OSCAR WİLDE’IN SALOME’Sİ

, , Sende yorum yap

NEW YORK
New York’un Broadway caddesinin saginda solunda çok sayida tiyatro var. Bu tiyatrolarda genelde müzikaller sahneleniyor. Bir müzikalin sahneye konulmasi çok büyük yatirim istiyor. Basarida ödül, basarisizlikta ise zarar çok çok büyük oluyor… Weber isimli Ingiliz müzik adaminin ürün vermeyi kesmesinden bu yana Broadway’de dogru dürüst müzikal sahnelenmedi. On alti yildir Weber’in “The Phantom of the Opera” (Operadaki Hayalet) müzikali rakipsiz olarak sahnelenip duruyor. Türkiye’ye filmleri gelen “Chicago” ve de “Cabaret” de hâlâ sahnede kalan müzikaller.
Broadway’de simdilerde ilgi gören bir oyun sekli, ünlü operalarin farkli sekilde sahnelenmesi. Verdi’nin ünlü operasi “Aida”yi ünlü Ingiliz müzisyen Elton John, “evirip, çevirip bir Broadway müzikaline dönüstürmüs”, yepyeni bir müzikal ortaya çikarmisti. Puccini’nin ünlü “La Boheme” operasi ise, Broadway’de hafif müzikallere alismis, tiyatroya neseli, canli, hareketli oyun seyretmek için giden seyircilere farkli bir sekilde sunuluyor.
Broadway’in olay oyunu ise Salome… Bu Salome’nin ünlü besteci Richard Strauss’un Salome’si ile ilgisi sadece konularinin benzesmesi. Bu Salome, müzikal tiyatro sahnesi “Ethel Barrymore Theatre”da, “müziksiz, oyunsuz” sadece okumali bir tiyatro olayi.
Salome’yi ünlü Ingiliz yazari Oscar Wilde, 1891’de Fransiz dilinde yazmis. Yazarken Gustav Moreau isimli ressamin Salome konulu iki tablosundan, Flaubert’in “Herodias” ve Mallerme’nin “Herodiade” isimli siirlerinden etkilenmis. Salome’nin konusundan çok dili önemli imis. Salome “okunmak için yazilmis” bir esermis…
Broadway sanatçilarinin gelenegi olan bir uygulamalari varmis. Oyun baglantilarinin olmadigi serbest dönemlerinde bir araya gelir, klasik eserleri kendi aralarinda okurlarmis. Iste bu okuma gruplarindan biri, kendi aralarinda okumaktan zevk aldiklari Salome’yi seyirci önüne çikarmaya karar vermis. Aralarinda ünlü sinema oyuncusu Al Pacino’nun ve Oscar ödüllü genç sanatçi Marisa Tomei’nin de bulundugu bu grup iki aylik bir program çerçevesinde sahnede Salome’yi okuyor. Veya önlerindeki defterlerden okur gibi yaparak, oturduklari yerde Oscar Wilde’in eserini canlandiriyor. Tüm sanatçilar siyah giysiler içinde sahnede iskemlelerde oturuyor. Hareket eden iki karakter Peygamber Jokanaan ile Salome. Salome rolünde Marisa Tomei, oyunu, fizigi ve sesi ile nefis. Üvey babasi Misir Krali Herodias rolünde Al Pacino altmis dakika durmadan konusuyor. Salome’de ana konu dans etmesi karsiligi Salome’ye üvey babasinin verdigi söz. Konu bu dansa dayandigi için dans çok önemli. Bizde Istanbul Devlet Operasi’nda Salome opera olarak sahnelendiginde 41 yasinda kaybettigimiz dramatik sopranomuz Zehra Yildiz bu dansi yapmisti…
Salome’de göbek dansi
Broadway’de sahnelenen Salome’de Marisa Tomei, ney ve dümbek esliginde bir “Yedi Tül Dansi” yapiyor ki, görmeyene anlatilamaz!.. Imkanim olsa, göbek dansi yaptiklarini sananlara bu hanimi seyrettirir, “Iste göbek dansi buna denir. Bu is kibar kibar yapilir ise çok iyi olur” derim… Göbek dansi 90 dakikalik oyunun 3 dakikalik bölümü… Esas olan Oscar Wilde’in eseri ve bunu sanatçilarin duyarak, yasayarak ve yasatarak okuyusu. Insanin tüylerini diken diken eden, uzun süre etkisi altinda birakan, bir sanat olayi.

 

Sende yorum yap