KOMŞULARLA TİCARET YAPILAMIYOR

, , Sende yorum yap

GAZIANTEP
Geçici rakamlara göre 2002 yilinda ihracatimiz 34.7 milyar dolar, ithalatimiz 46.8 milyar dolar dolayinda. Toplam dis ticaret hacmi içinde sinir komsusu ülkelerle gerçeklesen ticaretin payi sadece yüzde 5 oraninda.
Gelismis ülkelerin dis ticaretinde komsu ülkelerle ticaretin payi genelde çok daha yukarilarda. Türkiye’nin tek pazara bagimliliktan kurtulabilmesi için öncelikle komsu ülkelere yapilan ihracatin toplam içindeki payinin yüzde 30’lara çikarilmasi hedefleniyor.
Az gelismisligin üzerine, uzun yillar süren terörün yükü altinda ezilen Dogu ve Güneydogu Anadolu’da yatirimlarin, üretimin ve istihdamin artirilmasi arayisinda bu bölge halki için getirilen ‘sinir ticareti’ imkani, degisik nedenlerle ‘kisitlana kisitlana’ durma noktasina geldi.
26 Ocak Dünya Gümrük Günü etkinlikleri çerçevesinde, dün Gaziantep’te ‘Komsu Ülkelerle Ticarette Gümrük Uygulamasi’ konulu bir toplanti yapildi. Toplantiyi Gümrük Müstesarligi ile Gümrük Uzmanlari Dernegi düzenledi. Sabah oturumunda Gümrük Müstesari Doç. Dr. Nevzat Saygilioglu ile Azerbaycan, Gürcistan, Irak, Iran, Suriye temsilcileri konustu. Ögleden sonra Gümrükler Genel Müdür Vekili Umman Hamitogullari ile Güneydogu Anadolu Ihracatçi Birlikleri Baskanlar Kurulu Baskani, Gaziantep Ticaret Odasi Baskani, Hakkari, Hopa, Kilis, Van Ticaret ve Sanayi Odalari baskanlari görüs ve önerilerini dile getirdi.
Irak savasi tartismalari baslayali beri Bati’da yasayanlar Dogu ve Güneydogu Anadolu’yu gene unuttu. AKP hükümeti Ankara’daki ve Istanbul’daki isadamlarinin her derdi ile ilgilenmeye özen gösteriyor. Ama Dogu ve Güneydogu’da neler olup bittigini merak etmiyor. Dogu ve Güneydogu’da da insanlar yasiyor. Yasamak için hava yetmiyor. Ekmek ve su da lazim. Ekmek aslanin agzinda… Suyun basini devler tutmus… Dogu ve Güneydogu insani için ümit kapisi olan sinir ticaretine ve de, komsu ülkelerle ticarete dayali ekonomik faaliyet, hem dis siyasi iliskilerdeki karmasa, hem de Ankara’nin olumsuz yaklasimi sonunda küçüle küçüle bitme noktasina gelmis.
Bu bakimdan Gümrük Müstesarligi ile Gümrük Uzmanlari Dernegi’nin dün Gaziantep’te düzenledikleri toplanti bölge halki için çok önemli… Bölge halki Ankara’dan komsu ülkelerle yapilan ticaretin önündeki engellerin kaldirilmasini bekliyor.
Ne yazik ki Ankara’da yasayanlar, Dogu ve Güneydogu’da yasayanlarin komsu ülkelerle ticaretini ve sinir ticaretini sadece ve sadece ‘mazot ticareti’ penceresinden seyrediyor. Sorun sadece ‘mazot ticareti’ degil. Komsu ülkelerle ticaret ve sinir ticareti, Dogu ve Güneydogu ekonomisinin ayakta kalmasinin veya ayaga kalkmasinin ‘can damari’. Dogu ve Güneydogu Anadolu’da insanlarin satin alma gücü yok. Talep yok. Bölgede yatirimi, üretimi ve istihdami canlandiracak talep sinir ötesi ülkelerin talebi. Bu nedenle komsu ülkelerle ticareti ve sinir ticaretini engellemek degil tesvik etmek gerekiyor.

 

Sende yorum yap