OTELCİLER “YERLİ / YABANCI FARKI YOK” DİYOR

, , Sende yorum yap

Bodrum’da yabanci turiste 19 euroya oda satan ve de otellerin çogunun yerli turistlerden daha fazla ücret istediklerini yazmistim.
Turizm yayincisi Ekin Yazim Grubu Arastirma Birimi sorumlusu Fehmi Köfteoglu degindigim konulara açiklik getirmek için bilgi ve rakam gönderdi.
Fehmi Köfteoglu diyor ki:
(1) Her ülkede zaman zaman uygulanan “promosyonlu satis fiyatlari” ile katalog fiyatlari birbirine karistiriliyor. Promosyon fiyatini esas alarak “Türkiye ucuza satiliyor” demek dogru degildir. Bes yildizli bir otel promosyon için her sey dahil 19 euroya özel bir fiyat uygulayabilir. Uçak ile gidis – dönüs 5 yildizli tesiste bir haftaligina her sey dahil 200 – 300 dolara satilan tatil paketleri vardir. Ama bunlar özel durumlar için uygulanan “promosyon” fiyatlaridir.
Ayni sekilde dünyanin en pahali sehirlerinden Paris’e Istanbul’dan gidis – dönüs 269, Budapeste’ye, 229, Misir’in Sarm el Seyh bölgesine ve Dubai’ye 249 euroya uçakla gidis – dönüs 3 – 6 günlük tatil imkani vardir. Bu tür ilanlar her gün gazetelerimizde yer almaktadir.
Eger 5 yildizli oteller her sey dahil günlügü 19 eurodan satilir duruma düsmüs olsa turizm sektörü nasil ayakta kalir? Her yil nasil yeni oteller yapilir? Turizm sektörüne, turizm tesviklerinin kesildigi 1998 yilindan 2002 yilina kadar geçen dönemde bünyesinde üçten fazla tesis bulunduran yerli “zincir otel” sayisi 72’ye ulasti.
(2) “Yabanciya ucuz, yerliye pahali fiyat” iddiasi iç turizm pazarinin gelismesini önleyen, bizim yerli turistlerin moralini bozan bir iddiadir. Ekin Yazim Grubu Arastirma Birimi, Ayvalik’tan Alanya’ya 136 tesisin 1997’den 2002’ye kadarki dönemde, yurtdisinda yabanci turistlere satis için düzenlenen kataloglarda açiklanan fiyatlar ile yurtiçinde gazetelerde ilan edilen fiyatlari karsilastirdi.
Yabanci turiste satilan paket turlardan uçak, transfer ve benzeri harcamalar düsülerek otellere ödenen fiyat belirlendi. Buna göre 2002’de 136 tesisten 98’inde yabanci turistten alinan fiyatin, yerli turistten alinandan yüksek oldugu, 48 tesiste yerli turistten daha yüksek fiyat istenildigi ortaya çikti. Fehmi Köfteoglu’nun açiklamasina göre, 2002’de yabanci turistler 98 tesiste, yerliye göre ortalama 9.5 auro daha fazla öderken, yerli turist 48 tesiste yabanciya göre ortalama 10 euro daha fazla ödeme yapti.
2003 yili fiyatlari ile ilgili olarak sadece 87 tesisten veri saglanabildi. Bu verilerde 2003 yilinda durumun yerli turist aleyhine gelistigi görüldü. Yurtdisi fiyati, yurtiçinden pahali tesis sayisi 37 iken, yerli turistten daha yüksek ücret talep eden tesis sayisinin 50 oldugu belirlendi.

 

Sende yorum yap