OSMANLI BANKASI MÜZESİ AÇILDI

, , Sende yorum yap

1856 yilinda Kraliçe Viktorya’nin fermani ve de Ingiliz sermayesi ile kurulan Osmanli Bankasi’nin, sermaye yapisi 1863 yilinda degisti. Banka Osmanli Imparatorlugu adina para basmaya basladi. 1875 yilindan sonra banka Osmanli Imparatorlugu’nun Hazinedarlik sorumlulugunu tasidi.
1924’te bankanin para basma imtiyazi, Türkiye Cumhuriyeti’ne devredildi. Ama, 1933 yilinda Merkez Bankasi kuruluncaya kadar, Osmanli Bankasi Hazine islemlerini yürütmeyi sürdürdü. 1933 yilinda özel bir Ticaret Bankasi olarak yeniden yapilandirilan Osmanli Bankasi’nin yabancilardaki tüm hisseleri, 1996 yilinda Dogus Grubu tarafindan satin alindi. 2001 yili 16 Aralik günü Osmanli Bankasi, Garanti Bankasi ile birlesti. Ve bankacilik fonksiyonu sona erdi.
Tarihi cadde Osmanli Bankasi’nin, Karaköy’ü Sishane’ye baglayan, simdilerde Bankalar Caddesi diye bilinen, Voyvoda Caddesi üzerinde görkemli bir binasi var. Bu cadde eski Galata’nin iç surlari içinde kalan tarihi yapilarla doludur. 14. yüzyilda burada Ceneviz meclis binasi ve pazar meydani vardi. Osmanli döneminde bu caddede Galata’nin asayisinden sorumlu Voyvoda otururdu. 1960’lardan sonra cadde, yabancilara ait bankacilik, sigortacilik, hukuk, mimarlik, madencilik ve demiryolu sirketlerinin yönetim binalariyla doldu.
Osmanli Bankasi’nin Genel Müdürlük binasinin yerinde daha önce David Galavani’nin yaptirdigi bir bina vardi. 1890 yilinda reji idaresi ve Osmanli Bankasi bu binayi satin alarak yerine bu iki kurumun genel müdürlükleri için bir han yaptirdi. Mimar Aleksandre Vallauri’nin çizimine dayali bina 1892 yilinda tamamlandi. Rejiye ait bölüm 1934 yilinda Merkez Bankasi tarafindan satin alindi. Merkez Bankasi’nin Istanbul subesi olarak kullaniliyor.
Osmanli Bankasi, Garanti Bankasi ile birlestikten sonra, binanin Osmanli Bankasi Genel Müdürlügü olarak kullanilan bölümü bos kaldi. Giris kati, Garanti Bankasi subesine dönüstürüldü. Bu binanin en büyük özelligi, kimselerin göremedigi, bilemedigi giris katinin altindaki bodrum katlarda bulunan kasa daireleridir.
Belge zengini Osmanli Bankasi’nin yabanci sahipleri ve yöneticileri, bankanin kurulusundan itibaren her türlü belge ve dokümani çok iyi sakladi. Belge ve doküman fakiri Türkiye’de Osmanli Bankasi arsivi, Türkiye’nin yakin dönem tarihine isik tutacak özelligi tasiyan bir degerde.
Osmanli Bankasi Genel Müdürlük binasinin kasa dairesi, “Osmanli Bankasi Müzesi”ne dönüstürüldü. Tarihi ve görkemli binanin bodrumundaki dört kasanin içinde ve etrafinda, Osmanli Bankasi arsivlerinden seçilen belgeler sergileniyor.
Müzenin girisinde bir kafeterya ve kitap satis bölümü var. Müze her gün 10.00 – 18.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek. Giris ücretsiz. Sayin okuyucularim, Istanbul’da iseniz veya Istanbul’a yolunuz düserse bir firsat yaratarak mutlaka Karaköy’deki müzeyi ziyaret ediniz. Müzeden çikista, eski Voyvoda Caddesi’nin yeni Bankalar Caddesi’nin iki yanindaki tarihi binalari seyrediniz. Iyi vakit geçirecek, çok güzel seyler görmüs, çok sey ögrenmis olacaksiniz.

 

Sende yorum yap