LASTİK AYAKKABI 2.5 MİLYON LİRA

, , Sende yorum yap

Niksar’da Arasta Çarsisi 19 numarali dükkanda Sitki Yildirim on bes yildir lastik ayakkabi satiyor… Bu lastik ayakkabi gençlerimizin giydigi Adidas veya Nike markali spor ayakkabilara benzemiyor. Çiftçimizin Ikinci Dünya Savasi’ndaki yokluk döneminde giydigi siyah lastik ayakkabi… Ben bunlarin günümüzde alicisi yok saniyordum… Meger hala çifti 2.5 milyon liraya satilan bu ayakkabinin talebi büyükmüs.
Arasta Kahvesi, eski bir kahve… “Son Yolcularin Kahvesi” veya “Ihtiyarlarin Kahvesi” diye ün yapmis. Çünkü gelenlerin çogu Niksar’in yaslilari. Ibrahim Yavuz (79) ve Mehmet Aybak (85) ile çay içtim. Ibrahim Yavuz ayakkabi ustasi. “Nerede eski müsteriler… Gicirdayan kösele ayakkabi meraklilari?” diyor. “Ayakkabi yaparken tabaninda iki kösele arasina bir parça sahtiyan / keçi derisi koyariz. Yürüdükçe, iki kösele arasinda hareket eden keçi derisi, “gicir gicir ses yapar… Pek fiyakali olur…”
Niksar’in Ahmet Duran Ünverdi isminde sehri güzellestirmek için çirpinan bir Belediye Baskani var… Roma, Bizans, Danismend, Selçuklu ve Osmanli dönemlerine ait çok sayida esere sahip Niksar’i turistik bir cazibe merkezi haline getirmeye kararli. Kelkit Platformu çerçevesinde ÇEKÜL’ün destegi ile eski yapilari restore ediyor.
Ahmet Duran Ünverdi, bir Türk – Islam Eserleri Müzesi olusturmus. Müzede tarihi ve folklorik eserleri bir araya getirmis. Giriste Cahit Külebi’nin ve Yekta Güngör Özden’in dizelerini duvara asmislar. Külebi diyor ki: “Tokat’la Niksar arasinda / Küçük bir ev görünür uzaktan… Siz baksaniz bir sey göremezsiniz / Benim yurdumdur orasi / Ardiçlar, gürgenler, tozlu yollar / Tokat’la Niksar arasi.” Yekta Güngör Özden diyor ki: “Melik Gazi’den Emrah’a / Destanlar, kosmalar, türküler / Yüregim burkulur, gözlerim dolar / Ilk sevgilim, ilk umudum, ilk yalnizligim / Sularinda boy verdigin Niksar”.
Belediye Baskani, Niksar Gelenek ve Kültürünü Yasatma Dernegi’ne müzenin yaninda bir yer vermis. Dernek burada paraya ihtiyaci olan Niksarli hanimlarin el islerini, esyalarini teshir ediyor ve satiyor.
Lokanta bölümünde öncelikle esi olmayan veya esi çalisamayan hanimlar tarafindan yapilan yemekler, börekler ve tatlilar müsterilerine sunuluyor. Bu dernek lokalini Niksarli hanimlar isletiyor. Yemek yapanlar, yaptiklarini sabah getiriyor. Aksam üzeri geliyor, yaptiklarinin parasini aliyor.
Niksar Vakfi, Çanakçi Deresi yaninda eski bir binayi Kültür Evi olarak restore etmis.
Çanakçi Deresi üzerindeki, Durmus Elmali’nin islettigi Adali Kiraathanesi’nin balkonunda Niksarlilarla sohbet ettik. Ortak arayis, “Niksar’i daha güzel hale getirmek… Tarihi ve folklorik özelliklerini öne çikarmak.”

 

Sende yorum yap