ÖÇOCUKLAR SİGARA İÇSİN DİYE F1’E BAĞIŞ

, , Sende yorum yap

Formula – 1 (F1) yarislarinin ana destekçisi (sponsoru) sigara üreten dünya devleri. Daha önce de yazmistim.
“Formula – 1” adi ile degisik ülkelerde düzenlenen otomobil yarislarinin beklenmedik sekilde ilgi görmesi, yarislarin TV araciligiyla dünyanin degisik ülkelerinde ayni anda izlenir hale gelmesi, medyanin yarislara büyük yer ayirmasi, reklam verenlerin bu yarislarin ana destekçisi olmasini sagladi.
Bati dünyasinda sigaranin zararinin görülerek sigara reklamlarinin yasaklanmasi, özellikle sigara üreticilerinin tüm reklam harcamalarini Formula – 1 kanalina aktarmalarina yol açti. Çünkü gazete ve TV’ye verilemeyen reklamlar, Formula – 1 araciligiyla TV, gazete ve dergilerde halka ulasma sansini buluyordu.
Bunun üzerine dev sigara üreticileri Formula – 1 yarislarinin daha sik, daha uzun süre, daha çok ülkede yapilmasi için harekete geçti. Uzmanlar 94 dakikalik bir yarista sigara markalarinin seyirci önünden 5.993 kez geçtigini tespit etmis. Özellikle 14 – 24 yas grubu gençlerin izledigi yarislar, bu kusakta sigara içimini bilinçaltina yönelik reklamlarla artirmada etkili oluyor.
Degisik ülkelerde 16 bin erkekle yapilan arastirmada sigara üreticilerinin 18 – 45 yas arasindaki hedef kitlesinin yüzde 63’ünün Formula – 1 yarislari ile ilgilendigi belirlenmis.
Arastirmaya göre, Formula – 1 yarislarinin TV araciligiyla yayimlandigi ülkelerde 18 – 45 yas grubundaki erkeklerin TV araciligiyla izledikleri spor karsilasmalarinin siralamasi söyle: (1) Futbol, (2) Formula – 1, (3) Atletizm, (4) Tenis, (5) Bisiklet, (6) Golf.
Degisik ülkelerde Formula – 1 yarislarini izleyenlere, yaris otomobillerinin üzerindeki reklamlardan hangilerini hatirladiklari soruldugunda, 100 izleyicinin 53’ü iki Amerikan sigarasinin markasinin adini veriyor, 11’i Benetton markasini, 2’si Renault otomobil firmasini, 2’si Honda otomobil firmasini hatirliyor. Iste bu nedenle belli sigara üreticileri simdilerde Formula – 1 yarislarinin ana finansörü olarak bu alana milyarlarca dolar akitiyor.
ABD’de ve Avrupa ülkelerinde saglik nedeniyle insanlar daha az sigara içmeye baslayinca, sigara üreticisi devler Türkiye gibi nüfusu genç ülke pazarlarina yöneldi.
Piyasaya yerlesmis Tekel’in yaninda büyük çabalarla pazardan pay kapti. Simdi özellestirme nedeniyle Tekel’i de ele geçirecekler. Geliniz görünüz ki, ülkede sigara reklami yasagi var. Bu yasagi delmenin ve de gençlere sigara reklami yapmanin en iyi yolu Türk gençligini Formula – 1 yarisi ile “uyutmak”…
Ama görüldügü kadar halktan önce hükümeti “uyuttular.” Bu parasiz dönemde Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Formula – 1’cilere halkin 120 milyon dolar parasini kaptirmis durumda… “Gelsinler de gençlerimize sigara reklami yapsinlar, dünya sigara devleti gençlerimize daha çok Amerikan sigarasi içirsin” diye…

 

Sende yorum yap