diyarbakir isletmesinin 2.1 milyon dolara Kaya Insaat Sirketi’ne, Adiyaman isletmesinin 1.4 milyon dolara AD Ortak Girisimi’ne, SEKA Aksu isletmesinin 3.5 milyon dolara Mild. Mec. Ltd. Sirketi’ne, Gerkonsan’in 3.5 milyon dolara Törem Ortak Girisim Grubu’na, SEKA Kastamonu isletmesinin 9.1 milyon dolara Mopat Kagit Sanayii’ne, Dikili Limani’nin 4.2 milyon dolara Dikili Liman Ortak Girisim Grubu’na, Trabzon Limani’nin 22.4 milyon dolara Albayraklar Turizm’e satis islemleri yer aliyor.
SEKA Akdeniz Isletmeleri, Tüpras, Tekel Sigara ve Alkol Isletmeleri, Sümer Holding’in Malatya pamuklu, Adiyaman pamuklu, Malatya pamuklu sanayii tesisleri ile Gemlik, Samsun, Kütahya gübre Sanayii tesisleri, SEKA’nin Kastamonu ve Aksu isletmeleri, KBI’nin Eti Bakir Isletmesi, özellestirme çalismasi devam eden 18 kurulus arasinda yer aliyor.
Sat sat bitmiyor… Veya satilamadigi için bitmiyor… Her ne hal ise… Devletimizin ne kadar da çok kurulusu varmis!.. Devletimiz ülkenin saginda solunda ne çok tesis kurmus… Birileri bunlari kurmak için çalismis… Daha fazla, daha fazla yapmak için ter dökmüs… Simdi de birileri, satmak için çalisiyor, çirpiniyor. Satamadik, elimizde kaldi diye üzülüyor!..

 

Sende yorum yap