KÖŞK’Ü ARAPLAR ALIRSA, SEZER KİRACI OLACAK

, , Sende yorum yap

Çankaya Köskü’nün, Basbakanlik binasinin tapularini KVK (Kamu Varliklari Kurumu) adi verilecek bir kuruma devredecegiz. KVK bu binalarin tapularini Araplara satacak. Cumhurbaskani oturdugu Kösk için, Basbakan içinde çalistigi bina için Araplara kira ödeyecek.
Bu “Zihni Sinir Projeleri”ni birileri Basbakanimizin aklina sokuyor. Bu projeler de Banglades gibi, Malezya gibi “Zihni Sinir”i bol ülkelerden geliyor.
Yapilmak istenen su: (1) KVK, “Kamu Varliklari Kurumu” kurulacak. (2) Devletin binalarinin, yollarinin, köprülerinin tapulari KVK’ya devredilecek. (3) KVK bu varliklari bir sepetin içine koyacak. Ve bu sepetin karsiligi bastirdigi senetleri (tapuya istirak haklarini) Araplara satacak. (4) Tapusu parça parça satilan bu binalar, yollar, köprüler ve barajlar için devletimiz KVK’ya kira ödeyecek. KVK da bu kira bedelini tapuya istirak paylarina göre Araplara yollayacak.
“Al gülüm – ver gülüm” sonucu bu isten bizim çikarimiz ne? KVK’nin bu tapulari parça parça Araplara satarak bir defada (evet bir defada) toplayacagi para. (Bunun da 2 milyar dolar olabilecegi söyleniyor. Dikkat buyurunuz, bir tek bankadan hortumlanan paradan daha az bir kaynak!..) Ama bunun karsiligi, bizim binalar, yollar, köprüler gitti gider… Ama bunun karsiligi her yil (belli bir süre degil… Ila nihaye…) devlet kendi binalari için kira ödeyecek…
Bu iste üç bes yil sonra… “Ben vazgeçtim… Al parani… Ver tapumu geriye…” demek de yok…
Simdi gelelim bu “Zihni Sinir Projesi”nin sakat yanlarina: (1) Bir ülke tüm itibarini yitirir ve kredi alamaz duruma gelir ise, varliklarini karsilik göstererek para bulur. Osmanli’nin son döneminde yapilan budur. Tuz, kibrit, su dagitim sistemi inhisari gibi varliklar karsiligi Osmanli borçlandi. Cumhuriyet döneminde yabancilara devredilen varliklar zar zor kurtarildi. Allah’a sükür biz su günlerde dünya para piyasalarindan yüksek faiz ile de olsa 2 milyar dolar, 5 milyar dolar kredi buluruz. Simdilik yüksek faiz ile buluruz, yarin imkanimiz olunca hemen öder borçtan kurtuluruz. Ama “varlik satisi” buna benzemez… (2) Neden “Illa da Araplar? Para sadece Araplarda mi var? Araplarin parasi helal baskalarinin ki haram mi? (3) Bir de olaya disaridan bakalim… Neden Araplar Türkiye’ye özel ilgi göstersin? Araplar bizi sevmiyor. Parasini dünya para ve sermaye piyasasinda degerlendiren Araplar neden bugüne kadarki aliskanliklarindan vazgeçerek Islam bonosu satin almak için Türkiye’ye gelsin?
Netice: Bu isin oldu bitti haline getirilmemesi gerekir. Bu is uzun vadede Türkiye’yi geri dönülemez yükler altina sokar.

 

Sende yorum yap