MATEMATİK YARIŞINDA 44’ÜNCÜYÜZ

, , Sende yorum yap

Türkiye’deki ilkögretim okullarinin 8’inci siniflarindaki her 4 ögrencinin 3’nün, temel matematik bilgisi ayni siniftaki dünya çocuklari ortalamasinin altinda.
Ilkögretim okullarimizin 8’inci siniflarindaki ögrencilerimizin “bilgi düzeyi”, dünyanin 52 ülkesindeki çocuklarinki ile karsilastirildiginda, Türkiye 52 ülke arasinda 44’üncü sirada yer alabiliyor.
Sayin okuyucularim, ANKA Haber Ajansi’nin bir haberi ne yazik ki kamuoyuna iyi yansiyamadi. Veya kamuoyu bu habere gereken ilgiyi göstermedi. Haber çok önemli. Çünkü, bu haber ülkemizdeki egitim kalitesinin bozuklugunu ortaya koyuyor.
Ilkögretim düzeyindeki okullarda, egitim düzeyini karsilastirmada genelde ayni siniflardaki ögrencilerin matematik bilgileri ölçülüyor. Örnegin ABD’de federal hükümet, hemen her yil bu tür ölçümlerle eyaletlerdeki ilkögretim okullarinin egitim düzeyini kontrol ediyor. Dengesizlikleri önlemek için düsük düzeydeki eyalet okullarina özel ilgi gösteriliyor.
Yüzde 73’ü ortalama altinda
ANKA’nin haberine göre, Birlesmis Milletler Teskilati’nin çocuk ve egitim konularinda faaliyet gösteren UNICEF kurulusu tarafindan yaptirilan ve 52 ülkeyi kapsayan bir arastirma ile bu ülkelerdeki okullarin 8’inci siniflarindaki ögrencilere benzer bir test uygulanarak ögrencilerin bilgi düzeyi ölçülmüs. Arastirma sonunda Türkiye’de ilkögretim okullarinin 8’inci sinifindaki her 100 ögrencinin 73’ünün matematik bilgisinin dünya ortalamasinin gerisinde oldugu belirlenmis.
Bakiniz bu 52 ülkenin hangilerinde her 100 ögrencinin kaçi dünya ortalamasinin gerisinde kaliyor? Singapur’da 100 ögrencinin sadece 8’i, Hong Kong’da 9’u, Hollanda’da 19’u, Fransa’da 21’i, Rusya’da 28’i, Yunanistan’da 48’i, Kibris Rum kesiminde 49’u dünya ortalamasinin gerisinde. Türkiye ise, her 100 ögrencinin 73’ünün dünya ortalamasinin gerisinde kalmasi nedeniyle geri kalmislar listesinin en sonlarinda yer aliyor. Türkiye’den sonra Iran, Endonezya, Sili, Kuveyt, Kolombiya, Filipinler, Fas, Güney Afrika gibi ülkeler yer aliyor.
Ilkögretim, ülkedeki egitim düzeyinin temelini teskil ediyor. Bizim ilkögretim okullarimizin 8’inci sinifindaki ögrencilerimiz dünya ortalamasinin bu kadar altinda ise, onlardan daha önceki siniflarda okuyanlar için de sorun var demektir.
Insanimizin altyapisi zayif
Halkinin yüzde altmis dolayindaki bölümünün sadece ilkögretim okulu 3’üncü sinif egitimine sahip Türkiye için bu gösterge çok önemli bir göstergedir.
(1) Ülkede genel olarak ilkögretimdeki egitim düzeyinin kötülügünü sergilemektedir.
(2) Ülke insaninin altyapisinin ne kadar zayif kaldigini göstermektedir.
(3) Ülkede çagdas egitim düzeyini yakalama sansina sahip olanlarla, olmayanlar arasindaki uçurumun derinligini ortaya koymaktadir.
“Ilkögretim okullarinda okuyan her 100 ögrenciden diger ülkelerin matematik bilgi düzeyini yakalayan 27 ögrenci bize yeter!” diyemeyiz. Ülkede her 4 kisinin 3’ü dünya egitim ve bilgi düzeyi ortalamasinin gerisinde ise, bu ülke küresel rekabette basarili olamaz. Bu ülke insani arastirma, gelistirme yapamaz. Teknoloji transferi bile yapamaz. Baska ülkelerin insanlariyla diyaloga giremez.
Ülkenin ekonomik ve sosyal göstergelerinin en önemlisi, egitim göstergesidir. Egitim göstergesi düsük bir ülkenin diger ekonomik ve sosyal göstergelerinin uluslararasi ortalamayi yakalamasi mümkün olamaz. Neyin ne oldugunu görelim, bilelim de dogru noktadan yola çikalim. Bu para isi degil… Okul binasi yapmak, siniflara ögretmen atamak ile is bitmiyor.

 

Sende yorum yap