MALEZYA’DAN ‘PALM (HURMA) YAĞI’ GELİYOR

, , Sende yorum yap

Yediginiz sivi yaga dikkat ediniz. Palm (hurma) yagi olabilir. Yediginiz margarine dikkat ediniz içinde palm yagi olabilir. “Hurma mukaddes meyve… Yagini yer isek ne olur?” demeyiniz… Kötü olur.
Sagligimiz bozulabilir. Çünkü palm yaginda yüzde 44.3 doymus asit var. Halbuki bizim ayçiçek yagimizdaki doymus asit orani sadece yüzde 7.0’dir. Yagda doymus asit oraninin yüksekligi akciger, kalp ve damar hastaliklarina yol açar. Durup dururken nereden çikti bu palm yagi meselesi diye soracaksiniz? Ben de anlatacagim…
Bizim halkimiz yilda kisi basina 14 – 17 kilo yag yiyor. Bunun 1.2 kilo kadari tereyagi, 1 kilo kadari zeytinyagi… Kalani bitkisel yag. Katilastirilmis bitkisel yag olan margarin tüketimi ise kisi basina 6 kilo dolayinda. Kisi basina 8 kilo dolayinda da sivi bitkisel yag tüketiliyor…
Hem margarin hem sivi yag üretmek için yagli tohuma ihtiyaç var. Biz ayçiçekten, pamuk tohumundan çok az da soya tohumundan yag çikariyoruz. Ayçiçek yagi üretimimiz 250 bin ton, pamukyagi üretimimiz 180 bin ton dolayinda. Buna karsilik yillik bitkisel yag talebi 1 milyon ton – 1 milyon 100 bin ton arasinda.
Açik anlatimiyla bitkisel yag talebinin yarisindan azini bizim ürettigimiz ayçiçegi ile pamugun içinden çikan tohum karsiliyor. Yarisini ithal ediyoruz. Ithal edilen 600 bin ton dolayindaki bitkisel yagin 300 bin tonu margarin seklinde katilastiriliyor. 300 bin tonu da sivi yag olarak satiliyor. Dünya piyasasinda ham ayçiçek yaginin tonu 570 dolar, soya yaginin tonu 550 dolar dolayinda. Buna karsilik palm yaginin rafine edilmisinin (ham yagin degil, rafine edilmisinin) tonu 450 dolar. Türkiye’ye ayçiçek ve soya yagi yüzde 30 gümrük ile girerken palm yagi yüzde 12 gümrükle giriyor.
Iste bunun içindir ki, simdilerde ithal edilen toplam 600 bin ton dolayindaki bitkisel yagin 300 bin tonu palm yagi oldu. Palm yagini Malezya’dan aliyoruz. Malezya dünyanin en büyük palm yagi üreticisi. Yilda 10 milyon ton palm yagi üretiliyor.
Içinde palm yagi bulunan margarin veya sivi bitkisel yag kullanmak istemeyenler ne yapabilir? Hiçbir sey yapamaz. Çünkü burasi Türkiye abicim!.. Burada üreticiler margarin paketlerinin üzerine ve sivi yag sisesinin ve tenekesinin üzerindeki etikete, yagin ne yagi oldugunu açik sekilde yazmazlar… Halbuki yagin içinde, yüzde kaç oraninda ayçiçek, yüzde kaç oraninda soya, yüzde kaç oraninda palm, yüzde kaç oraninda kanola yagi bulundugunu yazmalari gerekir. O zaman tüketici ne yedigini bilir.

 

Sende yorum yap