KÖYKENT’TE 4 BİN SEÇMENDEN ECEVİT’E 3 OY ÇIKMIŞ

, , Sende yorum yap

Ecevit’in Ordu’nun Mesudiye ilçesindeki Köykent’ine gittim. Ecevit adina çok üzüldüm… Ecevit yapilabileceklerin ötesini yapmis… Ama ne yazik ki, Köykent için harcanan çabalar “heba” olmus. Suç Ecevit’te degil… Onun modeli de iyi, niyeti de iyi, çabasi da iyi… Ama yer seçimi yanlis, hedef alinan insanlar yanlis… Insanlari tanimadan, insanlari bilinçlendirmeden bu ülkede hiçbir sey yapilamayacagini düsünmemek en büyük hata!..
Ecevit’in oluk oluk kaynak aktardigi Köykent projesi kapsamindaki 4 bin seçmenden son seçimde Ecevit’e çika çika sadece 3 oy çikmis… Çardakli köyünde çinarin altinda sigarasini tellendiren yasli dedeye “Ecevit’e ayip etmediniz mi?” diyerek sual eyledim… Beyaz sakalini avuçladiktan sonra, sualimi “N’apalim… Yasli dediler… Onun için oy vermedik” diye cevaplamaz mi? Bunu söyleyen seksenini asmis bir Köykentli idi…
9 köy abad oldu
Ecevit’in “Mesudiye Köykent Projesi” 9 köyü “abad” eylemis. Kaymak gibi (sehir yollarindan daha güzel, daha genis) 160 km. yol yapilmis. 9 köye içme suyu getirilmis. 9 köyün kanalizasyonu yapilmis. 6 köyün sulama tesisi yapilmis. 9 köye köy konagi yapilmis. Köylere fiber optik haberlesme kablosu çekilmis. Jeneratörlü telefon santrali kurulmus. Cep telefonu baz istasyonu tamamlanmis. Yaylalara kadar elektrik çekilmis. Saglik ocagi ve saglik personeli için 4 lojman yapilmis. Iki ambulans alinmis. Bir futbol, 4 basketbol sahasi, bir kapali spor salonu, 1 kulüp binasi yapilmis. Kültür sanat evi yapilmis. Içine 5 bin kitap konulmus. Bir gezici kütüphane tahsis edilmis. Bir sosyal hizmetler toplum merkezi açilmis. 13 çocuk oyun merkezi yapilmis. 14 cami onarilmis. 12 mezarlik düzenlenmis. Ögretmen lojmanlari, açik ve kapali spor tesisleriyle kocaman ve modern bir bölge okulu yapilmis. Itfaiye araci alinmis, garaji yapilmis. Köy meydanlari, köy yollari düzenlenmis.
Köykent Tarimsal Kalkinma Kooperatifi kurulmus. Tomruk isleyerek mobilya yapacak Orman Ürünleri Entegre Fabrikasi kurulmus. 1000 koyun, 50 inek, 1 boga tahsis edilmis. Sigir besiciligi için 50 aileye ve de süt hayvanciligi için 28 aileye imkan saglanmis. Isteyene bir yil ödemesiz devreden sonra yilda 250 milyon lira taksitle geri ödenmek üzere, faizsiz 5 milyar 500 bin liralik hayvancilik ve ahir kredisi tahsis edilmis. Toprak analizleri yapilmis. Meyve fidanlari dagitilmis. Örnek meyve bahçeleri ve 7 adet örnek sera kurulmus. Orman kadastrosu tamamlanmis, orman yollari açilmis. Ecevit bunlari yaptirmis… Yaptirmis da bugün ne olmus?
Fiyatlar artti.
Köykent projesi kapsamindaki Çavdar (merkez), Esatli, Türkköyü, Ilisar, Yuvali, Dayili, Göçbeyi, Çardakli, Kislacik köyleri simdilerde yurtdisinda veya baska kentlerde yasayan zenginlerin yazliklari halinde… Dokuz köyde de yil boyu yasayanlar sadece yaslilar. Onlar da tarim ve hayvancilik ile ugrasmiyor. Tarlalar sürülmemis, bos duruyor… Hayvanlar satilmis… Köykent yatirimlari nedeniyle arsa fiyatlari sehir fiyatini katlamis. Köy evleri dört katli, yedi katli çirkin apartmanlar arasinda kaybolmus. Gurbete çikanlar, para kazananlar gösteris için çok katli beton apartmanlar dikmis, dikiyor. Kapilarini pencerelerini demir kepenk ile kapatarak gidiyor… Saglik ocagi kapali. Köy konaklari terk edilmis. Içleri bombos. Kültür merkezi ve kütüphanenin kapisina kilit vurulmus. Ilkögretim okulunda bir tek görevli bulamadim. Kapi duvar idi… Spor sahalarini ot baglamis. Merak ile Köy Kalkinma Kooperatifi binasini buldum. Kapisinda kilit vardi. Orman Ürünleri Fabrikasi’nda tek bir canli yoktu. Fabrika oldugu gibi terk edilmis. Bekçi köpeklerinin kulübeleri bile bostu.
Sayin okuyucularim, suç Köykent projesinde degil. Yer seçimi yanlis. Uygulayanlar projeye inanmamis, projeye kimse sahip çikmamis. Projenin uygulandigi bölgede insanlar bilinçlendirilmemis.
Ben Ecevit’in Köykent projesinin önemine inaniyorum. Bu proje Dogubeyazit’ta, Kars’ta, Van’da uygulansa, dogru dürüst uygulansa, o yörelere “hayat getirir”… Ama Mesudiye’de “firsatçilara” rant getirmis.

 

Sende yorum yap