OCAK 1 ÇARŞAMBA

, , Sende yorum yap

Bizim kusak için yeni yil demek, duvar takvimi ile cep takvimi demekti. Bizim kusakta yeni yilin simgesi bunlardi. Yeni yil girmeden Saatli Maarif Takvimi satin alinir, duvara asilir, yeni yilin birinci gününe ait yaprak açilarak yeni yil beklenirdi. Babalarimiz ise cep takvimi satin alir, günün önemli olaylarini, ceplerine giren, çikan parayi bu küçük defterlere kaydederlerdi.
Derken, bankalar müsterilerine cep takvimi veya o zamanin anlatimiyla “cep ajandasi” dagitmaya basladi. Degisik ticari kuruluslar, önce Saatli Maaarif Takvimi benzeri çok yaprakli, sonra daha az yaprakli resimli duvar takvimleri bastirir oldu.
Reklam ve tanitim için ücretsiz dagitilan duvar takvimleri ve cep ajandalari, ticari takvim piyasasini öldürdü. Ayakta kalan ve bugün duvar takvimi, cep takvimi ve masa takvimi yayinini düzenli olarak sürdüren üç büyük kurulus var.
Istanbul Maarif Kitaphanesi, Saatli Maarif Takvimi’nin yayinini sürdürüyor. Kanaat Yayinevi, Takvim’i Ragip Cep Ajandasi’ni yayimliyor. Afitap Kitapevi, Ece Ajandasi’ni bastiriyor.
Takvim’i Ragip Cem Ajandasi’ni bundan 80 yil önce Ragip Ulug yayimlamaya baslamis. Oglu Turgut, onun oglu Ilyas, onun ogullari Yakup ve Aslan yayini devam ettirmis. Onlar da ölmüs. Ama aile, Takvim’i Ragip yayinini sürdürüyor. Içinde çok genis bilgiler bulunan bu cep takvimi, Anadolu’da hala büyük ilgi görüyor. Büyük sehirlerde yasayanlar ise Takvim’i Ragip’i unutmus durumda.
Ece Ajandasi’nin özelligi farkli boyutlarda bir masa üstü takvimi olmasi. Bu nedenle ticari isletmelerde kullaniliyor. Isletme sayisi arttikça, Ece Ajandasi’na talep de artiyor.
Saatli Maarif Takvimi ise, hala Türk evlerinin demirbasi. Annelerinin, babalarinin evinde Saatli Maarif Takvimi’ni görerek ona alisan yeni kusak da Saatli Maarif Takvimi kullanmaya devam ediyor. Çok kisi bu duvar takvimini duvarina asmasa da evinin bir kösesinde bulundurarak, yasanan günü ve gelecek günleri takvim yapraklarindaki bilgilerden izlemeye çalisiyor.
Saatlif Maarif Takvimi kullananlar, bu takvimin hava durumu tahminlerinin, meteoroloji tahminlerinden daha dogru olduguna inanir. Ailenen her ferdi Saatlif Maarif Takvimi’nin yapraginda kendilerine göre okunacak, bilgi alinacak, yararlanilacak bir sey bulur. Dini, milli günler, namaz saatleri, günesin, ayin hareketi, mevsimler bu takvimin yapragindan izlenir. Arka sayfasinda küçük bir siir, günün tarihi, yemek listesi ile faydali bilgiler, ilgiyle okunur.
Saatli Maarif Takvimi’ni yayimlayan, Istanbul Maarif Kitaphanesi ve Matbaasi’ni, 1860 yilinda Haci Kasim Efendi kurmus. Ve bu takvimi yayimlamaya baslamis. Haci Kasim’in oglu Naci Kasim Harf Devrimi’nden sonra Atatürk için yazilan ilk kitabi yayimlamis. Bu kitabin adi “Atatürk’ün Altin Kitabi” imis. Saatli Maarif Takvimi, 1931 yilindan bu yana, Latin harfleriyle basiliyormus. Bugün müessesenin basinda Naci Kasim’in küçük kizi Aydin Geylani Hanim bulunuyor. Aydin Geylani, esi Muhsin Geylani ve ogullari Ahmet ile Saatli Maarif Takvimi’nin yayinini sürdürüyor.

 

Sende yorum yap