ÖZEL ÜNİVERSİTEDE EĞİTİM 100 BİN DOLAR

, , Sende yorum yap

Adi çok duyulan özel üniversitelerimizde bir ögrencinin diploma almasinin faturasi 100 bin dolara ulasti.
Adi çok duyulan özel üniversitelerimiz, Ingilizce agirlikli egitim programlari yürütüyor. Bu nedenle 4 yillik üniversite lisans egitimi öncesi 1 yillik dil egitimi programi uygulaniyor. Böylece egitim süresi 5 yila çikiyor. Adi çok duyulan üniversitelerimizin kampüsleri (ögretim tesisleri) genelde yerlesim bölgelerine uzak. Bu nedenle ögrenciler kampüste yatip kalkmak, yemek içmek zorunda.
Bir yillik egitim ücreti ile yurt ve yemek parasi olarak üniversite veznesine ögrenci basina 14 bin dolar dolayinda para yatiriliyor. Ders kitabi ve yasam gideri olarak da ayda 500 dolar gerekiyor. Bunun anlami bir ögrencinin 5 yillik lisan egitimini tamamlamasina kadar ödenecek toplam 100 bin dolarlik fatura demektir.
Adi çok duyulan üniversitelerimiz kampüslerine büyük yatirim yapti. Bu kampüsler simdilerde 5 yildizli tatil köyü gibi. Alisveris merkezlerinden kafeteryalarina, spor ve saglik merkezlerinden kulüplerine kadar her seyleri var.
Burada bir konuya açiklik getirmek gerekir. Ögrenciler büyük fatura ödüyor da, adi çok duyulan vakif üniversiteleri acaba çok mu kazaniyor? Hayir. Çünkü bu üniversitelerin kampüs yatirimlarinin, ögretim üyeleri maaslarinin ögrenciden toplanan paralarla karsilanmasi imkansiz. Bu üniversitelerin ögrenci sayilari yetersiz. Az sayida ögrenci genel giderleri karsilamiyor.
Iyi de 5 yil için 100 bin dolar ödeyen ögrencilerin acaba devlet üniversitelerinde parasiz okuyan veya yurtdisinda yilda 35 bin dolar fatura ödeyerek okuyan ögrencilerden farki ne? Acaba daha iyi mi yetisiyorlar? Acaba daha kolay mi is buluyorlar? Acaba bulduklari islerde daha çok ücret mi aliyorlar? Hayatta daha basarili mi oluyorlar?
Adi çok duyulan özel üniversitelerimizin yetkililerini arayarak mezunlarinin ne yaptiklarini sordum. Anlasildigi kadari ile bu üniversitelerin lisans programlarini tamamlayanlarin çogunun hedefi yurtdisinda lisansüstü (mastir ve doktora) programlarina devam etmek. Diger ögrenciler yurtiçindeki öncelikle yabanci sermayeli kuruluslarda is ariyor. Yurtiçinde is bulanlarin ücretlerini sorusturdum. Ekonomik kriz sonrasi ücretler düsmüs. Adi çok duyulan özel üniversitelerimizden yeni mezun olanlar ayda bin dolar dolayinda net ücret ile ancak is bulabiliyormus…
3 vakif üniversitesi
Bilgi Sabanci Koç
Kurulus yili 1996 1996 1993
Fakülte sayisi 4 3 4
Akademik personel 561 156 247
Ögrenci sayisi 7.687 1.370 2.056
Yillik ücret 11.900.000.000 TL 10.500 $ 11.500 $
Mezun sayisi (lisans) 561 48 222
Alinacak ögrenci (lisans) 1.970 550 650

 

Sende yorum yap