KIRŞEHİRLİ, DAMAT İHRAÇ EDİYOR…

, , Sende yorum yap

Yurtdisinda yasayan kirsehirli aileler, kizlarina buradan damat seçiyor. Damat seçebilmek büyük sans. Çünkü hem gelin, hem pasaport buluyorlar.
Dünkü pazar, siz sayin okuyucularim sabah saat 08.00’de uyanmis mi idiniz bilemem ama ben, o saatlerde Kirsehir’de, Yenice Mahallesi’nde Eski Mal Pazari’nda Ali Koç’un evinin bahçesinde “halay çekiyordum”. Ali Koç yegeni mermer ustasi Ali Koç’u, Dedeli köyden Gülizar Küçüktelli (16) ile evlendiriyor. Cuma ögle saatinde baslayan dügün, gelinin pazar ögle saatinde oglan evine gelmesi ile son bulacak. Ali Koç’un bahçesinde kurulan dügün çadirinin önünde davulcu Mehmet Kaplan ve zurnaci Sahin Kaplan çaldi. Biz halay çektik. Bu üç günlük dügün için davulcuya ve zurnaciya 300 milyon lira ödenecek.
Cacabey Medresesi, 13’üncü yüzyilda “gökbilim incelemesi” için Kirsehir’de kurulan Ortadogu ve Balkanlar’in ilk ve tek üniversitesi… Simdi cami olarak degerlendiriliyor, önündeki Cacabey Meydani’nda çakmaklara gaz dolduran Veli Büyüksahin, “Günde 10 milyon lira aliyorum, bununla evdeki üç bogazi besliyorum” diyor.
Esnaf kalmadi ki!
Marketçi Mehmet Güven ile Yusuf Ülgen, “Bu sehirde, küçük bakkal, Tekel bayii ve kahveci’ disinda esnaf kalmadi. Esnaf Bag – Kur aidatini ödeyemiyor” diyor.
Konfeksiyoncu Erhan Aslan, “Kirsehir’de temmuz -agustos aylarinda yurtdisindan gelen Almancilar ve hasatta eline para geçen çiftçi sayesinde isler canlanir, kalan on ay piyasa durur” diyerek yakiniyor.
Evirgen Memis (20) egitim fakültesini bitiriyor. Yeterlik sinavina hazirlaniyor. Bekleyisi, sonunda basarili olarak sinif ögretmeni kadrosuna alinabilmek. “Türkiye’nin neresine olsa giderim, ama geçen yil 40 kisilik siniftan sadece 6 ögretmenin atamasi gerçeklestirilebildi” diyor.
Ersin Kaya (18), Çagri Ertus (18), Faruk Yagmur (18), Mustafa Oktar
(18) meslek lisesi mezunlarinin GÜNGÖR URAS üniversite giris sinavlarinda kayip 45 guras@milliyet,com.tr puanlarinin silinmesine “isyan ediyor”. “Düz lise mezunlarina neden ayricalik taniniyor?” diye soruyor. Tokluman köyünden Özgür Türkyilmaz (19) üniversite sinavinda basarili olmus. Makine mühendisligi bölümünü kazanmis. “Yillik harç 800 milyon TL. Bunu ödeyemem. Ilk taksit 590 milyon lirayi bulabilsem, gündüz bir yerlerde çalisir, belki gerisini denklestirebilirim” diyor.
Kirsehir insani egitime merakli. 4 düz lise, 3 meslek lisesi, bir anadolu, bir fen, bir güzel sanatlar, bir anadolu Ögretmen lisesi var. Tolumen, Karadurakli, Sidikli, Yesilli gibi en yakini 10 km. en uzagi 50 km. olan yerlesim yerlerinden çocuklar dolmus ile liseye geliyor. Bir, bir buçuk saat yol ve ayda 80 milyon lira dolmus parasi, büyük bir yük. Ama Kirsehirli diyor ki, “Bu çocuklar ya okuyacak… Ya okuyacak!.. Çünkü yapacak baska sey yok. Tarim yok… Ekonomi yok!,.”
Çiftçi perisan olmus
Pancar kotasi ve de kuraklik nedeniyle bugday veriminin olmamasi çiftçiyi perisan etmis. Kombassan, Petlas’i göstermelik çalistiriyor. Sinema yok… Tiyatro yok… Kirsehirlinin tek heyecani B kategorisi 2’nci ligdeki Kirsehirspor Futbol Kulübü maçlari.
Yurtdisinda ve özellikle Almanya’da çok sayida Kirsehirli aile yasiyor. Bunlar yurtdisinda oldugu için es bulamayan kizlarini evlendirmek için Kirsehir’e geliyor. Kizlarina damat seçiyor. Kirsehirli gençler için damat olarak seçilmek büyük bir sans!.. Çünkü sadece es bulmuyorlar, pasaport buluyorlar. Almanya’da is buluyorlar. Damadin ailesi de Almanya’da bir kapi sahibi oluyor.
Iste bu nedenle kirsehirliler gülerek “her sehirde ekonomi bir seyin ihracatin dayaniyor. Biz ise damat ihraç ediyoruz” diyor.

 

Sende yorum yap